ספורט, טבע, אוויר נקי: 9 שמורות רוסיות לפעילויות חוצות

1. "עמודי קרסנויארסק"

מיכאיל טילפונוב / Shutterstock
  • דברים לעשות: טיפוס.

מדובר בשמורה עם עמודי אבן בגובה של עד 100 מטר. עבור תושבי קרסנויארסק, הפארק הזה הוא לא רק יצירת מופת טבעית, אלא מקום לפיתוח תרבות הסטולביסטים. יש ספרים, הערות פילוסופיות, מאמרים היסטוריים על המטפסים החופשיים האלה, שמתקרבים באומץ אל הסלעים ללא ביטוח. אבל המסר זהה: את הפסגות יש לכבוש. לכל עמוד יש שם: בשמורה יש "פיל", "עש", "גמל", "קוברה" ועוד תריסר בעלי חיים לא טיפוסיים לסיביר. יש גם יותר מפונפנים "שערים מלכותיים", "קפלה", "בודהא".

המסלולים לתיירים כאן שונים: בין 2.5 ל-18 קילומטרים, וחלקם מתאימים גם לאמהות עם עגלות מבחינת קושי. מטפסים מנוסים גרים לרוב באזור החומה הסינית, ומתחילים יכולים לצאת לסיור אימונים עם מאמן. אם מעולם לא ניסיתם טיפוס על צוקים, כנראה שהפסגה הראשונה תהיה בשם הסמלי "עמוד ראשון". בנוסף, בשמורה מתקיים מדי שנה פסטיבל טיפוס צוקים סתווי, בו יכולים להשתתף אפילו ילדים.

2. שמורת חופרסקי

  • דברים לעשות: לארגן סיור אופניים.

יער אלונים, ערבות, אגמים, יער אורנים, ביצות עם שרכים – וכל זה ברכיבת אופניים אחת. השמורה ממוקמת באזור וורונז', בעמק נהר קופר. בשטח באורך של 50 קילומטרים ניתן לספור 400 אגמים. הסמל העליז של השמורה הוא המוסקראט. בעל חיים נדיר זה מהספר האדום של רוסיה חי רק באזורים של ארבעה נהרות: הדנייפר, הוולגה, דון ואוראל. החיה יכולה לשחות 25 מטר בדקה, מנהלת חיים חשאיים ונושאת באופן לא רשמי את התואר "החיה הכי רוסית".

מסלול הרכיבה בשמורה אינו מיועד לילדים מתחת לגיל 14: חלק מהמסלול עובר בדרך עפר, באזור הביצות ובמקומות קשים נוספים. ניתן לבצע את הטיול באופן עצמאי בתיאום מראש או עם מדריך. אין צורך לנהוג באופניים משלכם, ישנה השכרה בשמורה. בממוצע אפשר להזמין ארבע שעות לסיור אופניים בשמורה בשביל של 26 קילומטרים. בנוסף למושק הרוסי, בשמורת חופרסקי תוכלו לפגוש צבי ביצות, איילים ומאדים.

3. "חריצי קלוגה"

  • דברים לעשות: ציד תמונות.

שאריק מפרוסטוקושינו ידע הרבה על בידור: אתה צריך לצוד חיות עם מצלמה, ולא עם אקדח. לילדים ולמשפחות פעילות זו לא תמיד מתאימה, אך לאוהבי טיולים מבודדים בהרמוניה עם הטבע, זוהי אופציה אידיאלית. דובים, lynxes, גיריות ומינים נדירים של בעלי חיים הרשומים בספר האדום של הפדרציה הרוסית חיים ב-Kaluga Zaseki. למשל, עטלף ערב ענק, ביזון אירופאי והמושק הרוסי הידוע לשמצה. ניתן לתפוס בעדשה גם אייל, צבי, חזיר בר או זאב. גם ציפורים מקומיות שוות להילחם על זריקה יפה: חסידות שחורות, עגורים מצויים, נקרים מנומרים וצרצרי זמיר עפים על פני מרחבי השמורה.

אזורים מוגנים רבים שבהם אתה יכול להיות לבד עם הטבע הבלתי נגוע נוצרים בתמיכת הפרויקט הלאומי אקולוגיה בסיוע מתנדבים ויוזמים אקולוגיים. לדוגמה, אזור קאלוגה דורג במקום השני דירוג המשתתפים הפעילים ביותר בפעולה השנתית הכל-רוסית "הצילו את היער" פרויקט לאומי "אקולוגיה". כל אחד יכול לתרום לפיתוח הריאות הירוקות של ארצנו: בשנת 2021 נטעו המשתתפים שיא של 70 מיליון עצים, ומסע הנטיעות לא הולך להיפסק.

כדי לתמוך בקמפיין, הושק אתגר אקולוגי שלם, בו תוכלו לצבור נקודות לאזור שלכם, והאזור הפעיל ביותר יוכל לקיים פסטיבל אקולוגי גדול בשטחו. "הצילו את היער" היא רק אחת מפעולות הפרויקט הלאומי "אֵקוֹלוֹגִיָה"שמטרתו לשמור על אדמות היער של המדינה. לדוגמה, בשנת 2020, לראשונה מזה 23 שנים, עודכן הספר האדום של רוסיה: הרכבו התחדש ב-29 מיני ציפורים ו-14 מיני יונקים. כמו כן התקיים "מפקד אוכלוסין" של דובי קוטב, שטחים טבעיים חדשים בעלי משמעות פדרלית הופיעו, וסייח סוס פרז'וולסקי הראשון בעולם שוחרר בשמורת אורנבורג.

עזרו לטבעה של רוסיה

4. שמורת באיקל

קיריל סרגייב / Shutterstock
  • דברים לעשות: ללכת על מגלשי קאמי.

טריטוריית באיקל אינה זקוקה לתיאורים: חובבי כל סוגי הבילוי צריכים לבקר באגם המדהים ביותר ברוסיה. אבל למי שאוהב תנועה והרפתקאות, שבילי שמורת באיקל יכולים להציע הליכה על מגלשי קאמוס. יותר משני קילומטרים של מדרונות מושלגים על מגלשיים מרופדים בעורות – ערימה או פרווה – קלים אפילו לספורטאים חסרי ניסיון.

העומס הספורטיבי במסלול משולב בהנאה אסתטית: טבע באיקל יראה לאורחיו נופים של יער ארזים ודרך חורפית – ביצה עלית. באופן כללי, החורף בבייקל הוא בכלל לא ממלכה מתה של קור, אלא פסטיבל כיף מתמשך: בנוסף לסקי, אפשר לרכוב במורד גבעה על עור פרה, לארגן פיינטבול מכדורי שלג, להתחמם במעיינות חמים וללמוד הרבה דברים מעניינים על התושבים הילידים של האזור. וכמובן, צלמו על רקע קרח הטורקיז של האגם המפורסם.

5. יריקה קורונית

  • דברים לעשות: גלישת רוח.

הפארק הלאומי ה-Curonian Spit שבאזור קלינינגרד הוא רצועת אדמה בין מימי הים הבלטי והלגונה הקורונית. השפיץ הוא סרגל החול הגדול בעולם, אורכו 98 קילומטרים. כאן תוכלו לתפוס גל ורוח נאה בו זמנית – צאו לקייטינג. בסוג גלישה זה משתמשים בעפיפונים לטריקים ולעלייה למטוס. לקלינינגרד יש פדרציית עפיפונים משלה, ותוכלו לשלוט בשני אלמנטים בו-זמנית על גלי הירק הקורוני.

אבל כאן אתה יכול להעריץ לא רק חול ודיונות לבנות כשלג: החלק האמצעי של הירוק מכוסה יער. אז לא רק תיירים וגולשים נמצאים בפארק, אלא גם בונים, שועלים, ארמינים ואפילו חזירי בר ואיילים. מסלולי תיירות מאורגנים לאורחי השמורה: תוכלו לטייל ביער האורנים ולהאזין לשירת הציפורים, להביט על המפרץ ממרפסת התצפית וכמובן להיות מופתע מ"יער הרוקד" עם עצים מעוקלים מורכבים. .

6. גן לאומי משצ'רסקי

סרגיי דרוזד / Shutterstock
  • דברים לעשות: שייט קיאקים.

הפארק הזה אידיאלי לשיט קיאקים, קפיצה ממפלים ורפטינג במים לבנים, כי ריאזאן משצ'רה היא ארץ של אגמים, נהרות וביצות. אפשרות אחת היא לצאת למסע רפטינג בן שלושה ימים במורד נהר הפרה. אוויר צח ונופים של טייגה נטולת נגיעה יכולים לסובב את הראש שלך, אבל אסור להסיח את דעתך. תן לפרה לא להיות הכי קשה עבור סַגסוֹגֶת הנהר, אך סיבוביו המתפתלים והקבועים ידרשו תשומת לב וריכוז ממשתתפי הסיור. טבעו של הנהר אינו אלים, אבל אתה גם לא יכול לקרוא לו רגוע – מהירות הזרם לא תגרום לך להשתעמם. בפארק הלאומי יש פאונה עשירה: כאן תוכלו להבחין בדגים מתיזים, ציפורים שונות, לטאות צבעוניות ושפיריות ענקיות.

7. שמורת וורונז' הביוספרית

  • דברים לעשות: גיאוקאצ'ינג.

Geocaching הוא משחק ציד אוצרות עולמי לילדים ומבוגרים. כדי להשתתף במסע חיפוש כזה, עליך להירשם לאתר מטמון מיוחד, לבחור יעד, לפתוח מפה ולצאת להרפתקה כדי למצוא את האוצר שלך. חשוב לקחת איתכם את האוצר שלכם: כשאתם מוצאים מטמון עם מיכל, בחרו לעצמכם משהו כמזכרת ותחזירו את הדבר הקטן. כפתורים עתיקים, פסים, מדבקות, טושים, צעצועים – כל מה שלא מתקלקל ולא פוגע בשכנים במיכל.

לארגן הרפתקה בשמורת וורונז' הוא רעיון מצוין. על שטחה הגדול יש עיירת בונים, פארק חבלים, עץ אלון בן ארבע מאות שנה, מוזיאונים ושבילים אקולוגיים שבהם אפשר לפגוש סנאים וסמורים, ולזהות בשמיים גוש או נשר פיגם. ילדים יאהבו את הפארק, ואתם לא צריכים לדאוג מעייפות: אנשים בכל כושר גופני יכולים להתמודד עם טיולים בשמורה.

8. שמורת פינז'סקי

  • דברים לעשות: ספלאוטוריזם.

שמורה זו מפורסמת במערות שלה. חובבי תבליטי סלע מוזרים, זקיפים מעוקלים ונטיפי קרח של נטיפים ישמחו ממנו. המערות מרתקות ביופיהן הקודר והחד, כך שהתפתחות הספלאוטוריזם באזור זה מובנת למדי. בקמרונות התת-קרקעיים, קל במיוחד להרגיש כמו אינדיאנה ג'ונס אמיצה, מכיוון שסרטים וספרים רבים אוהבים להשתמש בנופי מערות גולמיים כרקע להרפתקאות. בשמורת Pinezhsky, כל המשפחה יכולה לצאת להרפתקה דרך המערות. המסלולים הספלולוגיים העיקריים המאורגנים בשמורת פינז'סקי הם "מערות ברזניקי" ו "מערת שירה". ניתן לעבור אותם עם ילדים מגיל 7, וכל הטיול ייקח לא יותר משעתיים. אתה תהיה מרוצה מהאסתטיקה של השביל – אקזוטיות חורף וארמון מלכת השלג.

9. עמודי לנה

  • דברים לעשות: טיול רגלי.

יער האבן של יאקוטיה הוא אחד המקומות היפים ברוסיה, הנכלל גם במורשת אונסק"ו. המקומיים מאמינים שהעמודים הם אלים עתיקים קפואים. מדענים אומרים כי מדובר בתצורות סלעיות בגובה של עד 2,220 מטר, שהופיעו לפני כ-400 אלף שנה. ותיירים משווים את העמודים עם החומה ממשחקי הכס. דבר אחד ברור – יצירת המופת הטבעית הזו מרשימה את כולם.

ניתן להגיע למקום במטוס, בסירה או ברכב מיאקוצק. מי שפעיל במיוחד יכול להתגבר על 20 הקילומטרים האחרונים לפארק בקיאק, קטמרן או רפסודה מבסיס התיירים הקרוב. עם ההגעה אפשר לעלות מיד למרפסת התצפית – ייקח קצת פחות משעה לעלות, ופנורמה של יופי סיבירי אחר – נהר לנה – תיפתח מלמעלה. לאחר מכן תוכלו לבקר בביזונים בשמורת הטבע Ust-Buotama: הנציגים הילידים של המינים ביקוטיה נכחדו, ואלה שחיים בביזון כעת הובאו מקנדה. ואז אפשר לטייל במדבר – דיונות החול של טוקולאן יהפכו למגוון נעים בנופים.

שמורת עמודי לנה היא אחד מ-14 פארקים לאומיים שנוצרו בתמיכת הפרויקט הלאומי "אֵקוֹלוֹגִיָה". חידוש הקרן לאזורי הטבע המוגנים במיוחד במדינה היא משימה חשובה של הפרויקט הלאומי, מכיוון שבנייה מחדש ויצירת שמורות ופארקים חדשים מסייעים להחזיר את מספר הציפורים ובעלי החיים הנדירים, וכן מקדם את ערכי תיירות אקולוגית.

אפשר לעזור למדינה להיות נקייה ובריאה יותר, לא רק בנסיעה בשבילים מוגנים. אפשרות נוספת היא להיות מתנדב. למשל, לקחת חלק בפעולה "מים של רוסיה" ולנקות את הגדות ממאגרים מקומיים מפסולת. במהלך הפרויקט הלאומי "אקולוגיה" ובפרט התכנית "שיפור הוולגה" יותר מ-30 קילומטרים של תעלות מים נוקו והופעלו 10 גשרים. בנוסף, המשתתפים בקמפיין מי רוסיה בשנת 2021 ערכו 14.5 אלף אירועים לניקוי גדות נהרות ואגמים ב-85 אזורים. מספר שיא של מתנדבים נרשמו לפעולה – מיליון איש, ויחד הם הצליחו לנקות 24 אלף קילומטרים מהחוף מאגמים, בריכות ונהרות ולאסוף 15 אלף אשפה של KAMAZ.

למידע נוסף על הפרויקט הלאומי "אקולוגיה"

שלטו באופנוע שלג והצילו את הצפון מאשפה: 6 רעיונות למה שתייר צריך לעשות באזור הארקטי

כמה טיפים נשארו בגרמניה? האם עלי להודות למלצרים היפנים? אנו מבינים את הנימוס הפיננסי של מדינות שונות