כיצד להעביר בעלי חיים במטוס: הוראות מפורטות

אתה יכול גם להאזין למאמר זה. אם זה יותר נוח לך, הפעל את הפודקאסט:

פאבל קוטוסוב

מייסד הפרויקט אוכל בטדישם ניתן להזמין מזון לבעל חיים מבית מחסה ולצפות בו באינטרנט.

דמיינו שאתם יוצאים לטיול. היעד והתאריכים נבחרים, המזוודות נארזות. אבל מה עם חיית המחמד? האם עלי לבצע צ'ק-אין כמטען עם המטען שלי או לקחת אותו איתי לתא? אילו הליכי הכנה יצטרכו להתבצע והאם נדרשים מסמכים כלשהם? הכל תלוי בבעל החיים ובארץ הייבוא.

שלא ניתן להוביל אותו באוויר

לפי האיסור, הובלה אווירית של דגים ובעלי חיים ימיים (הדורשים סביבה מימית), מכרסמים, זוחלים (צבים, לטאות וכו'), פרוקי רגליים (כגון עכבישים), בעלי חיים וציפורים שנלקחו מהטבע (ללא אילופים), וכן חיות מחמד שהמסה שלהן יחד עם נשיאה עולה על 50 ק"ג.

בקרב כלבים, גזעים הקשורים לברכיוצפלים אסורים להובלה (בשל מבנה הלוע, הם יכולים להיחנק במהלך הטיסה):

 • בולדוג (אנגלית, צרפתית, אמריקאית),
 • סוֹלֵד,
 • פקינז,
 • שי צו,
 • מִתאַגרֵף,
 • גריפין (בלגית, בריסל),
 • בוסטון טרייר,
 • דוג דה בורדו,
 • סנטר יפני.

ככלל, אין להעביר חיית מחמד מתחת לגיל 3-4 חודשים: היא צריכה לפתח חסינות לאחר חיסון נגד כלבת, מה שנעשה בדרך כלל בשבוע 12.

לרשימה מלאה של בעלי חיים אסורים, אנא בדוק עם חברת התעופה שלך.

חוקים כלליים

זה לא משנה אם זה כלב, חתול או ציפור, העיקר שחיית המחמד תשתלב במנשא ותהיה ברשימת בעלי החיים המותרים להובלה של חברת התעופה שלכם.

1. לעשות חיסונים מקיפים

בזמן תכנון הנסיעה (לא משנה אם זה בתוך הארץ או בחו"ל), על בעל החיים לעבור חיסונים מקיפים, תילוע ומיקרוצ'יפים. במרפאה הווטרינרית יש להוציא דרכון וטרינרי בינלאומי בו יהיו סימנים על נהלים אלו.

ודא שהחיסונים של חיית המחמד שלך מאושרים על ידי Fédération Cynologique Internationale. וזכרו: לאחר חיסון הכלבת ובין יום היציאה, חייבים לעבור 30 יום. אז תכננו את הטיול שלכם מבעוד מועד.

2. בררו את כללי חברת התעופה להסעת בעלי חיים

בדרך כלל אתה יכול לקחת את חיית המחמד שלך איתך לסלון בתנאים הבאים:

 • משקל חיית המחמד יחד עם המיכל אינו עולה על 8 ק"ג;
 • מידותיו של מנשא קשיח באורך, ברוחב ובגובה אינם עולים על 44 × 30 × 26 ס"מ;
 • גודלו של תיק נשיאה רך מסוג סגור בסך שלושת המימדים אינו עולה על 126 ס"מ.

שמיכה או שכמייה מבד נושם יהיו שימושיים לכיסוי המנשא: עבור חיית מחמד, שדה התעופה והטיסה עצמה יהוו לחץ רב. ייתכן שתצטרך גם מגבונים לחים, קצת מזון ומים. אם אתם מובילים ציפור, הקפידו לכסות את המנשא כך שהחיה לא תרעיש.

לחברות תעופה שונות יש מידות נשיאה מקסימליות שונות, לכן עדיף לבדוק אותן באתר הרשמי או בטלפון.

אם המידות אינן מתאימות לתקן זה, תצטרכו לבצע צ'ק אין את בעל החיים בתא המטען. חריג עשוי להיות כלב שירות או כלב נחייה: ניתן לקחת אותם לבקתה, אך רק אם יש מסמכים המאשרים את הסטטוס (בדרך כלל ההובלה של בעלי חיים כאלה היא בחינם).

זכרו שטיסה בתא המטען לא רק מלחיצה את בעל החיים, אלא גם מהווה סכנה פוטנציאלית: היו מקרים רבים שבהם חיות מחמד נחנקו מחוסר חמצן. לכן, שקלו היטב את היתרונות והחסרונות לפני נקיטת צעד כזה.

בעת יבוא חיית מחמד לארה"ב, ייתכן שתתבקשו לעבור בדיקה נוספת בשדה התעופה, כמו לשאול על הפינוק האהוב על בעל החיים או בדיקת מים, מדידת המנשא עם סרט מדידה (אם הצוות יחליט שיש מעט מדי שטח, אתה צפוי לקנס), או לדרוש את שחרור חיית המחמד כדי לוודא שאתה הבעלים.

כמו כן, כאשר נכנסים לארצות הברית עם חיית מחמד, עליכם להיות מוכנים לענות על כל שאלה מהדרכון הווטרינרי (וכן, זה חייב להיות עם תמונה של חיית המחמד ובאנגלית).

לעיתים כאשר מייבאים בעל חיים למדינות אחרות, יש צורך בתוצאות של בדיקות דם נוספות. לכן, חשוב מאוד ללמוד את הדרישות באתר המחלקה הרשמית של מדינת היבוא.

3. לקנות כרטיס

אך לפני כן התקשרו לחברת התעופה ובדקו האם ניתן להסיע חיית מחמד בטיסה שבחרתם. אם כן, קנו כרטיס משלכם, התקשרו שוב לחברת התעופה והזמינו מושב בתא עבור חיית המחמד שלכם (בדרך כלל מספר החיות על הסיפון מוגבל). החיה תשב לרגליך. אפשר לקנות לו כרטיס כבר במקום, בשדה התעופה.

4. קבלת אישור וטרינרי טופס מס' 1 חמישה ימים לפני הטיסה

כאשר חיית המחמד נמצאת בהסגר לאחר חיסונים (לאחר 30 יום), יש לפנות עמה ולדרכון הווטרינרי למרפאה הווטרינרית הממלכתית לא מוקדם מחמישה ימים לפני הטיול על מנת לקבל טופס תעודה וטרינרית מס' 1. לא ניתן לעשות זאת ב- מרפאה וטרינרית רגילה: על הארגון להיות בעל רישיון להנפקת תעודה כזו.

חיית המחמד תיבדק ותקבלו אישור כי בעל החיים מגיע מאזור בו לא דווח על מקרי כלבת וכי בעל החיים חוסן, שבב ועובד בהתאם לתקנים בינלאומיים. על המסמך לציין גם את מי שאיתו מטיילת חיית המחמד.

האישור תקף לחמישה ימים. לפני הפנייה למרפאה הווטרינרית הממלכתית עדיף להתקשר לשם ולשאול מהן הבדיקות הדרושות. לפעמים הרופאים דורשים לעבור בדיקת תולעים.

הדרכון הווטרינרי צריך להכיל גם הערה כי חיית המחמד בריאה ובעלת זכות תנועה: בוצעו החיסונים הנדרשים והסגר נשמר.

5. הודע לווטרינר בשדה התעופה שאתה טס עם בעל חיים

זו רשת ביטחון ורבים לא. אבל ליתר ביטחון אפשר להתקשר או לשלוח מכתב לשם 3-5 ימים לפני הטיסה, כדי שהעובד הנכון יהיה נוכח לבדוק את חיית המחמד. כמו כן, 15 יום מראש, יש לכתוב מכתב (באנגלית) לבקרה הווטרינרית של שדה התעופה של מדינת הכניסה. אין תבנית ספציפית, רק ציינו את התאריך, הטיסה ושתגיעו עם חיית מחמד. כדי לברר את כתובת המייל הנכונה, ניתן להתקשר לשגרירות המדינה או לעיין במידע באתר האינטרנט שלה.

6. הגעה לשדה התעופה מוקדם

אם אתם טסים לחו"ל, עדיף להגיע ארבע שעות לפני ההמראה. אם הטיסה היא בתוך הפדרציה הרוסית, אז 2-3 שעות יספיקו. תתבקשו להוציא את חיית המחמד מהמנשא לבדיקה: עליכם להוביל את בעל החיים דרך גלאי המתכות ברצועה או לשאת אותו בזרועותיכם. אבל אם בעל החיים בבהלה ולא ניתן להוציאו מהמנשא, דרשו שיטות בדיקה ובקרה חלופיות.

7. לאחר הבדיקה בכניסה לשדה התעופה, בקר בחדר השירות הווטרינרי

מומחים יבדקו את בעל החיים, יבדקו את התעודה ואת הדרכון הוטרינרי. אם אתם מטיילים בפדרציה הרוסית, חותמת על התעודה הווטרינרית (תקף לחמישה ימים, לאחר תקופה זו תצטרכו לקבל תעודה חדשה ולעבור שוב את ההליך). בטיסה לחו"ל השירות הווטרינרי יאסוף את התעודה ובתמורה יוציא תעודת טופס מס' 5א באנגלית בתוקף ל-90 יום.

במסלולים אירופיים, בנוסף לטופס התעודה הווטרינרית מס' 5א, תונפק לך תעודה וטרינרית של האיחוד האירופי (תעודת יורו). תעודה מס' 5א לא שואלים בחו"ל, יש צורך רק לחזור הביתה. יש צורך ב-Eurocertificate כדי להיכנס לאירופה. כדי לזרז את התהליך, אתה יכול הורד, להדפיס ולמלא את האישורים הדרושים מראש, ולהבטיח רק בשדה התעופה. לכל מקרה, קח איתך כמה עותקים, כולל ריקים.

8. גשו לדלפק חברת התעופה וקנו כרטיס לחיית מחמד

לאחר הקרנה וקבלת כל החותמות, המשך לדלפק כניסת הנוסעים. ספר לנו אם אתה לוקח את חיית המחמד שלך איתך לבקתה או בודק אותה בתא המטען: זה קובע את בחירת הדלפק שבו תופנה לשלם תוספת עבור מקום עבור חיית מחמד. תורידו את המזוודות לאחר הצ'ק-אין.

כפי שאמרנו לעיל, אם המוביל אינו עומד בדרישות חברת התעופה, חיית המחמד לא תוכל להילקח איתך לתא הנוסעים. במקרה זה, הקפידו להזהיר את הקפטן או הדיילים שיש חיה על הסיפון. הם ינקטו את האמצעים הדרושים, כמו הפעלת החימום בתא המטען.

9. במהלך הטיסה והכבודה, פעל לפי הכללים הכלליים

בתא הנוסעים, על הדיילים לספק לך רצועה נוספת כדי לחבר את המנשא לחגורת הבטיחות שלך. במהלך הטיסה, אסור לשחרר את חיית המחמד שלך מהמנשא או להאכיל אותה.

כלב שירות או כלב נחייה חייבים להיות עם חרטום, קולר ורצועה לידכם במהלך הטיסה. אסור להניח חיית מחמד על המושב או באזור מושב נוסע אחר.

עם ההגעה לשדה התעופה של היעד, אם חיית המחמד טסה בתא המטען, חפש אותה על או ליד קרוסלת המטען.

לאחר איסוף המזוודות, קח את חיית המחמד שלך למשרד הווטרינרי בשדה התעופה.

איך להכין בעל חיים לטיסה: עצה מרופא זואו

זואופסיכולוגית מרינה יבגנייבנה מובילה בלוג באינסטגרם*, שם הוא חולק את הניסיון והטיפים שלו לגבי טיפול בחיות מחמד. לפני הטיסה היא ממליצה:

1. 10-14 ימים לפני הטיסה, התחילו לתת לחיית המחמד שלכם סם הרגעה

ככלל, לתרופות הרגעה יש השפעה מצטברת, לכן כדאי לקחת את הקורס מראש. קרא בעיון את התוויות הנגד, ואפילו טוב יותר – התייעץ עם וטרינר.

2. אמן את חיית המחמד שלך לנשיאה מראש

השאר את המנשא פתוח במקום שבו החיה אוהבת להיות. אפשר לשים פינוק או צעצוע אהוב בפנים – לחיית המחמד יהיה קל יותר להתגבר על הפחד ולהתרגל להיות בפנים. בשום מקרה אל תכריח את זה – גישה זו רק תחמיר את זה.

3. אין להאכיל את חיית המחמד שלך פחות מ-4 שעות לפני הטיסה

אוכל יכול לגרום לבחילות.

קרא גם 🐶🐱

*פעילויות של Meta Platforms Inc. והרשתות החברתיות שלה פייסבוק ואינסטגרם אסורות בשטח הפדרציה הרוסית.

8 מקומות מדהימים בטורקיה שלא הייתם בהם (ולשווא!)

איך לנסוע ברווחיות: 6 דרכים לראות את העולם ולעזור לאחרים