איך להיפטר מאשמה כשאתה מוציא כסף

בטח שמעתם את העצה לוותר על קפה לדרך או על זוג נעליים חדשות כדי לחסוך מהר יותר לרכישה גדולה. לו רק הכל היה כל כך קל! למרבה הצער, ויתור על הוצאה קטנה יקרב אותך מעט לדירה חדשה או לפנסיה מוקדמת. אבל הגבלות קבועות מגבירות את הלחץ. וכשאתה מתכחש לעצמך הכל, קל להשתחרר ולקנות משהו מיותר בהשפעת הרגשות.

וזה לא סביר שהקפה יעבור הוא הגורם לבעיות הכלכליות שלך. במקום זאת, הם אשמים בהיעדר תקציב ברור והרגלים פיננסיים טובים. אבל זה ניתן לתיקון.

1. ערכו תוכנית פיננסית והיצמדו אליה

אולי אתה חושב שהכסף שהוצא על עצמך יכול ללכת למשהו חשוב יותר. כמובן שתרגישו אשמה אם לאחר הרכישה לא בטוחים אם תצטרכו לחסוך באוכל לחודש הקרוב. זה המקום שבו תכנון פיננסי יכול לעזור.

נסו לבנות תקציב לפי העיקרון של 50/30/20. לפי זה, 50% מההכנסה מושקעת על תשלומי חובה וצרכים, 30% על בידור ו-20% על עזרה לעצמך בעתיד (חיסכון למטרה כלשהי, יצירת קרן מילואים, השקעות). כמובן, אתה יכול להתאים את זה כדי להתאים לצרכים שלך. אם בעיר שלך יש דיור יקר מאוד, חלק את ההכנסה לפי תוכנית 60/20/20. אם אתם רוצים לפרוע את החוב מהר יותר או לחסוך לחופשה, הגדילו את הסכום בקטגוריה השלישית.

כאשר אתה יודע בדיוק כמה מושקע על צרכים בסיסיים וחיסכון, אתה יכול בבטחה להוציא את השאר על עצמך.

עכשיו, במקום לחזור על "אני חייב להיות יותר אחראי עם כסף", אתה יכול לומר לעצמך, "דאגתי לחשבונות ולמטרות שלי, ואני יכול לרצות את עצמי במשהו כי הרווחתי את הזכות הזו".

אל תנזוף בעצמך אם אתה סוטה מהתוכנית ומוציא יותר מדי על הנאה. פשוט התאם את התקציב שלך לחודש הבא על ידי קיצוץ בהוצאות בקטגוריה המתאימה. אחרי הכל, בשביל זה אתה צריך תוכנית – כדי לעזור לך לשלוט בהוצאות שלך.

2. שנה את הגישה שלך לתקציב

נדמה לרבים שהתקציב כלל לא מאפשר להוציא כסף. למעשה, הוא לא מגביל, אלא משחרר. זה עוזר לך לטפל בעצמך. על ידי חישוב מראש כמה אתה צריך לצרכים בסיסיים ולמטרות פיננסיות ארוכות טווח, אתה יכול בבטחה לבזבז את השאר על בידור או פיתוח עצמי.

עבדת קשה כדי להרוויח את הכסף הזה, אז למה שלא תבזבז אותו על עצמך? מגיעה לך ארוחת ערב במסעדה, או טיול עם חברים, או דבר חדש. אתה לא צריך להאשים את עצמך ברכישה ספונטנית, כי היא כלולה בתקציב.

3. להוציא רק כסף חינם

אם אתה צריך לקחת הלוואה או לשלם בכרטיס אשראי כדי לבצע רכישה, סרב לה. אם אתה רוצה להיכנס לקרן מילואים, גם סרב. יש צורך בקרן מילואים למקרי חירום כמו מחלה או אובדן עבודה.

אם אתה לא לווה או מתעלם מהמטרות הפיננסיות שלך, ואתה עדיין מרגיש אשם, ייתכן שמדובר ברכישות עצמן. עקוב אחר מה שאתה קונה במשך כמה שבועות. רשום כל הוצאה במחברת והעריך עד כמה הרכישה הזו חשובה לך. אם משהו לא מביא שמחה ותועלת, אבל אתה קונה אותו מתוך הרגל, הפסיק לעשות את זה.

4. מצא לעצמך עוד קצת כסף

  • קצץ קטגוריה אחת של הוצאות כך שיהיה לך מספיק למשהו אחר. לדוגמה, אתה רוצה ללכת לחדר כושר, אבל אין לך סכום פנוי עבור מנוי. נסה לוותר על משהו אחר, כמו לאכול בחוץ בבית קפה או ללכת לקולנוע.
  • תמכור דברים שאתה לא צריך. בטח יש לכם מכשירי חשמל, בגדים, ספרים או רהיטים במצב טוב שאתם כבר לא משתמשים בהם. היפטר מהעודף ועזור קצת כסף בשביל משהו נחמד לעצמך.
  • צפו בהנחות ומבצעים, צפו באתרים עם פריטים משומשים. אין בכלל צורך לקנות את הדבר שאתה חולם עליו במחיר מלא.

קרא גם 🧐

גיאוגרפים פולנים מיפו את העולם של The Witcher

ארגון הבריאות העולמי מציע להסיר את ההגבלות על נסיעות בינלאומיות