מהי Doomscrolling ומדוע אנו מחפשים חדשות רעות במיוחד

אתה יכול להאזין לכתבה. אם זה יותר נוח לך, הפעל את הפודקאסט.


מגיפת הקורונה, חוסר יציבות כלכלית, פוליטית וסביבתית, סכסוכים צבאיים וחברתיים תורמים כולם להתפתחות החרדה. כשקוראים את החדשות, אפשר לקבל את התחושה שהעולם מתקדם ללא הרף לקראת יומו האחרון.

לפעמים החיפוש אחר אישור לאמונה זו הופך למאניה של ממש. ‎‎‎‎. מסביר למה זה קורה.

מה זה doomscrolling

Doomscrolling (מאנגלית אֲבַדוֹן – "מוות, גורל, גורל, יום הדין" ו גְלִילָה – "גלילה") – זֶה הנטייה לצפות ולקרוא חדשות רעות, למרות העובדה שהן מדכאות, מרגיזות ומדכאות אדם. השתמשו לפעמים במושג דומה של "דוםsurfing" (גלישת דום), המציין חיפוש מכוון מסיבות אינפורמטיביות כאלה.

אם אתה מקדיש מעת לעת מספר דקות או אפילו שעות בקריאת חדשות מטרידות לרעת העסק או השינה שלך, ייתכן שאתה נוטה לגלול דין. לעתים קרובות משווים את התחושות ממנו לצלילה לתוך "חור הארנב".

המונח עצמו הופיע לא יאוחר מ-2018 בטוויטר, שם זיהתה אותו כתבת קוורץ קארן הו. האחרון, בתורו, החל לפרסם מעת לעת בין השעות 23:00 ל-01:00 ציוצי תזכורת שהגיע הזמן להפסיק את גלילה דום וללכת לישון.

"קח הפסקה מגלילת האבדון ומהזרימה של כל זה. אני אחזור ביום שלישי בערך. זה מה שאני עושה"

"היי, אתה עדיין מגולל אבדון?"

הקונספט הפך פופולרי לאחר מכן מאמרים בלוס אנג'לס טיימס, שפורסם באפריל 2020. לאחר מכן, בקשר להתפרצות מגיפת הקורונה, קהל הרשתות החברתיות גדל באופן משמעותי. רשתות ו כְּלֵי תִקְשׁוֹרֶתפרסום חדשות. אנשים החלו לבלות הרבה יותר זמן בחיפוש אחר מידע רלוונטי.

הכותרת של אחד המחקרים דאז הייתה כך: "מגיפת הפאניקה של המדיה החברתית מתפשטת מהר יותר מהתפרצות נגיף הקורונה." ארגון הבריאות העולמי נָקוּבאשר נלחם לא רק נגד COVID-19, אלא גם נגד מה שנקרא אינפודמי שנוצר סביב המחלה.

בהדרגה, החלו לדבר על גלילת הדין לא רק בקשר לחדשות על המגיפה, אלא גם ביחס לכל אירוע אחר שמעורר פחד או חרדה.

כתוצאה מכך, המונח doomscrolling הפכתי אחת המילים של 2020. עם זאת, גם היום זה לא איבד מהרלוונטיות שלו.

מה גורם לנטייה ל-Doomscrolling?

בנוסף למגיפת COVID-19 ואירועים מפחידים אחרים בתקופה האחרונה, ניתן לזהות שני גורמים עמוקים יותר.

אנחנו חוששים לפספס חדשות חשובות

בחדשות, אנשים בדרך כלל מחפשים תשובות לשאלות על איך העולם עובד, על בעיות דחופות ואירועים הנוגעים להם באופן אישי. אָנוּ לִשְׁאוֹף להבין מה באמת קורה. בהקשר זה, גלילה לדום יכולה לתת תחושה של שליטה על המצב.

כמו כן, הרצון "להישאר בידע" עשוי להיראות לאדם כסוג של חובה אזרחית, ובורות של המתרחש בעולם היא סימן לפיגור מהחיים. ניתן להשוות את הפחד מחוסר מידע לפחד מהחמצה.

גלה עוד 😕

הדחף לקרוא חדשות רעות עשוי הסביר והעובדה שאנו מנסים באופן אינטואיטיבי להתכונן לאיומים פוטנציאליים. אחרי הכל, העיקרון של "מוזהרת מראש הוא זרוע" תרם להישרדותם של אנשים כמין מאז ימי קדם.

כך מסודרים רשתות חברתיות ומשאבי חדשות

"תוכן הלם" כבר מזמן ידוע כפופולרי מאוד. לכן, התקשורת משתמשת באופן פעיל ברצוננו להתעדכן בסכנות על מנת להרחיב את מעגל הקוראים. פוסטים וסרטונים מזעזעים הופכים לוויראליים באינטרנט, וכותרות מפחידות מושכות קהלים גדולים. זה אותו הדבר פחית נחשב לאחד הגורמים לגלילת דין.

כבר הרבה זמן שאנשים מדברים על כך שהתקשורת יוצרת תמונה שלילית של המציאות, וגלילת דין במובן הזה היא לא תופעה חדשה. כן, המאה שעברה היה קיים המושג "מקדם עולם הרע" – מעין מדד למידת המידה שבה אנשים תופסים את העולם כמסוכן יותר ממה שהוא באמת. באותה תקופה התעניינו החוקרים בתופעת שידורי החדשות בטלוויזיה, שכללה בעיקר דיווחי פשע ומידע על אירועים.

היום לזה הוסיף העבודה של אלגוריתמים אוטומטיים של מדיה חברתית: ככל שאתה צופה לעתים קרובות יותר בפוסטים עם חדשות מטרידות, כך הם מראים לך יותר. אפשר גם להיגרר לפיד אינסופי – דרך להגשת פרסומים שנטענים כל הזמן בעת ​​ההדפדוף. זה נובע במידה רבה מהאוטומטיות של פעולותיו של אדם מגילת דין.

תשמור על המשמר 📰📣🙅

מה רע בתרגול של גלילה לדום

למרות ההיגיון לכאורה של עמדת "הוזהר מראש הוא זרוע זרועות", גלילה לא חוזר תחושת שליטה. להיפך, זה תורם להתפתחות של חרדה ומתח, יוצר אי ודאות.

בניסיון להתגבר עליהם, אנשים מסוימים צוללים אפילו יותר עמוק לתוך חדשות שליליות, מקבלים מנה חדשה של פחד וחוסר תקווה. נוצר מעגל קסמים, ומציאת וקריאת מאמרים מפחידים הופכים להתמכרות. אדם מפסיק לשים לב למחשבות ולרגשות שלו. כל אלו פוגעים בבריאות הנפשית.

עקב גלילת דינים, רמת הורמוני הלחץ עולה, הסבירות להתקפי פאניקה עולה, והריכוז יורד. לפעמים אנשים לְהָבִיא עצמם עד כדי כך שההתרגשות הנגרמת כתוצאה מגלילת הדין נותנת להם תחושה של אי נוחות פיזית.

התמכרות לקריאת חדשות רעות עלולה להוביל גם לשינה לקויה: חלקנו גוללים ברשתות חברתיות ובעדכוני אתרים במשך זמן רב מבלי ללכת לישון. ואחרי שקוראים סיפורי אימה, הם לא יכולים לישון.

איך מתמודדים עם גלילה לדום

התמודדות עם תשוקות גלילה לדום לא כל כך קל, אבל כנראה. הנה כמה טיפים כיצד לנצח את ההתמכרות לחדשות הרעות שלך.

1. השתמשו בגאדג'טים במתינות, במיוחד לפני השינה.

לעקוב אחר העצה של קארן הו: אל תקראו את החדשות על נגיף הקורונה, מלחמות, מחאות ושאר תופעות מטרידות בלילה. אם אתה מתקשה לקרוע את עצמך מהסמארטפון שלך, בקש ממישהו להזכיר לך זאת, או הגדר טיימר או חוסם מיוחד. אולי כדאי להגביל את הזמן שאתה מבלה במכשיר שלך לחלוטין.

פריצת חיים מעניינת הצעות אתיקאי העיצוב הפנימי של גוגל טריסטן האריס. לטענתו, החלפת סולם הסמארטפון מלבן לאפור יהפוך את המסך לפחות אטרקטיבי לעין ובאופן אינסטינקטיבי תבזבז עליו פחות זמן.

באייפון ניתן לעשות זאת על ידי בחירת מסנן אור אפור בהגדרות. בעלי אנדרואיד יכולים לנצל את כלי הרווחה הדיגיטליים המובנים, כמו גם מצבי לילה או קריאה.

כמובן שזה לא יחסוך מכם לגמרי מגלילה, אבל לפחות זה ייתן לכם את ההזדמנות לישון טוב יותר. אגב, השימוש בגאדג'טים בלילה כשלעצמו פוגע בשינה בריאה. לכן, עדיף לא לגרור מכשירים ניידים למיטה כלל.

גלה מדוע 📵

2. קרא רק על מה שאתה הולך ללמוד.

על ידי גישה לרשתות חברתיות, קריאת ניוזלטר או כניסה לאתר חדשות, לְנַסוֹת אל תשכח למה באת. הזכירו לעצמכם את זה מדי פעם: האם מצאת את מה שחיפשת או לא? זה יעזור לך לא לקפוץ מעמוד לדף, לשכוח שאתה, למשל, רק צריך מתכון לפנקייק.

זה יהיה שימושי להיות מסוגל לזהות קליקבייט – כותרות מטעות ומפתות. כדי לא להיתקל בהם, עדיף לחפש מידע על משאבים מהימנים.

בנוסף, הגיוני להקפיד על היגיינת הנפש ולמנוע עומס מידע. אז אם הבלוגרים או הפרסומים שאתה עוקב אחריהם מפרסמים יותר ויותר תוכן מזעזע או מטריד, לבטל את המנוי לפחות חלק מהם.

3. קח הפסקה מהחדשות

החיים אינם מוגבלים לדיווחי חדשות, דיווחים חיים ועדויות מהזירה. גלול ממים או צפו בסרטוני חתולים, שלח את התוכן שאתה אוהב לחבר או בן זוג וצחק יחד.

"אנחנו קוטעים את הגלילה הרגילה שלך כדי להראות צבי עליז דוהר לאורך החוף עם עלות השחר."

יש אפילו אתר אינטרנטמציע לגלול עם ג'ויסטיק (joyscrollמאנגלית שִׂמְחָה – שמחה), גלילה בין הנופים המונפשים של איסלנד.

4. מצא משהו אחר לעשות

כשהידיים שלך מגיעות אוטומטית לטלפון, נסה לעשות משהו אחר: לקרוא ספר, לצפות בסרט או בסדרה, לשוחח עם חברים או אהובים. מצא משהו שמסיח את דעתך, מאפשר לך לא לחשוב על הצורך "להיות מודע להכל".

עד כה, גלילה לדום נותרה תופעה שמדברים עליה רק ​​בתקשורת וברשתות החברתיות: המדע עדיין לא התחשב בכך. עם זאת, אם אתם חשים חרדה קשה בזמן גלילה באתרי חדשות, ואינכם יכולים לעצור ולהסיח את דעתכם, כדאי לפנות לפסיכולוג.

קרא גם 👨‍💻😱✋

4 תכונות פסיכולוגיות שמונעות ממך לצאת מעוני

איך לתקצב אם יש לך הכנסה לא יציבה