איך כסף משפיע על המוח ועל ההתנהגות שלנו

כסף משפיע על המוח כמו סמים

רק להסתכל על החשבון על זה, כמובן, לא מספיק. אבל אם אתה במצב שבו אתה יכול, לפי רצון הנסיבות, לקבל או להפסיד סכום כסף כלשהו, ​​או לנהל משא ומתן עבורם, אז פעילות המוח עולה. זה נכון במיוחד לגרעין האקומבנס, אזור המהווה חלק ממערכת התגמול וחשוב לעיבוד מוטיבציה ורגשות.

ככל שהמצב מסוכן יותר, כך הפעילות חזקה יותר. סריקות המוח של האנשים שהשתתפו בניסוי התבררו ככמעט זהות לתוצאות ה-MRI של מכורים לקוקאין.

קורא עכשיו 🔥

מחסור בכסף מקשה על חשיבה מפוכחת

יש דעה שאנשים מרוויחים מעט כי הם לא מספיק חכמים. עם זאת, מדענים הצליחו להוכיח שההפך הוא הנכון: מחסור בכסף גורם להם לקבל החלטות שגויות. עקב הלחץ הנגרם מבעיות כלכליות, אדם מאבד חלקית את היכולת לעבד מידע, לנתח את המצב ולקבוע סדרי עדיפויות.

בארצות הברית, חוקרים ביקשו מקבוצה של אנשים לפתור בעיה היפותטית – לחשוב איך לשלם עבור תיקוני רכב. ואז הם נתנו לי כמה משימות מרחביות והגיוניות לא קשורות. התברר שאנשים עם הכנסה נמוכה הם רעים טיפלו עם המשימה, אם היה צורך לשלם הרבה עבור תיקונים, ובכן, אם זה לא מספיק. נבדקים בעלי הכנסה גבוהה היו מוצלחים באותה מידה בשני המצבים.

לניסוי הבא, החוקרים עברו להודו וביקשו מהחקלאים לבצע מספר משימות לפני הקטיף, כשאין כסף ואחריו. שוב, ההשערה אוששה.

מדענים הגיעו למסקנה שככל שאתה דואג יותר ממצב כלכלי קשה, כך נשארים פחות משאבים לדברים אחרים. אז עדיף לא לקבל החלטות חשובות בתנאים שבהם עכבר תולה את עצמו במקרר, והסוליות של נעלי הספורט האהובות עליך יורדות. יש סיכון גדול שזה רק יחמיר.

ניתן להריח בפנים הצעה לא חיובית

במחקר אחד, המשתתפים הוצמדו. אחד מהם היה אמור להציע את תנאי העסקה, השני – לקבל או לדחות. שניהם קיבלו כסף רק אם יכלו להסכים. מבחינה הגיונית, זה יהיה מועיל עבור הנבדק השני להסכים לכל אפשרות כדי לקבל לפחות משהו. עם זאת, אנשים בקבוצה זו נִדחֶה מחצית מההצעות בהן היה מדובר בסכומים קטנים.

הקורטקס הפרה-פרונטלי אחראי על החלטות מורכבות. היא זו שעבדה כשהמשתתפים שמעו כמה הם יכולים לקבל. אבל אם ההצעה הייתה לא הוגנת, אז הפעילות השפיעה על האונה האיסולרית האחראית לרגשות.

חשוב לציין, יש תאי ציר באינסולה, בדיוק כמו שיש בקיבה. ואיבר העיכול הזה מגיב לעתים קרובות כשמדובר ברגשות חזקים. אז אי ההוגנות של העסקה יכולה להיות מורגשת גם במוח וגם בבטן.

עושר לא מאפשר לך לראות זכויות יתר

אם תעבדו קשה, תקבלו הרבה – הכל נראה הגיוני כאן. אבל אנשים עשירים נוטים לחשוב שהרווחים שלהם הם רק הכשרון שלהם. יחד עם זאת, הם מוחקים ברצון את גורמי המקרה, המזל ושאר הנסיבות שאינן בשליטתו של אדם.

זה עובד לא רק עם כסף אמיתי, אלא גם עם שטרות ממונופול. המשחק הזה הורס משפחות וחברויות מאז 1935. אבל בניסוי, התנאים הוחמרו והם פשוט נתנו לצמדי השחקנים חוקים שונים. לאחד מהם לא היה סיכוי לנצח.

חוקרים תוקןאיך המשתתפים מתנהגים. ככל שאדם ניצח יותר, כך הוא היה יותר גס רוח וחסר טאקט כלפי אנשים אחרים בשולחן. הוא חגג את הניצחון מראש, בצעד שלו הוא נגח בקול את היצירה במגרש המשחקים.

כדאי לזכור שעושר יכול להשפיע על איך אתה מתייחס לאנשים. זה לא תמיד יהיה הוגן: לפעמים זה נוגע בך, לא עליהם. עקוב אחר הרגע הזה כדי לא להפוך לחור שחצן.

כמה שיותר כסף, פחות אמפתיה

באופן הגיוני אנו ממשיכים את הנקודה הקודמת. לאנשים עם מעמד כלכלי נמוך יותר יש הבנה טובה יותר של משמעות הביטויים על פניהם של אחרים. זה מְאוּשָׁר מחקרים על תגובות אמפתיות עצביות.

עם זאת, תוצאות כאלה אינן מדברות על טוב הלב המיוחד של אנשים עניים. פשוט בגלל מצבם הפגיע כל הזמן, הם נאלצים להגיב בצורה חדה יותר לאיומים חברתיים פוטנציאליים. החיים הנוחים של העשירים פחות תלויים באחרים.

כסף וחוסר מוסריות קשורים זה לזה

חברי המעמדות המיוחסים נוטים יותר להפר חוקים ונורמות אתיות. זה לא רק כסף, זה בכלל אי ​​שוויון. אבל הכספים, כמובן, משפיעים על המצב. נניח שלאנשים במכוניות יקרות יש סיכוי גבוה פי ארבעה הפריע שונה בצמתים מאשר נהגים של מכוניות זולות יותר. כמו כן, נבדקים מהמעמד הגבוה היו בסבירות גבוהה יותר לרמות, לרמות, ולהסכים יותר להשתתף בתוכניות מפוקפקות.

מחשבות על כסף מקלות על כאב וסבל

באחד מחקר המשתתפים התבקשו לשים את ידיהם בקערת מים שחוממת ל-50 מעלות צלזיוס. לפני כן, חלק מהם ספרו כסף, אחרים היו רק דפי נייר. הנבדקים בקבוצה הראשונה חשו הרבה פחות אי נוחות מאלה בשנייה.

כאן, ניתן להסיק שתי מסקנות בבת אחת:

  • אל תשים לב יותר מדי לכסף, אחרת אתה יכול לשכוח שיש היבטים אחרים בחיים שבהם עלולות להיות בעיות.
  • כסף הוא הסחת דעת טובה אם אתה מתמודד עם משהו שמפריע לך אבל לא תלוי במעשיך.

קרא גם 💰🤓💸

האם אפשר לתת למישהו זמנית כרטיס בנק ואיך זה יכול להסתיים

20 דיוקנאות עכשוויים של דמויות היסטוריות