6 תשובות לשאלות פיננסיות למי שנמצא בחו"ל או מתכנן לחצות אותו

יש לי כרטיס בנק רוסי, האם אוכל למשוך ממנו כסף בחו"ל?

בעבר, הרוסים היו חופשיים להשתמש בכרטיסי הבנק שלהם בחו"ל, לשלם באמצעותם, למשוך כסף מכספומטים ולהעביר כספים לחשבונות אחרים. אבל 5 במרץ וִיזָה ו מאסטרקארד הודיעו שהם מפסיקים את כל הפעולות ברוסיה. המשמעות היא שכרטיסים שהונפקו בפדרציה הרוסית לא יעבדו בחו"ל. ואלו שנוצרו במדינות אחרות יפסיקו לפעול בתוך רוסיה.

בבנק המרכזי לייעץ עצה בעת נסיעה לחו"ל, השתמש בכרטיסים של מערכת התשלומים הלאומית "מיר". ניתן לשלם אותו במדינות שבהן הוא פועל. אלו הן טורקיה, וייטנאם, ארמניה, בלארוס, קזחסטן, קירגיזסטן, טג'יקיסטן, אוזבקיסטן, דרום אוסטיה ואבחזיה. ניתן גם למשוך כסף מכרטיס Mir במטבע מקומי.

בשירות העיתונות של מערכת כרטיסי התשלום הלאומית הַצָעָה כדי לשלם עבור רכישות ולמשוך מזומן בחו"ל, הנפק כרטיס Mir-UnionPay משותף בתג. זה צריך להתקבל "גם ברוסיה וגם ב-180 מדינותתמיכה בעבודה עם Union Pay".

לפני תכנון הטיול, בדוק עם אתר UnionPayאיך באמת המצב עם מערכת התשלומים הזו במדינה מסוימת. כך למשל, עשוי להתברר שרק חנויות בודדות מקבלות תשלום בכרטיס כזה, ומזומן לא יימשך.

כדאי לשקול את ההמרה. לא תמיד רובלים יוחלפו למטבע מקומי. הם יכולים לעבור שרשרת של טרנספורמציות. בהתאם לכך, בכל שלב תפסידו מעט על הפרש התעריפים. אם יש לך חשבון בדולרים או יורו, מסלול ההמרה מתקצר.

אני עובד מרחוק בחברה רוסית. האם יצליחו להעביר לי את המשכורת?

אם יש לך כרטיס בנק רוסי, המעסיק יוכל להעביר אליו כסף ברובל. רק שאתה, אם הכרטיס עובד במערכת ויזה או מאסטרקארד, לא תוכל להשתמש בהם. לכן, פנו להנהלה ובררו כיצד תיבנה האינטראקציה שלכם בהמשך.

אם יש לך חשבון בבנק זר, עדיף לבדוק הכל ישירות מול המעסיק. שינויים אפשריים בהתאם למדינת היעד ולהחלטה של ​​ארגונים מארחים ספציפיים.

עם זאת, עדיף בכל מקרה לברר הכל עם הבוס שלך. המצב משתנה די מהר, צריך להסתגל אליו.

האם אוכל לקחת מזומן בחו"ל?

כשמדובר במזומן, הרבה תלוי באיזה מטבע הכסף שלך נמצא. רוסים מוּתָר להוציא מהארץ כסף זר רק בסכום שלא יעלה על שווה ערך ל-10 אלף דולר לפי שער הבנק המרכזי ביום חציית הגבול. נוסח הגזירה העלה ספקות האם סכום זה חל על אדם או משפחה. בנק מרכזי הובהרשהגבול נקבע לאדם אחד.

יחד עם זאת, חשוב שקבלת מטבע מזומן ברוסיה היא מעשית כעת בלתי אפשרי. ניתן למשוך עד 10 אלף דולר מחשבון שנפתח והתחדש לפני ה-9 במרץ. וזה לא משנה באיזה מטבע חוץ זה היה. הסכום שנקבע יינתן בכל מקרה בדולרים. והשאר הוא ברובל לפי שער החליפין הרשמי של הבנק המרכזי. אם החשבון נפתח מאוחר יותר, ניתן למשוך ממנו כסף רק ברובלים. אם הכסף זוכה בחשבון לאחר 9 במרץ, כך גם.

אין עדיין הגבלות על ייצוא רובל, אך כדאי לברר מראש אם ניתן להחליף אותם במדינת היעד. עוד כדאי לזכור שסכום העולה על 10 אלף דולר לפי שער הבנק המרכזי ביום חציית הגבול חייב להיות. לְהַכרִיז. אם יתברר שאתה נושא עוד, אך לא דיווחת על כך למכס, מאי קנס או להחרים את העודף.

אם אתם נושאים סכום גדול, עדיף שיהיו אתכם מסמכים המאשרים את מקורו. באופן כללי זה בהכרח עשה אם אתה מייצא סכום העולה על 100 אלף דולר או שווה ערך (כולל רובל). אבל אם יש לך ניירות כאלה, עדיף לתפוס אותם כדי לפשט את תהליך חציית הגבול בעצמך. מדובר למשל בתעודת הכנסה או בחוזה מכר, אבל לא רק. מַתְאִים לא מעט מסמכים.

האם אוכל להחליף רובל מזומן למטבע מקומי בחו"ל?

צופה איפה. בימים עברו, באזורים עם זרם גדול של תיירים רוסים, זה היה די קל לעשות. אבל עכשיו הגיאופוליטיקה יכולה להתערב בתהליך. קל יחסית להחליף רובל לכסף מקומי במדינות האיחוד הכלכלי האירואסיה – בלארוס, ארמניה, קזחסטן, קירגיזסטן.

ואיך עוברים את הגבול אם הכסף בכרטיס?

כל הכללים מהפסקאות הקודמות חלים רק על מזומן. אם הכסף נמצא בחשבון בנק, אין צורך להצהיר דבר. ואתה יכול לעזוב, גם אם יש לו יותר מ-10 אלף דולר. אם כי עדיף לעקוב אחר סדר היום החדשותי למקרה שהמצב ישתנה.

והנה, שוב, כדאי לברר מראש האם ניתן למשוך כסף, באיזה מטבע ובאיזה נפח.

ובמדינה אחרת, האם אני יכול לקבל כרטיס בנק מקומי ולשים עליו כסף?

באופן כללי, זה לא אסור. אבל זה תלוי במדיניות של המדינה והבנק המסוים. בכל מקרה, עדיף שיהיו איתך מסמכים המאשרים את הכנסה ומקור הכסף אם רוצים להפקיד סכום גבוה לחשבון.

אם אתה תושב הפדרציה הרוסית, כלומר, אתה מבלה יותר מ-183 ימים בשנה במדינה, אז תוך 30 יום צריך לדווח על פתיחת חשבון בבנק זר למס.

זכור גם שהעברת כסף מחשבונך הרוסי לזר זה אסור.

קרא גם 🧐

*פעילויות של Meta Platforms Inc. והרשתות החברתיות שלה פייסבוק ואינסטגרם אסורות בשטח הפדרציה הרוסית.

הבנקים העלו את הריבית על פיקדונות. האם שווה לתת להם כסף?

כיצד לקבל סבסוד עבור חשבונות חשמל