6 הונאות שהופיעו לאחרונה

אתה יכול להאזין לכתבה. אם זה יותר נוח לך, הפעל את הפודקאסט:

1. "אנחנו נחסוך את הכסף שלך מסנקציות"

רמאים בטלפון הם הדברים המעטים שיציבים בחיינו. הם היו אתמול, הם היום והם יהיו מחר. במקביל, התוקפים עוקבים אחר סדר היום של המידע ומסתגלים במהירות למציאות.

הרבה יותר קל לרמאים לבצע פשע אם הם משחקים על פחד ופאניקה. אז עכשיו הם מתמקדים בסנקציות, השבתת SWIFT והגבלות רוסיות מקומיות שונות כמו לֶאֱסוֹר להחליף רובל במזומן. בגלל זה, אנשים מודאגים לגבי בטיחות הכסף שלהם. ואז נכנסים תוקפים לזירה, שמבטיחים לחסוך חסכונות.

לדוגמה, תוכנית נפוצה היא להציג את עצמך כעובד של בנק או אפילו רשויות אכיפת חוק. המתקשר אומר שהכסף בסכנה ודורש לשלוח אותו ל"חשבון מאובטח מיוחד". אבל אתה צריך להבין: החסכונות שלך – אם אתה סומך על המערכת הבנקאית – כבר נמצא בחשבון מאובטח בדרך כלל. במקום זאת, הם מאוימים מעליית מחירים, אינפלציה כללית והחמרה במצב הכלכלי. לכן, אין צורך להעבירם לשום מקום, עובד בנק או שוטר שאינו מעורב במזימה הונאה לא ידרשו זאת.

אפשרות נוספת היא שהנוכל ידווח על הפסקת כרטיסי בנק עקב סנקציות. בשל כך, הלקוח יאבד לכאורה גישה לכסף. וכדי למנוע אסון פיננסי, עליך למסור ל"עובד הבנק" את כל פרטי הכרטיס ו/או הקוד מה-SMS או הודעת ה-push. שמירה על העצות הללו, כמובן, תוביל לאפקט הפוך: הכרטיס ימשיך לעבוד, ממילא שום דבר לא איים עליו. אבל זה יהיה בעייתי להשתמש בו, מכיוון ששום דבר לא יישאר בחשבון.

למרות שהסכמות של הרמאים עודכנו, אתה צריך לפעול איתם בדרך הישנה. אם הם מתקשרים אליך ומפחידים אותך עם משהו לא נעים שקורה לחשבונות שלך, אלה רמאים. פשוט תנתק ותחיה בשלום.

2. "אנחנו נעזור לך למשוך כסף בחו"ל"

העבר כסף מהחשבונות שלך לחשבונות זרים זה אסור. אתה יכול לשלוח לחשבונות של אנשים אחרים לא עוד 5 אלף דולר לחודש. אתה יכול להוציא מהארץ לא יותר מ-10 אלף דולר במזומן. עדיין מותר לצאת עם כרטיס המקושר לחשבון עם כמה כסף שרוצים. אך לא ניתן יהיה להשתמש בו בחו"ל עקב הפסקת העבודה ברוסיה על ידי ויזה ומאסטרקארד.

בכלל, השאלה איך לצאת עם כסף לחו"ל או לתמוך במי שנמצא בחו"ל היא לא שאלה בטלה. לכן, אנשים פותרים את זה אחרת. לדוגמה, הם ממציאים תוכניות שונות כמו זה: שני אנשים מסכימים על העברות הדדיות. האחד שולח את המטבע לחשבון הזר של השני. והשני, בהיותו בתוך רוסיה, שולח כסף לאן שהצד המקביל שלו אומר, אבל גם בתוך המדינה.

אבל, כמובן, תוכניות כאלה אינן מושלמות, מה שאומר שיש בהן מקום להונאה. תוקפים עשויים גם להציע לקנות מהם מטבעות קריפטוגרפיים או להשקיע כסף בדרך אחרת כדי להחזיר אותו לעצמם בחו"ל.

הבעיה היא שלא תמיד קל להבחין בין אנשים שרוצים לעזור לפושעים. לכן, עליך להתחיל בהקפדה על כלל פשוט: התוכנית צריכה להיות ברורה לך ב-100% בכל שלב. וכמובן, לקרוא ביקורות, להתעסק רק עם אנשים מהימנים, ובדרך כלל להיות זהיר. קל לאבד הכל.

3. "בואו נחליף מטבע ממש כאן, בשער"

האיסור על המרת מטבע יוביל איכשהו להופעתו של שוק שחור, זה בלתי נמנע, גם למרות האיום אַחֲרָיוּת. רק שעכשיו אתה לא צריך לחפש "חלפן כספים" ברחבי העיר, זה יכול להיעשות ברשתות חברתיות. ערוצי טלגרם מציעים להביא את המטבע באמצעות שליח או אפילו לעשות סימניה לאחר שהם מקבלים רובל או ביטקוין.

הסיכונים ברורים: יש סבירות גבוהה להעביר כסף לאף אחד שלא יודע לאן, ולא לקבל שום דבר בתמורה או לקבל זיוף. לכן, אל תאבד את הערנות.

4. "נחזיר גישה לרשתות חברתיות, פשוט מלא את הטופס"

שירותים שונים מפסיקים לעבוד ברוסיה. יש חברות שמקבלות החלטה זו באופן עצמאי, אחרות נחסמות מבפנים על ידי Roskomnadzor.

מנצלים את ההזדמנות, רמאים שולחים לרוסים באמצעות טלגרם או בדואר הצעות להחזיר גישה לרשתות חברתיות. אתה רק צריך לעקוב אחר הקישור ולהזין שם את שם המשתמש והסיסמה שלך. כתוצאה מכך, תוקפים יגנבו גישה לחשבון שלך ויוכלו להשתמש בו לפי שיקול דעתם. למשל, להתחנן לכסף ממנויים או לקדם רעיונות שהבעלים האמיתי של הדף לעולם לא היה מנוי אליהם.

לכן, אין להזין כניסות וסיסמאות באתרי צד שלישי.

5. "החנויות סגורות, אנחנו מוכרים את שאר הפריטים הממותגים מהמחסן"

עזב את רוסיה חברות רבות. אלה לא רק H&M או זארה תקציביים יחסית, אלא גם מותגי יוקרה כמו רולקס, אסתי לאודר ואחרים.

תוכנית ההונאה בצורה של מכירת פריטים ממותגים לכאורה "מהמחסן" במחיר מוזל הייתה פופולרית למדי בעבר. ועכשיו האקלים עבור זה הפך אפילו יותר נוח. מיותר לציין שאנחנו לא מדברים על מותגים. קונים מנסים לדחוף זיופים. ועבור זיוף, עלות הסחורה תהיה גבוהה מאוד.

אם אתה מסכים לזיוף, קנה אותו במחיר המתאים. למרות שעדיף לשים לב למותגים תקציביים ולהיות כנים.

6. "אתה זכאי לפיצוי!"

תוכנית נוספת שתמיד צוברת פופולריות בכל משבר היא ההבטחה לתשלומים ופיצויים שונים. כדי לקבל כסף, לפעמים צריך לספק פרטי כרטיס, כולל הקוד מאחור. נכון, הכספים לאחר מכן לא יזוכו, אלא יימחקו. לפעמים תוקפים מבקשים ממך להזין את שם המשתמש והסיסמה שלך מ-Gosuslug באתר מזויף. מה גם שלא כדאי לעשות: אם עבריין גונב גישה לחשבון אישי, הוא יכול להנפיק לקורבן אשראי מיקרו.

אם ראיתם לפתע מידע על תשלומים ופיצויים איפשהו, מצאו את המקור המקורי – חוק או תקנה, כדי לוודא שלא מדובר בזיוף. כמו כן, חשוב לזכור שאם התשלומים מתבצעים מרחוק, אז זה נעשה ישירות דרך שירותי המדינה או דרך חשבון אישי באתר המחלקה, למשל, PFR. ואתה לא צריך שום תיווך.

קרא גם 🧐

*פעילויות של Meta Platforms Inc. והרשתות החברתיות שלה פייסבוק ואינסטגרם אסורות בשטח הפדרציה הרוסית.

מחשבון מעשן: כמה עולה לך הרגל רע?

9 הרגלים שגרתיים שילמדו אותך איך לשלוט בתקציב שלך