טרנדים ואירועים בפברואר שמשקיעים צריכים לשים לב אליהם

Lifehacker לא מתחייבת להגיד לכם באילו חברות להשקיע, אלא מדברת רק על מגמות כלכליות שעשויות להשפיע על הבורסות. ההחלטה למכור או לקנות מניות היא שלך על סמך אסטרטגיית ההשקעה שבחרת.

ממה משקיע צריך להיזהר

בינואר 2022, מומחים חשששזן האומיקרון, בשל מידת הזיהום הגבוהה שלו, יכול להשפיע רבות על הכלכלה. עם זאת, נראה כי עלייה נוספת במספר המקרים אינה מובילה לסגירות ארוכות ולבעיות אספקה, והחילופים יחזיקו את הגל החדש בצורה רגועה למדי בפברואר.

לא יהיו שינויים משמעותיים בשוק של מעגלים מיקרו ומוליכים למחצה. הם עדיין במחסור, המחירים עולים, ויצרנים מרוצים משפרים את התחזיות הכספיות שלהם. וחברות טכנולוגיה גדולות פועלות באופן פעיל מושקעים במפעלים שלהם, כדי לא להיות תלויים במפעלים בצד השני של העולם.

בפברואר עולים טרנדים נוספים – הנה הם כאן.

1. הכסף הזול הולך ואוזל

האינפלציה צומחת במהירות בכל העולם, ולכן מדינות מפותחות מתחילות להילחם בה ולהעלות את הריבית. לפיכך, מערכת הפדרל ריזרב האמריקאית (למעשה, האנלוג האמריקאי של הבנק המרכזי) מתכננת להעלות את האחוז לפחות ארבע פעמים השנה. שדרוג אנליטיקס קרוב מחכים באמצע מרץ. בערך באותו זמן, הריבית תעלה בכלכלות מרכזיות אחרות.

ככל ששיעור המפתח גבוה יותר, כך קשה יותר למשקיעים ולחברות לגייס כסף. מסיבה זו, הצמיחה בערכן של המניות אמורה להאט. כבר עכשיו שוקי המניות תוקנו מעט – הם ירדו ב-5-15%, זו הירידה הגדולה ביותר במדדים הגדולים מאז אביב 2020. המשקיעים מחכים לעליית הריבית ספקשחברות יוכלו להגדיל את הרווחים באותו קצב, כך שהן נפטרות מנכסים לא אמינים.

שני מדדי המניות הגדולים בעולם, S&P 500 וה-NASDAQ Composite, איבדו מעט גובה בחודשים האחרונים. צילום מסך: Yahoo Finance

פעולות המשקיעים, כרגיל, תלויות באסטרטגיה: אופק השקעה, סובלנות לסיכון, זמינות כסף פנוי וגורמים נוספים. אם אדם רוצה לקנות מניות של חברות מבטיחות בזול יותר ולשכוח מהן לכמה שנים, פברואר עשוי להיות החודש המתאים. אם יציבות התיק חשובה יותר למשקיע, אז כדאי לו לחשוב על מכירת "מניות צמיחה", כלומר ניירות ערך של חברות תקשורת, פיננסיות וטכנולוגיה. בזמנים של שיעורים גבוהים, "מניות ערך" מתפקדות בצורה הטובה ביותר: מוצרי צריכה, שירותים, אנרגיה. ואג"ח עם נכסים חלופיים.

2. המשבר הלוגיסטי נמשך

כבר יותר משנה, בעיה רצינית עבור הכלכלה העולמית היא שיבושים בשרשרת האספקה ​​העולמית. ראשית, עקב התפרצויות נגיף הקורונה, נמלי הים הגדולים ביותר נסגרו, אחר כך בתעלת סואץ תָקוּעַ ספינת מכולות, ואז היה גל חדש של קוביד. ועכשיו אין מספיק ספינות, מכולות ועובדים, אז תורים עומדים כל הזמן בתור בנמלים, ומחיר הפריקה זינק כמה פעמים.

בפברואר המצב עלול להחמיר עקב ראש השנה הסיני. מומחים מחכים חזרה על הבעיות של השנה שעברה בתקופה זו.

כמה ימים מאחרים בלוח הזמנים המשלוחים לחוף המזרחי (הכחול) והמערבי (הצהוב) של ארצות הברית. הראשון הוא אותו כיוון כמו נתיבי הסחר לאירופה ורוסיה, כך שהעיכובים ישפיעו גם על אזורים אלו. צילום מסך: פרויקט 44

עומס תעבורה גבוה מועיל עבור חברות מסוימות. פברואר יהיה רווחי עבור מפעילי לוגיסטיקה, מובילים ימיים ונמלים גדולים. וגם לחברות מטען אוויר ורכבת, שיקבלו חלק מהמשלוחים.

כמעט לכל השאר יהיה קשה יותר: לחברות חסרות מוצרים מוגמרים, חומרים, מוצרים ועוד המון דברים שנתקעים בדרך. עם זאת, סביר להניח שלא תהיה לכך השפעה חזקה על המניות: עקב חדשות רעות, ערך ניירות הערך יורד מעט, אך לאחר מכן מתאושש. אבל מוצרים סופיים מתייקרים – האינפלציה רק ​​מואצת.

3. הנפט עולה במחיר

בסוף ינואר, שמן הברנט הפופולרי ביותר ורד לשיא של שבע שנים, מעל 91 דולר לחבית. כעת המחיר ירד מעט, אך ייתכן שתתחיל עלייה חדשה תוך חודש. כבר ביולי-אוגוסט הוא יכול לפרוץ 100-105 דולר לחבית, לשקול אנליסטים בבנק ההשקעות גולדמן זאקס.

מומחים מייחסים את מה שקורה לנזק הלא כל כך חזק מהאומיקרון, לבעיות בשרשרת האספקה ​​ולהחלטות של יצרני נפט גדולים. האחרונים נקראים קרטל OPEC+. בקיץ שעבר הסכימו המדינות החברות בהתאחדות שלא להגדיל את ייצור הנפט, אלא אף להפחית אותה במעט. ההחלטה נותרה בתוקף, אבל הביקוש לא נעלם – אין מספיק דלק, ולכן המחירים עולים.

במצב כזה חברות הנפט והמדינות מרוויחות הכי הרבה. ככל שהמחירים גבוהים כעת, כך הציפיות המונחות בחוזים גבוהות יותר. המשמעות היא יותר רווחים ומסים. עדיין אפשר להרוויח כסף על דלקים מאובנים, אבל אולי זו אחת הסיכויות האחרונות.

4. שוק המניות הרוסי אינו יציב

במשך שבועיים, מדד iMOEX של הבורסה במוסקבה איבד 16.5%. זה עדיין לא "שוק דובי", אלא די טריטוריית תיקון, שמתחילה מ-10%. אז בפברואר, משקיע צריך להקפיד במיוחד להסתכל מקרוב על ניירות הערך של חברות רוסיות.

צילום מסך: Yahoo Finance

בשל העלייה בשיעור המפתח של הבנק המרכזי, קשה יותר לחברות לקחת הלוואות ולהשקיע בפיתוחן. ובגלל זה, משקיעים זרים לא כל כך מעוניינים לקנות מניות של חברות רוסיות. אנשי מקצוע שקוראים לו וסיבה נוספת – מתחים גיאופוליטיים שמפחידים את הבורסות.

מי ישלם דיבידנדים

מפעלים רוסים כבר עשו זאת בינואר, או שיתחילו רק במרץ-אפריל. אבל דיבידנדים ישולמו באופן פעיל על ידי חברות זרות, שניתן לקנות את מניותיהן בבורסת סנט פטרסבורג.

כאשר מנתחים ניירות ערך, חשוב לא לשכוח את פער הדיבידנד. כאשר חברה משלמת דיבידנד, מחיר המניה שלה יורד בסכום התשלום. נתנו דולר למניה – המחיר ירד בדולר. זה נורמלי ואתה לא צריך לפחד.

שם וטיקר תיאור חברה תאריך תשלום כמות הדיבידנדים, $ ו-%
AT&T, $T חברת התקשורת הגדולה בעולם 1 בפברואר 0.52 (1.99%)
בריסטול מאיירס סקוויב, $BMY חברת תרופות: תרופות לסרטן, איידס, סוכרת, דלקת פרקים ועוד 1 בפברואר 0.54 (0.87%)
Verizon, $VZ חברת תקשורת 1 בפברואר 0.64 (1.19%)
HeadHunter, $HHRU פלטפורמת גיוס מקוונת רוסית 7 בפברואר 0.84 (2.27%)
מאסטרקארד, $MA מפעיל מערכת תשלומים, הנפקת כרטיסי חיוב ואשראי 9 בפברואר 0.49 (0.13%)
אפל, $AAPL חברת טכנולוגיה 10 בפברואר 0.22 (0.13%)
אמריקן אקספרס, AXP $ מפעיל מערכת התשלומים 10 בפברואר 0.43 (0.25%)
קוקה קולה, $CO יצרן משקאות 11 בפברואר 0.25 (0.04%)
AbbVie, $ABBV חברת ביו-פרמצבטיקה בפברואר, 15 1.41 (1.03%)
Abbot Laboratories, $ABT יצרנית מכשור רפואי ותוכנה בפברואר, 15 0.47 (0.35%)
קולגייט-פלמוליב, $CL יצרן מוצרי בית, בריאות, היגיינה וחיות מחמד בפברואר, 15 0.45 (0.54%)
מורגן סטנלי, $MS בנק השקעות בפברואר, 15 0.7 (0.69%)
פרוקטר אנד גמבל, $PG יצרנית מוצרי בריאות, יופי והיגיינה בפברואר, 15 0.8698 (0.54%)
קטרפילר, $CAT מפתח ויצרן בתחום ההנדסה הכבדה 18 בפברואר 1.11 (0.55%)
Papa John's, $PZZA רשת פיצה אמריקאית 18 בפברואר 0.35 (0.28%)
סטארבקס, $SBUX רשת בתי קפה עולמית 25 בפברואר 0.49 (0.5%)
MSCI, $MSCI ספקית אינדקס פיננסי גלובלי 28 בפברואר 1.04 (0.2%)

מי ידווח על תוצאות כספיות

על סמך התוצאות הכספיות האחרונות, ניתן לחשב מכפילות ולהעריך את מצב העסק – ולהחליט האם מעניין להשקיע בו. כמו כן, דוחות כספיים משפיעים על ערכם של ניירות ערך. יתרה מכך, חשוב להתאים את התחזיות. למשל, אנליסטים לְצַפּוֹת EPS של Alphabet של $108.76. אם החברה תעלה על ההערכות המוקדמות, הרי שמניותיה יעלו במחיר. ואם הם לא יצליחו, הם עלולים ליפול מעט – או הרבה, לא תנחשו כאן.

שם וטיקר תיאור חברה תאריך פרסום תחזית רווח למניה, EPS
אלפבית, $GOOG חברת האם של גוגל, יוטיוב, DeepMind ופרויקטים טכנולוגיים נוספים 1 בפברואר 108.76
ExxonMobil, $XOM חברת נפט וגז גדולה 1 בפברואר 5.24
סטארבקס, $SBUX רשת בתי קפה עולמית 1 בפברואר 3.23
קוואלקום, $QCOM יצרנית מוליכים למחצה וציוד תקשורת 2 בפברואר 8.30
Aeroflot, $AFLT חברת התעופה הרוסית הגדולה ביותר 3 בפברואר −11.61
NLMK, $NLMK חברת פלדה וברזל ופלדה 3 בפברואר 61.62
"מגנט", $MGNT אחד הקמעונאים הגדולים ברוסיה 4 בפברואר 133.2
BP, $BP חברת נפט וגז גדולה 8 בפברואר 3.33
פייזר, $PFE חברת ביו-פרמצבטיקה 8 בפברואר 39.12
אינטר RAO, $IRAO חברת חשמל 9 בפברואר 1.14
PepsiCO, $PEP יצרן משקאות 10 בפברואר 6.24
קוקה קולה, $CO יצרן משקאות 10 בפברואר 2.29
נורילסק ניקל, $GMKN היצרן הגדול בעולם של ניקל ופלדיום 10 בפברואר 25.7
Marathon Oil, $MRO חברת נפט וגז גדולה ה-14 בפברואר 1.33
Shopify, $SHOP ספק תוכנה לחנויות מקוונות ה-14 בפברואר 7.96
RusHydro, $HYDR חברת כוח מים 17 בפברואר 0.14
סברסטל, $CHMF חברת פלדה וכרייה 18 בפברואר 394.41
Marriott Vacations Worldwide, $VAC חברת ניהול נופש ופנאי יוקרתי 23 בפברואר 4.2
"טייפ", $LNTA קמעונאי מכולת גדול 24 בפברואר 25.92
רוסגרו, $AGRO יצרנית סוכר חזיר וסלק 28 בפברואר −−−

קרא גם 🧐

10 כרטיסי החיוב החינמיים המובילים

10 דברים לא ברורים שיכולים להשפיע על היסטוריית האשראי שלך