האם אפשר לתת למישהו זמנית כרטיס בנק ואיך זה יכול להסתיים

ניתן להאזין לגרסה קצרה של המאמר. אם זה יותר נוח לך, הפעל את הפודקאסט.

תארו לעצמכם מצב: לאישה מבוגרת קשה ללכת לחנות בעצמה. היא מבקשת מהנכד שלה לעשות קניות. כדי שהוא ישלם, היא נותנת לו את כרטיס הבנק שלה, אליו מגיעה הפנסיה, ואומרת את קוד ה-PIN. נער מגיע לסופר, לוקח חלב ולחם מהמדפים. אבל הקופאית רואה את שמה של אישה בכרטיס ומסרבת למכור את המצרכים.

או שאירועים עשויים להתפתח אחרת. הנכד קונה בכסף של סבתו לא רק חלב ולחם, אלא גם משחק מחשב חדש. ואז מגלה הזקנה שאין לה מה לשלם על חשמל. אבל היא נתנה את הכרטיס בעצמה. אז זו אשמתה. או שלא?

בואו נסתכל על הניואנסים.

האם אפשר להעביר כרטיס למישהו

הדבר נחשב להפרה של כללי השימוש במוצרים בנקאיים. למשל, בית המשפט המחוזי המרכזי של קמרובו בהחלטתו מצייןשהכרטיס הוא מסמך תשלום אישי שיכול לשמש אדם אחד – בעליו.

דוֹמֶה עמדות מתוחזק על ידי הבנק המרכזי. לכן, הוא לא ממליץ לתת גישה לכרטיס ולקוד ה-PIN לאף אחד, אפילו לקרובים.

בנוסף, כל בנק קובע את החובה לשמור את הכרטיס אצלך בהסכם השירות שנחתם על ידי הלקוח. לדוגמה, טינקוף אומר זאת בפסקה 3.3.10 של ההסכם, באלפא-בנק – בפסקה 18.2.16 יישומים 4.

עם זאת, אין עונשים ספציפיים להפרה זו. אתה רק צריך לזכור את זה: אם העברת את הכרטיס לאחר, והוא איכשהו השתמש לרעה בכסף שלך, אין טעם להתלונן בבנק. הם יתייחסו לכך שלא עמדתם בתנאי החוזה. והם, אגב, הזהירו! לכן, הבנק שוטף להם ידיים והם לא ידברו איתך על כל החזר כספי. ואם הכרטיס משמש למטרות פליליות, לרשויות אכיפת החוק עשויות להיות שאלות – הוא על שמך.

בכלל, לסיכום: אי אפשר להעביר כרטיס בנק לאף אחד. אבל ההשלכות עבורך יתעוררו רק אם איש סודך מרמה אותך. יהיה קשה להחזיר את האבידה, תצטרכו לפתור את הבעיה במעורבות המשטרה.

האם אפשר לקחת כרטיס בנק ממישהו

מהצד הזה, המצב נראה מסובך יותר. מלכתחילה, ייתכן שהחנות פשוט לא תקבל כרטיס של מישהו אחר, והם צדקו בהחלט. תפקיד זה מתקיים בתי משפט.

אבל סירוב הוא חצי מהצרה. אתה רק צריך לעזוב את הרכישות שלך וללכת. עם זאת, קופאי ערני עלול לחשוד בקונה בגניבת הכרטיס ולהתקשר למשטרה. גם אם המצב יתבהר לאחר מכן, בילוי של כמה שעות עם נציגי החוק אינו הפנאי הטוב ביותר.

מה שחשוב כאן הוא איך הכסף מושקע. בית דין שמיני לשיפוט כללי הערות: גם אם הכרטיס וקוד ה-PIN מועברים לצד שלישי, אין בכך כדי להעניק לו את הזכות לנהל את הכסף לפי שיקול דעתו. לכן, אם לבעל הפלסטיק יש טענות לגבי לאן נעלמו הכספים, ייתכן שזה הבסיס להטלת האחריות של המעילה.

כלומר, ההשלכות על מי שלקח כרטיס של מישהו אחר יכולות להיות הרבה יותר לא נעימות מאשר לבעליו.

מה לעשות כדי למנוע בעיות

התשובה מעידה על עצמה. עדיף לבעל הכרטיס לא לתת אותו לאיש, ולא לקחת אותו לקרוביו. זהו, באופן כללי, כלל נורמלי של היגיינה פיננסית. אף אחד לא עולה בדעתו להשתמש במברשת שיניים של מישהו אחר. יתר על כן, כעת מותר להעביר עד 100 אלף רובל בחודש לפי מספר טלפון ללא עמלה, כך שבמידת הצורך, אתה יכול פשוט להעביר את הסכומים הדרושים אחד לשני.

עם זאת, ישנם מצבים שבהם בעל הכרטיס אינו יכול להתמודד עם זה. לדוגמה, אנחנו מדברים על קשיש שלא שלט לא בשימוש בכספומט או בבנקאות מקוונת. במקרה זה, אתה יכול לעזור ברכישות. אבל עדיף לפעול כך שלא יהיו שאלות אחר כך: לקחת הכל לפי הרשימה ולגבות צ'קים.

קרא גם 🧐

10 דברים מגניבים ויוצאי דופן שאנשים מצאו בחנויות יד שניה

איך כסף משפיע על המוח ועל ההתנהגות שלנו