מהו משך האג"ח וכיצד לקבוע אותו

מהו משך האג"ח

כאשר משקיע קונה אג"ח, הוא לוקח על עצמו סיכונים. אחרי הכל, ניירות ערך נסחרים בבורסה, וערכם יכול להשתנות בהתאם להיצע וביקוש, חדשות וריביות. כדי להשוות בקלות איגרות חוב שונות בינם לבין עצמם, המשקיעים משתמשים ב-Duration – הזמן שבו יוחזרו ההשקעות, תוך התחשבות בכל התשלומים, הפחתה (החזר חוב בתשלומים) וגורמים נוספים.

למה אתה צריך את משך האג"ח?

משך הזמן עוזר לך לבחור את האג"ח המתאימה ביותר ולהגן על תיק ההשקעות שלך מפני חלק מהסיכונים. קודם כל, מהריביות במשק: ככל שמשך האג"ח ארוך יותר, כך ישתנה ערך נייר הערך. החישוב מראה גם כיצד המחיר והתשואה של איגרות חוב מסוימות יעלו או ירדו בעקבות הריביות.

נניח שמשקיע בוחר בין שתי איגרות חוב פיקטיביות. יש להם אותה ערך, תשואה וגודל קופון. הערבות הראשונה היא לשלוש שנים, השנייה לחמש שנים. אם הבנק המרכזי יעלה את הריבית ב-1%, מחיר האג"ח ירד כדי לפצות. במקרה זה, איגרת חוב לשלוש שנים נראית פחות מסוכנת – היא גם תיפול במחיר, אבל לא כמו אג"ח לחמש שנים.

איגרת חוב 3-d: 1% × 3 שנים = 3% מתחת לעלות
אג"ח 5-L: 1% × 5 שנים = 5% מתחת לעלות

אם שער המפתח יורד פתאום, אז הכל עובד הפוך. ככל שמשך הזמן ארוך יותר, הקשר מתחזק. עם זאת, להחזיק הרבה ניירות ערך כאלה בתיק זה מסוכן: הכל יכול להשתנות במהירות.

כיצד לחשב את משך האג"ח

אין צורך שמשקיע פרטי יחפור במתמטיקה מורכבת וישתמש בנוסחאות. האינטרנט מלא בפורטלים שבהם מחשבים סופרים הכל עבור אנשים. למשל, ברוסית יש מעבדה חכמה ו רוסבונדיםבאנגלית – Cbonds.

אבל כדי להבין באמת מהו משך זמן, וללמוד כיצד ליישם אותו, כדאי לחפור קצת בחישובים. תחילה ברמת המחשבון, ולאחר מכן – נוסחאות.

במחשבון באתר הבורסה במוסקבה

רוב האג"ח העומדות לרשות המשקיעים הפרטיים הרוסים נסחרות בבורסה של מוסקבה. ישנם ניירות ערך ממלכתיים, עירוניים ותאגידים. והבורסה עצמה עוזרת לחשב את משך הזמן מנתוני השוק. זה נוח אם משקיע בוחר בניירות ערך עכשיו וזקוק לחישובים במחיר הנוכחי. וגם מַחשְׁבוֹן אינו מבקש להירשם או לקנות מנוי, בניגוד לפורטלי השקעות מסוימים.

נבחר OFZ אקראי עם קופון משתנה. האחרון יכול להשתנות עם הזמן: להיות גדול יותר לאחר עליית שיעור או לרדת לאחר הורדתו. צילום מסך: Moscow Exchange

הפרטים שמשקיע מכניס למחשבון תלויים בפרט. ייתכן שכבר יש לך איגרות חוב בתיק שלך, ואתה צריך לחשב את משך הזמן על סמך אינדיקטורים אחרים. או שהמשקיע לא מתכוון להחזיק את הנייר במשך ארבע שנים ורוצה לבחור תאריך סיום אחר.

צילום מסך: Moscow Exchange

המחשבון יחשב הכל עבור המשקיע. משך לפי ימים ושנים יאפשר לך להעריך כמה זמן ההשקעות ישתלמו. ומשך הזמן המתוקן ישקף את סיכון הריבית, כלומר תנודות מחיר סבירות.

צילום מסך: Moscow Exchange

על פי נוסחת משך השינוי

מתחת למה שמחשבונים מראים בקלות, מסתתר חישוב מורכב למדי. הוא מורכב משני חלקים: נוסחת משך Macaulay ונוסחת משך השינוי.

הראשון הוא אותה תקופה ממוצעת שבגינה יוחזר הכסף. בואו לחשב את זה ידנית OFZ-PD 26211. נדרשים מספר אינדיקטורים:

 • מחיר עם הכנסה מקופון מצטבר (ACD): 1033.37 רובל.
 • קופון של 7% (34.9 רובל) משולם כל שישה חודשים.
 • איגרת החוב תיפדה בעוד שנה.
 • התשואה האפקטיבית לפדיון היא 7.12% (לחצי שנה היא 3.56%).
וזו עדיין גרסה פשוטה, שאינה מדויקת לחלוטין. כל תשלום מתקבל לחצי שנה וממועד הכתיבה ועד לקופון הבא – 8 ימים הדבר משפיע על התוצאה. איור: Lifehacker

לאחר מכן, תוכלו להתמודד עם משך הזמן המשונה ולהבין כיצד תגיב האג"ח לשינוי בשערים. רק משך הזמן של Macaulay והתשואה האפקטיבית של האג"ח עצמה יהיו שימושיים.

בהשוואה למחשבון החליפין של מוסקבה, יש אי התאמה קלה: 0.9028 לעומת 0.9339. הסיבה היא דווקא בטעות בתשלום הראשון, הנחשב חצי שנתי. איור: Lifehacker

כל החישובים הללו יעזרו למשקיע לחזות כיצד המחיר והתשואה של איגרות החוב ישתנו בעתיד. זוהי צורת השגחה חוקית המאפשרת לך לבחון אותה.

למשל, אנליסטים מכוון להוריד את הריבית של הבנק המרכזי ב-75 נקודות בסיס עד סוף 2022 ל-7.75%. כעת תוכלו להעריך מה יקרה למחיר האג"ח.

איור: Lifehacker

כל זה אומר שאם הריבית באמת תוריד, אז האג"ח עשויה לזנק במחיר של כמעט שבעה אחוזים. בתנאי שהמשקיע יקנה אותו במחיר הנוכחי. האם ניתן יהיה להרוויח מזה כסף זו שאלה, כי אנליסטים טועים לפעמים, וגורמים אחרים יכולים להשפיע בצורה חזקה יותר על המחיר.

לפי הנוסחה לתיק אג"ח

לעתים רחוקות אנשים קונים הנפקת אג"ח בודדת ויושבים במשך שנים. חלק מהמשקיעים מרכיבים תיק של אג"ח במלואו, בעוד שאחרים מפרישים עבורם חלק מהחלקים. אם לא לוקחים בחשבון את סיכוני הריבית, אז תנודות באג"ח עלולות לאכול חלק מהרווח שעליו סמך המשקיע.

לכן, יש נוסחה פשוטה שתעזור לכם להעריך את משך התיק כולו.

משך פורטפוליו = Duration_Region1 × Share Portfolio + Duration_Region2 × Portfolio Share … Duration_Region999 × Portfolio Share

נניח שלמשקיע יש ארבע הנפקות אג"ח:

 1. OFZ-PD 26211 עם משך של 354 ימים;
 2. אוקרוג האוטונומי ימאלו-ננטס עם משך של 418 ימים;
 3. סברבנק עם משך של 1094 ימים;
 4. "רוזנפט» עם משך של 1487 ימים.

OFZ ו-Rosneft תופסות כל אחת 20% מהתיק, ה-Yamalo-Nenets Autonomous Okrug – 15%, שאר ה-45% הולכים לסברבנק.

איור: Lifehacker

זה קצת יותר מ-2.5 שנים. אם משקיע לא מתכוון למכור אג"ח מוקדם יותר, ההשקעות שלו יחזרו בממוצע לאחר זמן זה.

איך משקיע יכול להרוויח כסף על הבנת משך האג"ח?

משקיע פרטי יכול להסיק לעצמו שתי מסקנות מעשיות עיקריות: לגבי סיכון וחיזוי העתיד.

ככל שמשך האג"ח קצר יותר, כך הסיכון נושא נייר הערך קטן יותר ואי הוודאות יורדת. זה יהיה שימושי עבור משקיע להשוות הנפקות אג"ח שונות זו עם זו ולהסתכל על אסטרטגיית ההשקעה שלו. אם המטרה היא להשקיע לכמה שנים, ואז למכור הכל ולקנות רכב, אז בקושי כדאי להסתכל על אג"ח ל-10, 15 או 30 שנים. יהיה חכם יותר להשקיע בניירות ערך קצרים יותר.

אנליסטים מקצועיים גם עוזרים לך להבין למה לצפות. פרסומים עסקיים ופורטלים למשקיעים מפרסמים תחזיות קונצנזוס: הערכות של מומחים רבים לשינויים בשער המפתח בארץ. אם מומחים מצפים להורדת ריבית, משקיע יכול לקנות אג"ח עם משך זמן ארוך מראש – הם צפויים לעלות. ואם הרגולטור יעלה את הריבית, אז איגרות חוב בעלות משך קצר יגיבו לכך חלשה יותר.

מה כדאי לזכור

 1. משך האג"ח הוא הזמן שלוקח למשקיע להחזיר את הכסף שהושקע, תוך התחשבות בכל התשלומים, הפחתות וגורמים נוספים. בדרך כלל, משך הזמן קטן מ"חיי" הקשר.
 2. משך הזמן עוזר להסתכל אל העתיד. הוא מראה כיצד העלות והתשואה של איגרות החוב יכולות להשתנות לאחר שינוי בשערי המפתח במשק. אז, זה מאפשר לך לחזות מה יקרה עם הכסף שהושקע.
 3. נוסחאות משך זמן אינן פשוטות מדי, אך מחשבונים זמינים לכל המשקיעים באתרי הבורסות ובפורטלים המיוחדים.
 4. ככל שמשך האג"ח קצר יותר, הסיכונים ואי הוודאות יורדים – זה שימושי אם יעד ההשקעה קרוב, באופק של מספר חודשים או שנים. משך זמן ארוך טומן בחובו סיכונים, אבל זה לא חשוב למשקיע שמתכנן עשרות שנים קדימה.

קרא גם 🧐

10 דברים לא ברורים שיכולים להשפיע על היסטוריית האשראי שלך

עיצוב נורא בכל מקום: 20 תמונות מהרשת