חוויה אישית: איך נופשתי בטורקיה בזמן מגיפה

אירינה סלמחינה

מטייל הרבה וכותב על זה באתר Howtrip.ru.

בתחילת ספטמבר טסתי לטורקיה – לעיר סידה. אני מספר לך איך אתה נרגע ליד הים בזמנים קשים, כאשר הנופשים פונים לחומרי חיטוי לעתים קרובות יותר מאשר לבר, ולא נושמים זה בגב זה של זה במזנון.

טִיסָה

אתה יכול לטוס לטורקיה בעצמך או בסיור משש ערים של הפדרציה הרוסית: ממוסקבה, סנט פטרסבורג, רוסטוב-על-דון, קאזאן, קלינינגרד ונובוסיבירסק. טורקיה אינה דורשת אישורים ומבחנים מהמגיעים.

צילום: אירינה סלמחינה

יש מעט חדש בתהליך הטיסה עצמה (הלכתי על צ'רטר אווירי של AZUR). בכניסה למספרה תקבלו מגבון חיטוי.

מהמרכיב הגסטרונומי, אתה צריך להסתפק רק בתה וקפה או במים – הם לא מגישים אוכל בצ'רטרים לטורקיה עכשיו.

לפני ההגעה, מלאו את "טופס פרטי הנוסע" (הביאו עמכם עט), בו משרד הבריאות של המדינה המארחת מעוניין במספר המושב שלכם במטוס, בכתובת המלון ובנוכחות תסמיני הצטננות.

כל הצוות על הסיפון עוטה מסכות, הנוסעים לפי שיקול דעתם. הם מזכירים לך ברמקול: "אל תסיר את המסכה במהלך כל הטיסה!" אבל אחרי שדיברנו על הצורך לשמור על מרחק חברתי של 1.5 מטר בבואינג עמוסה עד ל-500 איש, זה רק גורם לחיוך.

הגעה לשדה התעופה והעברה

בשדה התעופה של אנטליה, עוד לפני ביקורת הדרכונים, עובדים סורקים תיירים באמצעות מצלם תרמי, צועקים "מסכה, מסכה!", ומבקשים מהם לעמוד בתור לקצין לפי הסימונים על הרצפה.

צילום: אירינה סלמחינה

לא ראיתי שמישהו נדג מחוץ לשורות אלה שהגיעו בגלל טמפרטורה חשודה. אבל אם זה יקרה, אז האזרח "החומם יתר על המידה". הַמתָנָה בדיקה חינם לקורונה, על פי איגוד מפעילי הטיולים של רוסיה. האם הניתוח הראה תוצאה חיובית? ובכן, אז בית החולים הטורקי במקום הים. אגב, ביטוח מפעילי תיירות סטנדרטי מכסה טיפול בקורונה, בתנאי שיש בדיקה חיובית ואישור המחלה במוסד רפואי.

לאחר ביקורת דרכונים – שורת חומרי חיטוי ידיים, פותחת את הדרך להעלאת כבודה. יש כאן מחיצות מיוחדות, אבל בכל זאת, הקרב על המקומות הראשונים בחגורה עם מזוודות הוא לא על החיים, אלא על המוות.

יש צורך במסכות באוטובוס למלון. אין סידור ישיבה מיוחד לנוסעים להיות ממוקמים בשורה אחד מהשני. לפני הטיול קראתי בביקורות שכעת ההעברה, ככלל, מתבצעת ללא מדריך. אבל הוא היה נוכח באוטובוס שלנו – וכמובן, הוא מכר טיולים.

מלון

זהו הסעיף הנרחב ביותר, מכיוון שההגבלות והשינויים העיקריים במצב הנוכחי בטורקיה השפיעו על עסקי המלונאות.

ראשית, לא כל המלונות עובדים. כלומר, הם לא נסגרו לנצח, אלא פשוט החליטו לא לקבל אורחים בעונה המפוקפקת הזו.

שנית, אותם מלונות שרוצים להיפתח מחדש, משרד התיירות של טורקיה מחייב לקבל תעודת בריאות. זהו מסמך רשמי המאשר כי המלון שומר באופן קבוע על כל תקני הבטיחות: החל מאספקת מסיכות וכפפות לצוות ועד חיטוי מוחלט של הכל וכולם. פסק הדין מתקבל בוועדה, מדי חודש מתבצעות בדיקות. ניתן לראות אם למלון יש תעודה על ספיישל עמוד באתר משרד התיירות.

שלישית, תפוסת החדרים סובלת – לא כל הנופשים מוכנים לקחת ולטוס ל"הכל כלול" עם פתיחת הגבולות. המלונאים צריכים להתאים את עצמם למצב, והם עושים זאת בדרכים לא תמיד הוגנת: למשל, צמצום משמעותי של מגוון האוכל על הכל כלול, או – סיוט של תייר – החלפת מיצים ארוזים באבקת משקאות.

נקודה חשובה: כל מה שמתואר להלן מתייחס למקום בו נחתי – זהו חמישה כוכבים Barut Acanthus & Cennet בסייד. במלונות אחרים זה אולי שונה, אבל כאן הכל היה כמו שצריך בבית מלון, מותאם למגיפה. הרגשתי בטוח כאן.

הֶסדֵר

מרגע הירידה מהאוטובוס ועד הצ'ק אאוט לא תפגשו במלון אף עובד ללא מסיכה. בין אם זו עוזרת הבית או המציל על החוף, כל הצוות עמוס בציוד מגן אישי.

צילום: אירינה סלמחינה

תהליך ההסתפקות לאורחים היה "מסובך" בכמה נקודות בלבד:

 • לפני הכניסה, תיירים מבצעים בדיקת חום באמצעות מדחום אינפרא אדום. ככל הנראה, יש רק מכשיר אחד לכל המלון, כי אף אחד אחר לא איים עלי איתם.
 • מנהלי הקבלה מגודרים כעת מהאורחים בזכוכית, בקושי שומעים אחד את השני.
 • יש למלא – בעט חד פעמי – שאלון נוסף, שבו שואלים אם חלית בקורונה והיכן היית ב-14 הימים האחרונים.
 • כבודה נלקחת לחיטוי (כבודת יד – לא).

חדרים

"מה יכול היה להשתנות בחדרים?" – חשבתי לפני הנסיעה. ומה נמצא!

לפני שהאורח הבא עושה צ'ק-אין, מנקים את החדרים ביתר זהירות ובחומרי חיטוי. שלט הטלוויזיה והמשקפיים למברשות שיניים, למשל, מעובדים ומונחים בשקיות ניילון. כאילו, אל תפחד, חיטוי. מגבונים אנטי-מיקרוביאליים נשארים על המדף – גם באריזות אישיות וגם באריזה משותפת.

מדי פעם עובדת עם סמרטוט רצה לאורך המסדרון: היא מנגבת ידיות לדלתות, מעקות, כפתורים במעלית. זוטות כאלה מרגיעות – ברור שהמלון מתייחס ברצינות לדרישות החדשות שהוצגו.

תְזוּנָה

חבר'ה, המזנון נעלם כנוף! אני מניח שהגיע הזמן. אבל מי יודע, אולי המערכת החדשה תשתרש? אהבתי אותה מאוד.

תארו לעצמכם מזנון מלון טורקי טיפוסי. והניח מנות נפוצות רבות עם אוכל, כמו גם צלחות ריקות מתחת לקופסת הזכוכית. נגיעה אסורה! שים עובד בקרבת מקום במסכה וכפפות – הוא היחיד שנוגע באוכל ושם על הצלחת את מה שאתה מצביע עליו. מספר הכתובות אינו מוגבל, אבל כאן תיירים רוסים יצטרכו סוף סוף ללמוד ספרות באנגלית.

צילום: אירינה סלמחינה

נראה שעם מערכת כזו תורים הם בלתי נמנעים. עם זאת, המלון שלי עשה עבודה מצוינת בהחלפת צוות בזמן. מה, עם זאת, לא הוציא מהכלל את רטינות הנופשים ברוח "מה, צריך ללכת ביד מושטת?".

הבחינו בכמה שינויים נוספים:

 • בכניסה למסעדה יש ​​חומר חיטוי ותזכורת להתרחקות.
 • סכו"ם מונחים על שולחנות באריזות פלסטיק.
 • השולחנות רחוקים יותר אחד מהשני.
 • ברבורי אבטיח וטירות מלון הם נחלת העבר.
 • בר החוף ומסעדות הא-לה-קארט מציעים תפריט קוד QR.
 • הכניסה למוסדות א-לה-קארט הפכה לקשה יותר: מספר השולחנות הצטמצם, ועדיין יש הרבה אנשים שרוצים.

אנימציה ופנאי

מבילוי בבתי מלון הכל עובד: בריכות שחייה (פנימיות וחיצוניות) ופארקי מים, ספא, חמאם וסאונה, חדר כושר, טניס שולחן, ביליארד וכדומה.

נכון, בכל מקום, פרט לבריכות ומגלשות מים, מבקשים כעת להירשם מראש: הרי לעובדים צריך להספיק לעבד מלאי וציוד אחרי כל אדם.

צילום: אירינה סלמחינה

זה אותו דבר עם אנימציה. הדבר היחיד הוא שמלונות נטשו דיסקוטקים המוניים ומסיבות קצף. במקום זאת, מתקיימים לעתים קרובות קונצרטים של מוזיקה חיה והופעות של להקות ריקוד, המושיבים את הקהל הרחק זה מזה ככל האפשר. שיעורי אירובי מים ויוגה בשעות היום אינם חווים מחסור במשתתפים. בכניסה למועדוני ילדים מומלץ לשים לילד מסכה – ואולי בגלל זה חדר הילדים במלון היה ריק לצמיתות.

בידור מחוץ למלון

החיים מחוץ למלון בטורקיה קיימים, והם מאוד עליזים.

בתי קפה ומסעדות לאורך הטיילת, מכוני עיסוי וחמאמים פתוחים. חנויות מכולת קטנות ומרכזי קניות גדולים פתוחים – מסיכת פנים נדרשת בכל מקום. שער הלירה חלש מתמיד: 1 לירה שווה ערך ל-10 רובל (לשם השוואה: לפני שנה, הלירה עלתה 1.5 רובל יותר), ותיירים יוצאים במבצעים בחנויות הפופולריות של LC Waikiki ו-DeFacto.

צילום: אירינה סלמחינה

כל הטיולים נערכים: מביקור בקפדוקיה ועד לשייט בסירת פיראטים. האם תרצו לבקר בפארק המים הראשי בטורקיה, ארץ האגדות? ובכן, ברור שזה עובד! ומבקרים לא צריכים מסכות. מתכננים מיני סיור של יומיים לאיסטנבול? והם לוקחים את זה לשם. באופן כללי, סוכנויות טיולים או מפעיל טיולים ימלאו כל רצון תרבותי ובילוי של תייר. ובאותו מחירי "dokovidnye".

לחזור לרוסיה

אבל זו הרפתקה נפרדת, ודי לא נעימה.

לאחר הנחיתה, שוחררנו בחופשיות מהמטוס, וחילקנו תזכורות לגבי "מעגל הגיהנום" הבא שמחכה לכל מי שיגיע לפדרציה הרוסית.

כדי לחזור לארץ יש לעמוד בשני תנאים:

 • מלאו את טופס "העברת תוצאות בדיקות להידבקות בקורונה" בשירותי המדינה.
 • בצע בדיקת PCR לאיתור COVID-19 והעלה את תוצאתה לשירותי המדינה תוך שלושה ימים קלנדריים.

אני לא יודע למה צריך להכין את הטופס לפני ההגעה לרוסיה. יותר הגיוני למלא אותו כבר עם תוצאות הבדיקה ביד – מה שעשיתי. בגבול אף אחד לא בודק את הקשר שלך עם שירותי המדינה.

איפה לעשות את המבחן? אפשרות אקספרס – בשדות התעופה Vnukovo, Domodedovo ו- Sheremetyevo, זה עולה 2,750 רובל. ניתן לבדוק מוסקוביטים בחינם במרפאה במקום ההרשמה – אך קיים סיכון לאי עמידה בזמנים. עבור 1,800-2,000 רובל, בדיקות לקורונה נעשות במרכזים רפואיים פרטיים. משך הבדיקה הוא עד 3 ימים.

בחרתי במבחן המהיר בשדה התעופה של ונוקובו. ההליך התברר כמתיש מאוד, לכן אפרט את עיקרי הדברים ואמליץ לך להתאזר בסבלנות.

צילום: אירינה סלמחינה

הכל הולך ככה. אתה נכנס בתור. אם יתמזל מזלכם, אתם מחכים בארון צפוף בין קהל הטסים, ולא בקור. אתה לוקח שאלונים לכל אחד מבני המשפחה וממלא אותם ביד. לפי ההוראות, אתה נכנס לאתר מסוים ונרשם שם לבדיקה ("נו, מי המציא את זה?!" – כל שנייה מתלונן). אתה מחכה בתור – מכניסים שמונה אנשים. לפני הכניסה למשרד, כל המטען נסרק. לבסוף, אתה מוצא את עצמך במשרד והאחות לוקחת את הביו-חומר מהאף עם שרביט.

במקרה הטוב, אם לא יוצאים להפסקה, כל זה לוקח החל מחצי שעה. עמדתי שעה וחצי, למרות שהגעתי ראשון למשרד – עד שתמלאו את כל השאלונים, ההפסקה כבר תתחיל. ניתן לאסוף את התוצאות תוך שעה, או תוך שלוש שעות הן יגיעו לדואר שצוין במהלך ההרשמה.

ממצאים

 • שני האביזרים העיקריים לתייר לעונת 2020 בטורקיה הם עט למילוי שאלונים רבים ומסכה.
 • עדיף לקרוא חוות דעת טריות של נופשים על בתי מלון כדי לא לקחת חזיר.
 • החידושים העיקריים בבתי מלון הם חומרי חיטוי, סימונים להתרחקות ומזנון שונה.
 • במלון, תיירים הולכים בלי מסכות, גם על החוף. הם עשויים להתבקש ללבוש מגן פנים באזורים משותפים – למשל, בקבלה.
 • אין הרבה תיירים בחופים, אבל לא מעט כמו שהיינו רוצים. למעלה מ-20 (!) טיסות שכר וטיסות סדירות מערים רוסיות מגיעות לשדה התעופה של אנטליה ביום. הטיסה שלי טסה מלאה, כנראה גם אחרים.
 • זה לא יהיה משעמם: טיולים מתבצעים, אנימציה במלון עובדת.
 • ההגעה לטורקיה היא קלה, אבל אז ברוסיה, בדיקת קורונה תצטרך להיות משולם לא רק בכסף, אלא גם בעצבים ובזמן.

קרא גם 🧐

7 המקומות היפים ביותר ברוסיה ששווה לראות לפחות פעם אחת בחייך

8 ערים רוסיות לביקור בסתיו