4 תכונות פסיכולוגיות שמונעות ממך לצאת מעוני

ניתן להאזין לגרסה קצרה של המאמר. אם זה יותר נוח לך, הפעל את הפודקאסט.

עוני מוגדר כמצב בו הכנסתו של אדם אינה מספיקה כדי לספק צרכים בסיסיים. יש לה הרבה סיבות, כולל חיצוניות. זה לגמרי לא הגון לומר שהכנסה נמוכה היא הבחירה והאשמתו של אדם, ולהיות עשיר יותר זה קל, אתה רק צריך לרצות. כמובן שזה לא נכון.

אבל יש כמה מאפיינים פסיכולוגיים שתורמים לכישלון כלכלי.

1. דימוי עצמי נמוך

כאשר מדברים על הערכה עצמית, לרוב הם מתמקדים בסבל הפנימי של האדם ובבעיות במערכות יחסים. אבל זה משפיע גם על היבטים אחרים של החיים, כולל פיננסיים. ודי בְּתוֹקֶף.

אדם עם הערכה עצמית נמוכה לרוב פשוט לא מאמין שהוא יכול לתבוע הכנסה טובה. גרוע מכך, אם הוא מאמין שמשום מה לא מגיע לו. לכן הוא מקבל עבודה בתנאים גרועים ובשכר נמוך, לא מבקש העלאה. וקל לתפעל אותם. כל אלה "אם זה לא מוצא חן בעיניך – שים את הבקשה על השולחן, יש מאה כמוך מאחורי הגדר" ו"אתה צריך להיות אסיר תודה שבכלל משלמים לך על עבודה כזו" – אלו לא ויכוחים, אלא משחק על דימוי עצמי נמוך.

2. מתח

להיות במצבי לחץ זה לא תמיד רע. זה מאלץ את הגוף להתגייס וגם מאמן אותו להתמודד עם אתגרים דומים בעתיד. קל יותר.

עם לחץ לטווח ארוך, המצב הרבה יותר גרוע. זה משפיע מוֹחַמה שעלול לפגוע בזיכרון. חרדה וחרדה מתמדת מקשים על הערכה נבונה של המצב וקבלת החלטות נכונות, כולל כלכליות.

וכאן גם חשוב לציין שמדובר במעגל קסמים: מחסור בכסף גורם ללחץ. בגלל מה שאדם הוא חלקית מפסיד היכולת לעבד מידע, לנתח את המצב ולתעדף. וכסף, כמובן.

3. למד חוסר אונים

ישנן שתי השקפות על תכונה זו, והוצגו על ידי אותם מחברים. בתחילה הם מוּחזָק סדרה של ניסויים בבעלי חיים והגיעה למסקנה מאכזבת. אם מישהו נמצא במצב שלילי לאורך זמן, שהוא לא יכול לשלוט בו בשום צורה, הוא מתרגל אליו ומאבד כל אמונה שהוא מסוגל לשנות משהו.

בבני אדם, התהליכים מסובכים יותר מאשר בבעלי חיים, כך שהכל לא כל כך פשוט. ובכל זאת למד חוסר אונים נצפים ואיתנו. אדם כזה הוא פסיבי, אינו מנסה לשפר את חייו, גם אם הוא מוצא את עצמו בתנאים נוחים, ואינו מוכן לקבל החלטות. אולי בעבר הוא ניסה לעשות משהו, אבל לאחר ששרף את עצמו כמה פעמים, הוא כבר לא מראה שום פעילות.

הגרסה המעודכנת מעידה על כך שלא לומדים חוסר אונים, אלא להיפך. הוא נולד חסר אונים, ואז, בהשפעת הנסיבות והעולם הסובב אותו, הוא רוכש את האמונה שמעשיו מביאים לתוצאות. או לא מקבל.

כך או כך, השורה התחתונה היא שאם מישהו לא חווה חוויה חיובית במהלך חייו, לא קיבל פרס על מאמציו, הוא משלים עם הנסיבות. וגם עוני.

4. עמדות שליליות

בחייו של כל אחד מאיתנו יש הרבה התקנות שעוזרות לקבל החלטות מהר יותר. לדוגמה, התזות "אם אני אלך לאימון, אני לא אתחרט על זה, אבל אם לא אלך, אולי אני אתחרט על זה" או "אי אפשר להיות הכי טובים בכל דבר" מניעות אותנו להיפגש ב- חדר כושר או לא לעשות טרגדיה מהמקום השני בתחרות.

אנו שואבים עמדות ממש מכל מקום – ממשפחה, ניסיון אישי, ספרים וכו'. אבל הם לא תמיד עובדים טוב. לפעמים הם מיושנים, לא יעילים במיוחד עבורנו, או נוצרו בטעות, כי התוצאה של פעולה כלשהי הייתה אקראית. עם זאת, הם ממשיכים להשפיע על חיינו כי אנחנו בדרך כלל לא שמים לב אליהם.

עמדות שליליות לגבי רווחה חומרית יכולות לגרום לך להיות בלתי פעיל. לדוגמה, אם אדם מאמין בתוקף שכל העשירים הם פושעים, והוא לא רוצה לעשות שום דבר לא חוקי, אז הוא לא ישאף ליותר הכנסה. ואם נציג המקצוע היצירתי מאמין שהאמן חייב להיות רעב, אחרת זה לא אמנות, אז הוא לא יוכל לבקש תשלום הגון עבור עבודתו.

קרא גם 🧐

כיצד לקבל החזר כספי עבור סיורים ברוסיה בשנת 2022

מהי Doomscrolling ומדוע אנו מחפשים חדשות רעות במיוחד