שלטו באופנוע שלג והצילו את הצפון מאשפה: 6 רעיונות למה שתייר צריך לעשות באזור הארקטי

1. סע באופנוע שלג הרים

אפשר להסתובב בצפון לא רק על מזחלת איילים – נסו, למשל, לכבוש מעברי הרים מכוסי שלג באופנוע שלג. אתה יכול לשלוט בו בבית הספר לסקי אתגרי, שם מדריכים מנוסים ילמדו אותך כיצד לתמרן בצורה מפורסמת על מדרונות וירידות. לקיצוניות הצפונית, לכו לאזור מורמנסק – תוכלו להגיע לכאן במטוס ממוסקבה תוך כמה שעות בלבד.

רק תארו לעצמכם: צליל רועם המנוע, האדרנלין הזורם בגוף ותחושת החופש המוחלט – לשם כך בהחלט כדאי לברוח מהמולת העיר ולצאת לאזור הארקטי לכמה ימים. ובזמנך הפנוי, צאו לטיולים – זו הזדמנות מצוינת להתפעל מהנופים של הקוטב הצפוני.

2. לראות איילים ולבלות את הלילה בבית ילידים מסורתי

תמונה: nenets/Shutterstock

הארקטי מכסה כמעט את כל האוקיינוס ​​הארקטי ואת שולי אירואסיה. והעיסוק העיקרי של עמי הילידים בצפון הוא רעיית איילים. חיי התושבים המקומיים קשורים אליו קשר בל יינתק, כי קשה להסתדר בלי עור חם, בשר טעים וצוות בעל יכולת תמרון במרחבים המושלגים. העדרים הרבים ביותר רועים כיום באוכרוג האוטונומי של ננט, כמו גם בחצי האי טיימיר וימאל, שבהם חיים דולגנים, ננטים, אננסים ונגנאסנים.

כדי להפוך את הטיול לבלתי נשכח, תוכלו לבקר את רועי האיילים. במסגרת סיור המשלחת, תוכלו להאכיל את בעלי החיים, לרכוב במזחלת, לטעום מטעמים מקומיים, ואף ללון באוהל אמיתי, משכן בצורת חרוט של עמי צפוניים נודדים. ואם יתמזל מזלכם עם מזג האוויר, תוכלו אפילו ליהנות מאורות הצפון.

3. צאו לסנוקיטינג

מי שאוהב סנובורד בהחלט יעריך סנובורד, שילוב של שייט וגלישה או סקי. אתה רק צריך לעמוד על הקליע ולתפוס את העפיפון הגורר – זה עפיפון גדול. אין צורך בציוד נוסף: משב רוח יאפשר לך לחתוך בצורה חלקה את המרחבים המושלגים. הכי בטוח לתרגל snowkiting על משטח ישר, שבו אין צמחייה, קווי חשמל ומכשולים אחרים – כך בהחלט לא תיתפס על כלום. לכן, שדות טונדרה אינסופיים או מאגרים צפוניים קפואים הם אידיאליים למטרות כאלה.

אתה יכול לקבל דחיפה של אנרגיה באזור מורמנסק: באזור זה יש בסיסי עפיפונים ציוריים שהם אידיאליים למתחילים. אם כבר עשיתם סנובורד או גלישת רוח, תוכלו לשלוט בספורט חדש כמעט מיד. למי שמעולם לא ניסה דבר כזה, המדריכים ילמדו אותך במהירות איך לנהוג במהירות. העונה נפתחת באופן מסורתי בדצמבר ומסתיימת באפריל.

4. הכירו את חוקרי הקוטב ושחו באוקיינוס ​​הארקטי

לא רוצה להגביל את עצמך לטייל באזורים הצפוניים של רוסיה? במקרה זה, כבשו את הקוטב הצפוני – במסגרת טיולי אקספרס תוכלו להגיע לפסגת העולם במסוק תוך 3 ימים בלבד. יתרה מכך, העניין לא יצטמצם לסיור פשוט, כי תיירים יוכלו לנחות בתחנת הקרח הנסחף ברנאו, לתקשר עם חוקרי קוטב אמיתיים ואפילו לשחות בבריכה מיוחדת במימי האוקיינוס ​​הארקטי. חובבי אקסטרים יקבלו מנת אדרנלין יקרת ערך: תהיה הזדמנות לקפוץ עם מצנח או לצלול מתחת למים.

נכון, משלחת כזו לא תהיה זולה, והיא ייקח יותר זמן מאשר טיול למורמנסק לסוף השבוע. כדי לטוס לבסיס ברנאו, צריך קודם כל להגיע ללונגיירביין הנורבגית בארכיפלג סבאלברד – זהו היישוב הצפוני ביותר בעולם. בנוסף, היו מוכנים שתוכנית הסיור עשויה להשתנות מיד לאחר ההתחלה, כי זה תלוי ישירות בתנאי מזג האוויר והקרח.

5. צאו לשייט שוברת קרח

תמונה: Maridav/Shutterstock

אולי הזיכרון החי ביותר יהיה טיול על שוברת הקרח הגרעינית "50 שנות ניצחון". הספינה יוצאת ממורמנסק, מתגברת בקלות על גושי המים הקפואים ומגיעה לנקודת הקוטב הצפוני הגיאוגרפי, עוברת דרך ארץ פרנץ יוזף. מטיילים מפורסמים וכוכבים אחרים מרבים לטייל עם תיירים ולאורך הדרך ממתינה לנוסעים תוכנית בידור עשירה עם ערבי יצירה וריקודים.

הקפד לקחת מצלמה – זה בהחלט יהיה שימושי באזור הארקטי, כי סוסי ים ודובי קוטב עשויים להופיע מעל הסיפון. לתיירים מוצע גם לטוס ברחבי הנופים הפנטסטיים של הצפון במסוק: תארו לעצמכם כמה תמונות מרשימות אתם יכולים להחזיר מהטיול שלכם! ואל תשכחו לשלוח גלויה ליקיריכם מסניף הדואר הצפוני בעולם, הממוקם במפרץ טיקהיה. הוא נפתח במיוחד עבור מטיילים הנוסעים לקוטב הצפוני.

שייט כזה צריך לתכנן מראש. ככלל, כמעט לא נותרו מושבים על הסיפון כבר שישה חודשים לפני יציאת הספינה, אם כי עלות הסיור עולה על שני מיליון רובל.

6. לקחת חלק בפרויקט התנדבותי

למרבה הצער, כיום האזור הארקטי קשור לא רק עם נופים ציוריים וטבע מדהים, אלא גם עם טונות של אשפה. העובדה היא שבשל הפיתוח האינטנסיבי של האזור בתקופה הסובייטית, הצטברו בצפון פסולת תעשייתית, גרוטאות מתכת ופלסטיק במשך עשרות שנים. בסופו של דבר, הזיהום הגיע להיקף כזה שניקוי השטחים הללו הפך לאחת הבעיות הסביבתיות החריפות ביותר בארץ.

המצב מסובך בגלל התשתית הבלתי מפותחת של האזור: לא בכל מקום יש התנחלויות או כבישים מונחים, ולכן לא קל להוציא אשפה מהאדמות הארקטיות האינסופיות. לפי הערכות שונות, יידרשו לפחות 10 שנים לחסל את המזבלות שנוצרו.

כיום ברוסיה יש כמה פרויקטים ציבוריים שמושכים באופן פעיל מתנדבים לבצע ניקוי כללי של הארקטי. כל אחד יכול להירשם כמתנדב – פשוט הגישו בקשה באתר התכנית הסביבתית שאתם אוהבים.

אחת היוזמות להצלת הצפון מאשפה הוצעה על ידי דמיטרי לובוסוב, הקפטן של אותה שוברת קרח המונעת על ידי גרעיני "50 שנות ניצחון". כחלק מהפרויקט הפדרלי Clean Arctic בשנת 2021 הצליח לאסוף יותר מ-1.5 אלף טון פסולת – חביות דלק, צמיגים, פלסטיק ועץ. זאת ועוד, הדבר נעשה במאמץ של יותר מ-2,000 מתנדבים, וכ-3,000 מתנדבים כבר הגישו בקשות להשתתפות במשלחות ב-2022.

כדי לתרום לניקוי הארקטי, עליך למלא שאלון קצר באתר האינטרנט של הפרויקט הפדרלי. לאחר זמן מה, מנחה ייצור איתך קשר ויבקש ממך ליצור כרטיס ביקור וידאו. ספר לנו על הניסיון שלך, הכישורים המיוחדים והמוטיבציה שלך – אולי תקבל הזדמנות להצטרף למסעות.

איך לנסוע ברווחיות: 6 דרכים לראות את העולם ולעזור לאחרים

ספורט, טבע, אוויר נקי: 9 שמורות רוסיות לפעילויות חוצות