כמה טיפים נשארו בגרמניה? האם עלי להודות למלצרים היפנים? אנו מבינים את הנימוס הפיננסי של מדינות שונות

ארה"ב: השאר טיפ בכל מצב, היוצא מן הכלל הוא שירות גרוע

תמונה: Lunopark / Shutterstock

מתן טיפ בארצות הברית נהוג לתת תמיד. בקייטרינג משאירים בממוצע 15–20% מהחשבון. אבל הכל תלוי ברמת המוסד: במסעדות עם כוכב מישלן, טיפים יימשכו ב-25% מהצ'ק, בבית קפה פשוט יספיקו 15%. בכל מקרה, סכום התגמול לא צריך להיות נמוך מ-10%: תשלום פחות נחשב בצורה גרועה או מעיד על חוסר שביעות רצון של הלקוחות. הצוות עשוי אפילו לגשת אליך ולשאול בהתרגשות מה הם עשו לא בסדר. גם השארת טיפ בכסף קטן נחשב לא מנומס – אבל זה לא נורא כמו לא להשאיר טיפ בכלל.

מתן טיפ במוניות הוא בדרך כלל 15% מתעריף הנסיעה. אבל אם הנהג עזר לך לשאת את המזוודות שלך לחדר שלך, מומלץ לעשות זאת בנפרד. המסורת של השארת הכרת תודה כספית באמריקה משתרעת כמעט על כל התחומים: טיפים ניתנים לעובדי המלון, שליחים, מספרות. לכן, אם יש לכם ספק אם ראוי לתת טיפ, סביר להניח שהתשובה חיובית.

בריטניה: נותן טיפ לפקיד הקבלה, לא לברמן בפאב

יש דעה שהמסורת של השארת טיפ הופיע בדיוק במדינה הזו. לכאורה, במאה ה-17 נכתב טיפ על מנות בבתי קפה בריטיים (כך מתורגמת המילה "טיפ" מאנגלית). זה היה To Insure Promptness – "כדי להבטיח מהירות". אַחֵר הם אומריםשהסיפור הזה הוא מיתוס, והטיפים מקורם באמריקה.

בכל מקרה, כיום אין צורך במתן טיפ בבריטניה, כמו במדינות רבות. אבל הם יעזרו לך להשאיר רושם טוב. לדוגמה, תעריפי מוניות בדרך כלל מעוגלים כלפי מעלה למספר השלם הקרוב ביותר כדי להחמיא לנהג. במסעדה כדאי לקרוא היטב את החשבונית, מפעלים רבים כוללים בה דמי שירות. בלונדון זה יכול להגיע עד 12.5%, במיוחד עבור חברות ומסיבות גדולות. אם השירות אינו כלול בצ'ק, וזה מביך לצאת ללא טיפ, השאר כ-10% מהעלות הכוללת – אתה לא יכול לטעות.

חסכנים יכולים להירגע בפאב: לא נהוג להשאיר טיפ לחצי ליטר יין לא מסונן. אבל לפעמים שמים צנצנת מיוחדת על הבר: אם נהניתם, אפשר לשים בה הכרת תודה. אין לחסוך כמה לירות עבור השוער שמעביר את המזוודות לחדר שלך.

רוסיה: עשו כרצונכם, אך זכרו שתמיד מכבדים טיפים

תמונה: אן יוני/שטרסטוק

ברוסיה הסובייטית, כמו גם ברחבי ברית המועצות, טיפים נחשבו לשריד בורגני או אפילו ניסיון להשפיל את מעמד הפועלים. ברוסיה המודרנית, אין כללים ברורים בעניין זה, אבל תרבות הטיפים מתפתחת באופן פעיל. לאחר התכנסויות במסעדה, יהיה מנומס להשאיר כ-10% מגודל הצ'ק. טיפ לרוב לא נשאר כאשר משלמים עבור ארוחות צהריים עסקיות והצעות המרמזות על תשלום קבוע או קידום מכירות.

בתחומים אחרים, גם מתן התשר אינו מוסדר. אבל הכרת תודה על המהירות והאיכות של השירותים בהחלט תשמח את השליח, השיפוצניק ואנשי שירות אחרים. עם זאת, אם הלקוח לא יעשה זאת, אין לראות בכך חוסר שביעות רצון מהשירות.

כשהצוות נפגש בצורה הכי לבבית שאפשר ומנסה בכנות לעזור, להשאיר טיפ זה נחמד. אחרי הכל, הודות למוכר ידידותי או מתדלק ידידותי, רכישה, טיול, ארוחת צהריים או יום שלם הופכים למשמחים יותר. בטיול ברוסיה, בוודאי תיתקלו בתחנות תדלוק של רשת תחנות הדלק.גזפרומנפט"- מאגדת כ-1,400 תחנות ב-46 אזורי הארץ. כאן תוכלו לתדלק בדלק איכותי מוכח, לקחת הפסקה מההגה, לשתות קפה ולנשנש.

תמונה: רשת תחנות דלק גזפרום נפט

ואם אתה רוצה להודות כלכלית לעובד תחנת דלק, אתה לא צריך לחפש כסף בכיסים או להחליף שטרות. ברשת תחנות הדלק הוכנס שירות חדש – שירות העברת טיפים דיגיטליים. פשוט סרוק את קוד ה-QR הממוקם במכשירי הדלק או באזורי הקופה של קומות המסחר, בחר מומחה ואת סכום הטיפ הרצוי. הכספים יגיעו מיידית לכרטיס האישי של העובד. השירות עובד במהירות הודות לפלטפורמות ה-Mastercard Transfer HUB ו-Etiquette החכמות וכבר זמין בכמעט 840 תחנות דלק”.גזפרומנפט".

ללמוד 'יותר

גרמניה: "שתה כסף" למלצרים וטיפים סבירים

מתן טיפ במדינה זו נקרא Trinkgeld, שפירושו בגרמנית הוא "משקה כסף". דמי שירות במסעדות כלול לעתים בחשבון – כאשר מצוין בתפריט. אם אין מידע, ניתן להשאיר 5-10% מהחשבון. נהוג לתת מחמאה קטנה בדמות כמה יורו למדריכים ונהגים של אוטובוסים לתיירים. ואם הסיור בעיר היה בחינם – למשל מאורגן על ידי מתנדבים – ראוי להשאיר 5 יורו.

תושבי גרמניה מזוהים עם יחס זהיר לכספים, ונראה שבמקרה של טיפים הדבר מוצדק. אפשר למצוא מידע שהגרמנים נוהגים לעגל את החשבון לערך שווה פחות או יותר – למשל, הם משלמים לא 33.6 יורו לארוחת צהריים, אלא 35. זה כל הטיפים. לכן, הטבה של יותר מ-10% מעלות השירות יכולה להיתפס כאן כבזבוז אקסצנטרי.

צרפת: דמי שירות לכל מנה, וטיפים לאות אהדה מיוחדת

עלות השירות במוסדות קייטרינג צרפתיים כלולה בהצעת החוק ברמת החקיקה מאז 1955. 15% מהשירות מחויבים כאן מעלות כל מנה (לא לסכום הכולל בצ'ק). לכן, מתן טיפ נחשב למחווה של הכרת תודה מיוחדת. במסעדות, אתה יכול להשאיר עד 10% מהחשבון אם משהו הרשים אותך מאוד. אבל אם תשלם סנט לסנט עבור מרק הבצל או התרנגול שלך ביין, לא תיחשב כאדם גס רוח.

לארוחת בוקר מהירה או קפה שיכור, טיפים בדרך כלל לא נשארים בכלל, במיוחד אם שתיתם אותם ליד הדלפק. אחרת, תרבות הטיפים הצרפתית דומה במידה רבה לגרמנית: צוות המלון, נהגי מוניות ומדריכי טיולים יכולים להשאיר כמה יורו מיותרים או לעגל את החשבון. גם מתן יותר מ-10% מהמחיר בארץ לא מתקבל.

יפן: הכל כל כך מסובך שעדיף לעשות בלי טיפ

תמונה: Umaruchan4678 / Shutterstock

בארץ משלמים רק לפי החשבון. יתרה מכך, השארת טיפ צפויה להיתפס כשינוי נשכח ולהחזיר אותו בחזרה – גם אם בשביל זה המלצר צריך לרוץ החוצה אחריך. ואם אתה נותן כסף לנהג מונית או למספרה, אתה מסתכן לפגוע בהם כליל. הרי אולי נראה שעבודתם משתלמת גרוע והם לא יחיו בלי נדבה.

ליפנים יש מערכת משלהם של תמריצים כספיים. הטבה כאן נקראת kokorozuke ויש לתת אותה בזהירות רבה. ראשית, קוקorozuke ניתן לפני מתן השירות, לא לאחר מכן. הלקוח אם כן אינו חוגג עבודה טובה, אלא מביע ביטחון מראש שיינתן לו שירות ברמה הגבוהה ביותר. הכרת תודה חומרית ניתנת במעטפה, המוחזקת בשתי ידיים, עושה קשת. עם זאת, אם אינך בטוח לגבי הגודל וההתאמה של טיפים כאלה, עדיף לא לתת אותם על מנת להימנע ממצבים חלקלקים.

כאשר נוסעים במונית, ניתן לומר "ללא שינוי", מה שלא ייחשב כעלבון. כמו כן בכמה מפעלים יש צנצנות לטיפים, שבהם אתה יכול לזרוק זוטת. התנהגות זו נחשבת נורמלית.

ספורט, טבע, אוויר נקי: 9 שמורות רוסיות לפעילויות חוצות

אל תציע את ההרמיטאז'! 10 רעיונות יוצאי דופן של מה לראות בסנט פטרסבורג, קאזאן וערים רוסיות אחרות