מהו שיעור מפתח ועל מה הוא משפיע

28 בפברואר, הבנק המרכזי בישיבה לא מתוכננת של הדירקטוריון מוּרָם שער מפתח. הפעם יותר מפעמיים – מ-9.5 ל-20%.

"התנאים החיצוניים של הכלכלה הרוסית השתנו באופן דרמטי. העלאת ריבית המפתח תבטיח העלאת שיעורי הפיקדונות לרמות הנחוצות כדי לפצות על העלייה בסיכוני הפיחות והאינפלציה", נכתב בהחלטה הרשמית של הסוכנות.

הודעות על שינוי שער המפתח תמיד נשמעות מדאיגות, כי מה שקורה הוא בבירור על כסף. ובמיוחד עם עלייה כה חדה. אבל לא ברור איך ועל מה הם ישפיעו. בוא נבין את זה.

מהו שיעור מפתח ולמה הוא משתנה

שיעור המפתח הוא האחוז שבו הבנק המרכזי מלווה כסף לבנקים מסחריים. וגם השיעור המקסימלי שבו הם מניחים כספים על פיקדונות של הבנק המרכזי. שמונה ישיבות של מועצת המנהלים של בנק רוסיה מתקיימות בשנה, שבהן הם מחליטים לשנות את שער המפתח או להשאיר אותו באותה רמה. לוח הזמנים ידוע מראש לְפַרְסֵם באתר האינטרנט של הבנק המרכזי.

באמצעות שינוי ריבית המפתח, הבנק המרכזי יכול לשמור על יעד האינפלציה – כעת הוא עומד על כ-4%. במקרה זה המחירים עולים בקצב מתוכנן יותר, ואנשים ועסקים מרגישים קצת יותר רגועים. אם האינפלציה עולה, הבנק המרכזי מעלה את הריבית. זה מעט מאט את התהליכים העסקיים, אך יחד איתם את עליית המחירים. אפשר גם ההפך: הכלכלה מאטה. ואז ריבית המפתח מופחתת, כספי האשראי נהיים זולים יותר, מה שמדרבן את העסק.

שיעור מפתח היסטורי נמוך השיג 24 ביולי 2020 – הוא הורד ל-4.25% והועלה רק ב-19 במרץ 2021 – ב-0.25%. המקסימום היה 17%. ב-16 בדצמבר 2014 היא הועלתה מיד 6.5% עקב התחזקות חדה של הדולר. זה נעשה כדי שהבנקים לא יכלו לקחת הלוואות זולות לקניית מטבע חוץ ולעורר פיחות נוסף של הרובל.

צילום מסך: אתר הבנק המרכזי

במה שונה שער המפתח משיעור המימון מחדש

בתחילה, האחוז שבו הבנק המרכזי יתן הלוואות לבנקים מסחריים היה תלוי בשיעור המימון מחדש. היא הופיע בשנת 1992. המפתח הוצג רק ב-2013 ככלי חדש.

עם זאת, מיום 1 בינואר 2016, שיעור המימון מחדש שווה ל מפתח ועוקב אחריו. כעת האחרון הוא הכלי העיקרי של המדיניות המוניטרית. אבל שיעור המימון מחדש ממשיך להתקיים. יתרה מכך, חישובים חשובים שונים קשורים אליו מבחינה משפטית. למשל, היא בשימוש לחישוב הריבית והקנסות.

מה משפיע שיעור המפתח?

השינוי בשער המפתח קובע את הדברים החשובים עבורנו.

שיעורי ריבית על פיקדונות ופיקדונות ללקוחות הבנקים

הם פועלים לפי שיעור המפתח. אם היא תעלה, הלוואות הבנק המרכזי מתייקרות לבנקים. והם מעלים ריבית על הלוואות. שער מפתח בירידה – הריבית יורדת. מטבע הדברים, זה לא הגורם היחיד, אבל באופן כללי המגמה תהיה גלויה.

כיצד השתנה שער המפתח עם הזמן (מסומן באפור) ומה קרה לריביות על הלוואות ברובלים עד שנה (כחול) ויותר משנה (אדום). צילום מסך: אתר הבנק המרכזי

בדומה לכך ממשיך עם פיקדונות. ככל שהריביות על הלוואות נמוכות יותר, הבנקים נרתעים יותר מלחלוק חלק מהרווחים המופחתים שלהם עם לקוחות שמניחים אצלם כסף. ולהיפך: שיעורי הפיקדונות (כולל חשבונות חיסכון) גדלים לאחר האשראי. בהבדל שהבנקים מעלים ריבית על פיקדונות פחות ברצון מאשר על הלוואות.

צילום מסך: אתר הבנק המרכזי

פעילות פיננסית ומחירים

נראה ששיעורי הפיקדונות וההלוואות חשובים למי שמשתמש בהם. אבל זה בכלל לא המקרה. מלכתחילה: לא רק אזרחים לוקחים הלוואות. קודם כל, זה עסק. ככל שההלוואות יקרות יותר, כך ההפקה יקרה ומסוכנת יותר. ככל שההלוואות זולות יותר כך העסק מתפתח בצורה פעילה יותר. חברות חדשות נפתחות. והורדת שיעורי האשראי לאזרחים מעוררת צריכה. במקביל, המחירים עלולים לעלות עקב עלייה בביקוש. לדוגמה, שיעורי המשכנתא ירדו משמעותית בשנת 2020. אחר כך הנדל"ן הַתחָלָה לגדול במחיר כל כך נמרץ עד שזה יישר את כל היתרונות של הפחתת תשלומי יתר על הריבית.

יחד עם זאת, שיעורי פיקדונות נמוכים גורמים לאנשים לתהות האם כדאי לקחת כסף לבנק או לשקול חלופות עם תשואה גבוהה יותר. מה יכולה להיות הזדמנות מצוינת לחברות או לממשלה לגייס כסף באמצעות אגרות חוב או מכשירי בורסה אחרים בריבית נמוכה מבעבר.

אבל הלוואות בריבית גבוהה יותר גורמת לאנשים להאט את הקצב ולקנות בזהירות רבה יותר. לכן, העסק נאלץ להציע מחירים נוחים או לפחות להאט את הצמיחה שלהם כדי לעורר לקוחות. במקביל, שיעורי הפיקדונות עולים, ואנשים מוכנים יותר להפקיד כסף בבנק.

פיצויים, קנסות, קנסות

שיעור המפתח, ובמקרים מסוימים שיעור המימון מחדש השווה לו, משמש לחישוב סכומים חשובים. לדוגמה:

  • פיצוי בגין איחור בשכר 1/150 שיעור המפתח לכל יום של עיכוב.
  • קנסות על פיגור במס – הם נצבר כאחוז מהחוב. הסכום הוא 1/300 משיעור המימון מחדש ליחידים, לישויות משפטיות – 1/300 ב-30 הימים הראשונים, ולאחר מכן – 1/150.
  • קנסות בגין איחור בתשלום עבור דיור ושירותים קהילתיים – 1/300 שיעורי מימון מחדש עבור כל יום עיכוב, החל מהיום ה-31 לאחר מועד החישוב. מהיום ה-91 תצטרכו לשלם יותר – 1/130 משיעור המימון מחדש.
  • סכום ההכנסה בהפקדות ליחידים, שאינה מחויבת במס. אתה צריך לשלם מס הכנסה אישי על הסכום העולה על שיעור המפתח כפול מיליון רובל.

בהתאם לכך, הנתונים הסופיים עשויים להיות גדולים או קטנים יותר עקב שינויים בשער המפתח. קחו בחשבון את המס על הכנסה מהפקדות. זה יצטרך להיות משולם כבר בשנת 2022 – עבור 2021. ב-1 בינואר עמדה הריבית על 4.25%. כתוצאה מכך, 42.5 אלף רובל אינם מחויבים במס. מהסכום העולה על נתון זה, יהיה צורך לשלם 13%. אם ריבית המפתח הייתה 6%, המגבלה הייתה כבר 60 אלף.

מה כדאי לזכור

  • שער המפתח הוא מכשיר למדיניות המוניטרית של הבנק המרכזי. השינוי שלה משפיע על הכלכלה בכללותה.
  • שיעורי הבנקים המסחריים על הלוואות ופיקדונות עוקבים אחר שיעור המפתח. האחוז יורד לאחר ירידה, עולה עם עלייה.
  • שיעור המימון מחדש שווה לשיעור המפתח. יחד הם משפיעים על גובה התשלומים השונים על ידי המדינה.
  • הפחתת ריבית המפתח ממריצה את התפתחות המשק, בעוד שהעלאתו מאיטה אותה.
  • אבל לא רק שער המפתח משפיע על הכלכלה, אז עדיין לא כדאי להתמקד רק בו.

קרא גם 💰💰💰

6 הרגלים פיננסיים שנראים רעים, אבל יועילו לך

גולשים ברשת חולקים תוכן אדיב עם ההאשטאג #Anti-Anxiety – להתמודדות עם פאניקה ופחד