9 הרגלים שגרתיים שילמדו אותך איך לשלוט בתקציב שלך

ניתן להאזין לגרסה קצרה של המאמר. אם זה יותר נוח לך, הפעל את הפודקאסט.

1. רשום הכנסות והוצאות מדי יום

זה הצעד הראשון והחשוב ביותר. בחר את הזמן שבו הכי נוח לך לעקוב אחר ההוצאות והקבלות: זה ייקח לא יותר מחמש דקות. אתה יכול אפילו לכוון שעון מעורר מיוחד בסמארטפון שלך או לקשור את הפעולה הזו לשגרה הרגילה שלך כמו כוס תה בערב.

זה נוח להתחיל עם ההיסטוריה באפליקציית הבנקאות, ואז לזכור היכן שילמת במזומן. נסו לרשום אפילו רכישות קטנות כמו קפה או מסכה חד פעמית, כי לפעמים מוציאים עליהם סכום מרשים בחודש. קח בחשבון הלוואות – ומתי לווית כמה מאות, ומתי חזרו לך.

ניתן לרשום הכנסות והוצאות במחברת או בגיליון אלקטרוני. אבל יותר נוח להשתמש באפליקציות לסמארטפון: קל לחלק מיד את ההוצאות לקטגוריות, לראות סטטיסטיקות, להגדיר גבולות, למשל לקניית בגדים או הזמנת מונית.

2. תכנן את ההוצאות שלך

כאשר אתה עוקב אחר ההכנסות וההוצאות במשך חודש או חודשיים לפחות, אתה מתחיל להבין טוב יותר כמה כסף אתה מוציא על צרכים שונים: מזון, כימיקלים ביתיים, מזון ומוצרי חיות מחמד אחרים, שירותים, בידור. נסו להקצות סכום קבוע לכל אחת מהקטגוריות הללו – זה יעזור לכם לשלוט בעצמכם ולא להוציא יותר מדי.

אם קשה לתכנן חודש בבת אחת, חלקו את הסכום בכל סעיף הוצאה לחמישה חלקים. ארבעה מהם יתאימו לארבעה שבועות, והחמישי יתאים לימי החודש הנותרים ולרכישות קטנות מחוץ לתוכנית: פתאום שכחתם משהו או לא לקחתם בחשבון.

נסו לדבוק בתוכנית בצורה נוקשה ככל האפשר, תוך ביצוע חריגים רק כמוצא אחרון. לדוגמה, אם הקצתם 5,000 רובל למצרכים בשבוע, והכסף הזה אזל כבר ביום חמישי או שישי, קנה רק את הדברים החיוניים עד יום שני.

3. שלח מיד חלק מההכנסה לקופה

כאשר אתה מקבל משכורת או הכנסה קבועה אחרת, הפריש 10-15% בחשבון מיוחד או במעטפה נפרדת אם אתה עוסק במזומן. על הרקע הכללי, סביר שסכום כזה לא ייראה קריטי, אבל בטווח הארוך הוא יספק לכם כר כלכלי.

המתמטיקה כאן פשוטה: אם תפריש 10% מכלל ההכנסה, אז לאחר 30 חודשים (2.5 שנים) תוכל לספק את רמת החיים הרגילה שלך, גם אם לא תרוויח כלום במשך שלושה חודשים. חיסכון יעזור לך להסתכל בביטחון רב יותר אל העתיד ולא לפחד מאובדן עבודה פתאומי, משבר או שינויים גדולים אחרים.

לטיפים נוספים כיצד לחסוך לכל דבר, עיין במאמר זה.

4. הפריש כספים שנותרו בסוף החודש

אם אתם מאותם ברי המזל שמקבלים את ה-SMS היקר מהבנק כשהמשכורת הקודמת טרם הסתיימה בכרטיס, שלחו את היתרה לחשבון נפרד, למשל, לחשבון חיסכון. אז תמנע מהפיתוי להוציא מיד הרבה כסף, ותצדיק את עצמך בעובדה שהכספים שהתקבלו בהחלט יספיקו לחודש.

לעתים קרובות תפקידו של קופת החזירים הוא ביישומים בנקאיים. אתה יכול לציין איזה סכום קבוע או אחוז הכנסה אתה רוצה להפריש וזה יקרה אוטומטית.

השבח את עצמך על חסכון, כמובן, שווה את זה. ואז הגדר יעד לחודש: נניח שאם נשארו לך 3,000 רובל, אז זה יהיה נהדר להגדיל את הסכום ל-5,000 בפעם הבאה.

5. החלט לאן תשלח "כסף חינם"

בונוס, פריצה מסודרת, מתנה במעטפה או כמה אלפים בז'קט חורפי הן הכנסות לא מתוכננות שבדרך כלל איננו סומכים עליהן. הם יכולים להיות מקור נוסף לחיסכון – וצעד חשוב לקראת עצמאות כלכלית.

אבל חיסכון של הכנסה כזו היא פשוט כל כך קשה – אתה חייב להודות, זה לא מניע אותך לקחת עוד משרה חלקית או מעורר רצון לעצום עיניים לכללים פיננסיים וליהנות מהחיים. אבל אם תחליט על מה אתה רוצה להוציא את הכסף הזה, יהיה קל יותר לחסוך. למשל, תוכלו לאסוף לטיול או קונסטרוקטור למבוגרים שחלמתם עליהם מזמן.

6. סגור הלוואות – או לפחות תעשה תוכנית להחזרן

ריבית על הלוואות היא הוצאה נוספת שמאוד נרצה להימנע ממנה. ככל שתשלם את ההלוואה מהר יותר, אתה משלם פחות יתר על המידה. לכן כדאי לדחוף ולהיפטר מהלוואות, לפחות מהחסרונות ביותר – הלוואות מיקרו וחובות כרטיסי אשראי.

בדקו היטב אילו חובות יש לכם וכמה אתם צריכים לשלם אותם כבר עכשיו. אם זה לא ריאלי לגבות את כל הסכום בזמן הקרוב, חשבו במה תוכלו לחסוך וכמה זמן ייקח לפרוע את הנושים. נסו גם למחזר הלוואות גדולות – מצאו תוכניות עם ריבית נמוכה יותר.

7. השתדלו לא ללוות או להלוות

כאשר אתה לווה, זה אומר שאתה לא יכול להתמודד עם המצב הנוכחי ולהוציא יותר ממה שאתה מרוויח. כשאתם מסכימים להלוות כסף אתם מכניסים חוסר ודאות לתוכניות הפיננסיות שלכם – הרי אף פעם אין לדעת באופן אובייקטיבי אם הסכום יוחזר לכם בזמן או לא.

לכן, עדיף להסתדר בלי הלוואות וחובות – לפחות עד שתשתלט על התקציב שלך. אם בלי זה זה לא מסתדר – למשל, שכחת את הארנק בבית, אבל באמת רוצה לקנות ארוחת צהריים בקנטינה המשרדית – הקפד להחזיר חובות למחרת או לפחות תוך שבוע.

8. חפש באופן קבוע דרכים להרוויח כסף נוסף

חשבו כיצד למכור ברווח את הזמן והכישורים הפנוי שלכם. לדוגמה, ניתן להירשם לשירות מוניות ולתת לנוסעים הסעה לעבודה וממנה. או לטייל עם הכלב של השכן, אם בכל זאת התכוונתם לבלות באוויר הצח.

לבסוף, אתה יכול לנסות לייצר רווחים מהתחביב שלך. כתוצאה מכך, תיהנו מהתהליך המרגש ומהבונוס הכספי מתוצאותיו.

9. אל תוותרו על רכישות מתוכננות

קורה שחוסכים למשהו מרשים, למשל למדיח כלים, ואז משהו משתבש והכספים הנדחים הולכים לדברים אחרים לגמרי. לגייס כסף שוב לא יהיה קל – במיוחד מבחינה פסיכולוגית.

לכן, יש לנטוש רכישות מתוכננות רק במצבים קריטיים באמת – למשל, אם נדרש טיפול דחוף או שצריך לעבור בדחיפות. במקרים אחרים, תמיד תוכל למצוא דרך לחלק מחדש את הכספים.

קרא גם 🧐

6 הונאות שהופיעו לאחרונה

כיצד לפתוח את מפת העולם ולמה היא יכולה להיות שימושית