הבנקים העלו את הריבית על פיקדונות. האם שווה לתת להם כסף?

מה קרה

ב-28 בפברואר העלה דירקטוריון הבנק המרכזי בישיבת חירום את הריבית עד 20%. אינדיקטור זה משפיע על היבטים פיננסיים שונים של החיים. אבל זה בא לידי ביטוי הכי מהר בריביות על הלוואות ופיקדונות.

והם באמת גדלו. אם אנחנו מדברים על פיקדונות ברובלים, אז Sberbank מציע שיעור עד 21% בשנה, "אלפא-בנק" – עד 20%"טינקוף" – עד 19.56% לשנה.

הבנק המרכזי בהודעתו מסר כי ריבית המפתח מועלית במטרה "להגן על חסכונות האזרחים מפחת". אבל ברור שבדרך זו מנסים גם להחזיר כסף למערכת הבנקאית. בימים האחרונים, הרוסים משכו באופן פעיל את חסכונותיהם. רק ב-25 בפברואר, לקוחות הבנק נסוגו כמעט 1.4 טריליון במזומן.

מדוע כדאי לשקול הפקדות חיסכון לחיסכון

פיקדונות בנקאיים תמיד לא היו כלי להעשרה, אלא דרך להגן לפחות חלקית על החיסכון מפני אינפלציה. בבית, המזומן פוחת. הסכום בחשבון הבנק גדל מעט. אם כי סביר מאוד שלא תוכלו לקנות איתו יותר בגלל התייקרות הסחורה.

שום דבר לא השתנה במצב עם תעריפים גבוהים יותר. התעשר על פיקדונות לא סביר להצליח.

אבל אנחנו יכולים להניח רמה מינימלית של גידול מחירים בעתיד הקרוב. לכן, כדי לא להחזיק כסף מתחת למזרן, אלא לקחת אותו לבנק, נראה שזה הגיוני. אם תשים עכשיו 100 אלף ב-20% לשנה בהיוון (כלומר, על הפיקדון תצטבר ריבית מדי חודש, וגם על הסכום הזה תיגבה ריבית בעתיד), אז אחרי 3 חודשים אפשר לקחת 105 אלף, בשנה – 122 אלף. נראה טוב בהתחשב בעליית המחיר.

מדוע כדאי להעריך את הסיכונים לפני ביצוע הפקדה

לפי הצהרות נציגי הבנק המרכזי, הסוכנות עושה הכל כדי להתמודד עם המצב, והבנקים"יגשים כל ההתחייבויות כלפי לקוחותיהם.

הבנקים עצמם גם מבטיחים שהפקדונות אינם בסכנה.

אלינה בז'ולינה

מנהל סניף של JSCB FORA-BANK בסנט פטרסבורג.

השארת כסף בצורה שאינה מזומן בבנק היא הזדמנות אמיתית לחסוך חסכונות, לפחות. עכשיו זה באמת רגע קשה מאוד מנקודת המבט של הכלכלה, ייתכנו הגבלות לעסקים, בנוסף אף אחד לא ביטל את מגיפת הקורונה. שמירת הכסף בבנק בטוחה ואמינה יותר מאשר בצורת שטרות מתחת לכרית. התרומה נותנת סיכויים טובים לקזז איכשהו את האינפלציה העולה.

סכומים של עד 1.4 מיליון רובל מבוטחים, כך שאין סיכונים. אם עדיין יש לך חששות ואינך מבין באיזה בנק לעצור, תוכל לחלק את הכספים בין גופי אשראי שונים. כך, תפחית סיכונים על ידי גיוון.

ובכלל, זה יכול להיות כך. אתה משקיע כסף, ואז לוקח אותו בחזרה עם ריבית שנצברה. שמירה על חסכון זה הרבה.

מצד שני, המצב לא צפוי והבנקים עצמם לא יכולים להיות בטוחים מה יקרה. אז, ראש החברה המאוחדת Rusal ו-En + Group Oleg Deripaska בפורום הכלכלי בקרסנויארסק מוּצהָר: "עדיין לא התמודדנו עם אתגרים כאלה. <…> בעוד שלושה שבועות יתברר מה יעלה בגורל הבנקים. בואו נראה מי יישאר מהשותפים שלנו. אני חושב שנתפלא מאוד כמה מהם נשארו. <...> אנחנו לוקחים את המשבר של 1998 ומכפילים אותו בשלוש".

החלטות וצווים שונים, לרבות אלה הנוגעים לכספים, נחתמים כמעט מדי יום. אם היה לנו כדור קסם לתשובות, הוא היה אומר: "העתיד ערפילי".

ביצוע הפקדה או לא תלוי במידה רבה באמונה שלך ביציבות המערכת הבנקאית.

אתה יכול לסמוך על דבריהם של מומחים שונים. אבל נפש האדם כל כך מסודרת שאנחנו מאמינים לאלה שדעתם עולה בקנה אחד עם דעתנו. אז הכל מסתכם שוב באמונה. בכל מקרה, אף מומחה לא יכול להבטיח לך שום דבר. כי מומחים משתמשים בהסתברויות בתחזיות שלהם. ואם אומרים שמשהו סביר יותר, זה לא אומר שזה יקרה.

תחליט בעצמך. שקלו את הסיכונים, תעשו את החישובים. עם התוצאה של המעשים שלך, בכל מקרה, אתה תישאר לבד, ללא מומחים.

דברים שכדאי לזכור אם תחליט לבצע הפקדה

בחר את ההשקעה שלך בקפידה

הבן את הניואנסים לפני מסירת הכסף שלך. בשל העובדה שגם הבנקים נמצאים במצב בלתי צפוי, הם נאלצים להסתגל לתנאים. לדוגמה, שיעורים של 20% חלים בעיקר על הפקדות לשלושה חודשים. ככלל, יחויב פי 2-3 פחות בהפקדות מהשנה.

בדוק את החוזה

ככלל, כדאי להתעניין בכל סעיף בהסכם – ותמיד, ולא רק במצבים מורכבים. אך כעת חשוב במיוחד לחפש בשורה האם הבנק יכול לשנות את התעריף ובאילו תנאים. אם כן, יש סיכון עכשיו להשקיע כסף ב-20%, ולאסוף בדיוק את מה שנלקח.

בצע הפקדות לטווח קצר

לא מדובר רק באחוזים, אלא גם ביכולת לשלוט במצב. פיקדונות בשיעורים גבוהים, ככלל, אינם ניתנים לסגירה לפני המועד ללא אובדן ריבית מוחלט. על ידי בחירת הפקדות לטווח קצר, אתה מרשה לעצמך לשנות את דעתך תוך מספר חודשים.

השקיעו כסף שאולי תצטרכו בקרוב

אם יש לסגור את הפיקדון לפני המועד, הריבית תישרף. בנוסף, לא ידוע אם הבנקים יוציאו מזומן באופן מיידי לפי דרישה או שיהיה צורך להזמין ולהמתין.

בחר בנקים מבוטחים

מבוטחים עד 1.4 מיליון בחשבון הבנק. המשמעות היא שאם הוא יפשוט רגל, הכסף עדיין יוחזר. לכן יש טעם לחלק את החיסכון כך שגם לאחר חישוב הריבית הוא לא יעלה על סכום זה. וכמובן לבדוק מראש אם יש בנקים ברשימה סוכנויות ביטוח פיקדונות.

זכרו את המס על הפקדות

תצטרך לשלם מס על ההכנסה שלך מההשקעה. לא מכולם, אלא רק מאלה שעולים על המכפלה של פי מיליון מריבית המפתח בתחילת השנה. אבל ב-1 בינואר זה היה רק 8.5%. כלומר, אם ההכנסה מהפקדות במהלך השנה תעלה על 85 אלף, יהיה צורך לשלם 13% מהיתרה.

לא להיבהל

יש סיכון לעשות משהו שתצטער עליו, אבל לא רק. בזמנים בעייתיים, רמאים מכל הפסים מופעלים. אז אם מישהו מציע לכם לחסוך בדחיפות את כספכם, זו בהחלט סיבה לרוץ – אבל בכיוון ההפוך, מהעוזר.

שוב, אתה תתמודד לבד עם ההשלכות של הבחירה שלך. לכן, שקלו את כל הסיכונים שלוש פעמים וקבלו החלטות בהתאם לעמדה שלכם. אם הכל ייגמר רע, לפחות תחוו את הסיפוק בכך שלא תבגוד בעצמכם. אם הכל ילך כשורה, אתה תשמח פעמיים: כסף וראיית הנולד שלך.

קרא גם 🧐

סקר: מהו מקור החדשות העיקרי שלך?

6 תשובות לשאלות פיננסיות למי שנמצא בחו"ל או מתכנן לחצות אותו