מה זה שיתוף ואיך חוסכים בצריכה משותפת

מה זה שיתוף

שיתוף במובן הרחב הוא שימוש וצריכה משותף, קולקטיבי של דברים ושירותים שונים. השם בא מהחלק האנגלי – "share". יש הבדל הגדרות המושג הזה. לרוב מדובר בחוזה שכירות לפי תור, כלומר שיתוף במשהו שאינו שייך לאף אחד מהלקוחות. רבים מחשיבים את רכיב ה-IT כתנאי הכרחי להסדרת השכרה. אבל ללא טכנולוגיה ובשיתוף הבעלים, זה גם שיתוף.

תופעה זו, כמובן, רחוקה מלהיות חדשה. לדוגמה, בנייני דירות, שהיו נפוצים ברוסיה לפני המהפכה, או דירות קהילתיות הם דוגמה מובהקת לשיתוף. עם זאת, כעת הוא קיבל רוח שנייה. שיתוף הוא טרנד של המאה ה-21. לאחרונה אף הופיע המונח "כלכלת שיתוף": לפי כמה מקורות, לראשונה בשימוש פרופ' לורנס לסיג בבית הספר למשפטים בהרווארד בשנת 2008. זהו מודל עסקי וסוג של תרבות כאשר אנשים מחליפים נכסים שהם לא משתמשים בהם, כולל באמצעות טכנולוגיה.

מהם סוגי השיתוף

להלן הפופולריים שבהם.

שיתוף דירה ושיתוף

שני המונחים הללו אומרים בערך אותו דבר, ההבדל הוא רק בניואנסים. שיתוף דירה (מהדירה האנגלית – "דירה") היא פשוט השכרה משותפת של דיור. למשל, איש מקצוע צעיר לא יכול להרשות לעצמו לשכור דירה. לכן הוא חובר למישהו, ויחד הם בוחרים חתיכת קופיקה – חדר לכל אחד. זה יותר זול מלשלם לכולם עבור אחד.

מגורים משותפים – מאנגלית פשוטו כמשמעו "cohabitation" – פירושו שהדירה מושכרת יחד לא רק מחסכונות. זה סוג של מפגש. התושבים יכולים לקיים אירועים משותפים, לעבוד על פרויקטים משותפים וכדומה. הם קרובים יותר למשפחה מאשר לשכנים.

שיתוף רכב

זוהי השכרת רכב לטווח קצר. המשתמש מתחבר לאפליקציה, נכנס לרכב הקרוב ביותר השייך לחברה כלשהי, ונוסע למקום הנכון. שם הוא עוזב את ההובלה, מסיים את הנסיעה בשירות ועושה לענייניו. אז מישהו אחר יכול להשתמש במכונית.

שיתוף בעיטות ושיתוף אופניים

השכרת קטנועים ואופניים מאורגנת לפי תכנית דומה. נכון, לעתים קרובות לא ניתן לזרוק אותם היכן שצריך, אתה צריך להגיע לחניון הקרוב ביותר.

השכרת ציוד וכלי עבודה

יש ציוד שלא צריך כל יום, אבל לפעמים זה יכול להועיל. לדוגמה, זה jackhammer או מערבל בטון. רכישתם במקרה זה היא יקרה ובלתי סבירה. והשכרה די סבירה.

השכרת תלבושות

קניית שמלות ערב וטוקסידו לא הייתה הפעולה הכי רציונלית לפני כן. לעתים נדירות יש צורך בהם, ובשאר הזמן הם פשוט תופסים מקום. ואם עדיין ניתן ללבוש חליפת גברים מספר פעמים, אז שמלת נשים היא בדרך כלל בהירה יותר, ולכן בלתי נשכחת. לא כולם יעזו לצאת באותן פעמים ברציפות. במיוחד עכשיו, כשהאאוטפיט נשאר לא רק בזיכרון של הקהל, אלא גם באינסטגרם*.

אבל אם אתה שוכר שמלת ערב או טוקסידו, כל הבעיות נעלמות מעצמן.

מסיבות החלפה ומכירות יד שנייה

נקודה זו עוסקת יותר בבעלות מאשר בשכר דירה, אבל יש לה הרבה קשר לשיתוף. מסיבות החלפה הן אירועים שבהם אנשים מחליפים בגדים, נעליים, כל מה שהם כבר לא צריכים אבל עשוי לרצות מישהו אחר.

מכירת פריטים משומשים פירושה שהבעלים מחזיר חלק מהעלות ומעביר את המוצר למשתמש הבא במקום לזרוק אותו.

ספריות ו-bookcrossing

הספריות הציבוריות עדיין פתוחות, ויש להן אפילו ספרים ומגזינים חדשים שתוכלו לקרוא בחינם. יתר על כן, כדי לעשות זאת, לפעמים אתה אפילו לא צריך ללכת לשום מקום. ניתן גם לשאול יצירה מהספרייה דרך האינטרנט.

מעבר ספרים פירושו שאדם מעביר את הספר הנקרא לאדם הבא, ואותו אדם מעביר אותו לאדם הבא. והפרסום אינו מתיישב כמו נטל על מדפי הספרים, אלא ממשיך לשמח בעלים חדשים.

שירותי מדיה

הירשם לקולנוע מקוון – ממש קבל את ההזדמנות לשכור סרטים וסדרות. לא עוד קניית דיסקים או הורדת קבצים למחשב שלך.

מדוע השיתוף צובר פופולריות?

זה שהשיתוף הפך למגמה מאוששת על ידי המספרים. לדוגמה, בשנת 2021 נקודות שיתוף נפתח ב-30 ערים חדשות, ובכל הארץ בשירותים כאלה יש עוד 70–80 קטנועים.

ולזה יש כמה סיבות.

נוֹחוּת

בעלות על משהו זו גם אחריות. ואתה לא תמיד רוצה לקחת את זה על עצמך.

למשל, להחזיק רכב משלך זה לשטוף אותו, לתקן אותו, לשלם מס הובלה, לדאוג שהוא לא ייגנב. אתה לא יכול להשאיר אותו בשום מקום – אתה בהחלט צריך להגיע למוסך. רכב שיתוף דואג לך רק מהשנייה שנכנסת אליו ועד לרגע השלמת הטיול.

שינוי דפוסי צרכנים

בעלות כבר לא כל כך חשובה. בעבר, מוצרים יקרים היו בעלי ערך לא רק בפני עצמם, אלא גם נתנו מעמד, הראו שאתה יכול להרשות לעצמך משהו.

עכשיו זה לא כל כך חשוב. קורה שלאדם יש כסף לכמה מכוניות, אבל הוא עדיין משתמש בשיתוף מכוניות. אז הוא מרשה לעצמו משהו חשוב יותר: לא לשים לב למה אחרים חושבים על מעמדו, ולבחור את הצרכים שלו.

פַּשְׁטוּת

שירותי שיתוף נפוצים ומשתמשים בטכנולוגיה בעוצמה ובעיקר. כדי לנסות אותם, לרוב מספיק טלפון.

ידידותיות לסביבה

השיתוף מאפשר לך לשתף הרבה פחות מוצרים מאשר אם כל אחד קנה את שלו. הוא מניח שדבר מיותר לא נשלח לפח, אלא לבעלים הבא. משבר ייצור היתר לא יעצור אותו באופן מיידי, אבל הוא בהחלט מסוגל ליצור גישה חדשה וזהירה יותר לצריכה.

שיוך קהילתי

שיתוף כרוך באינטראקציה עם אחרים, במישרין ובין בעקיפין. כבר משאירים, למשל, ספר על מדף ב-bookcrossing, כך או אחרת חושבים למי הוא יגיע, האם ימצא חן בעיניו. זה יוצר סוג של חיבור בין אנשים. כשהם צורכים יחד, הם מתקשרים יותר בצורה כזו או אחרת: הם מגיבים לפוסטים ברשתות חברתיות לשיתוף רכב, נפגשים בספרייה וכו'.

חִסָכוֹן

השכרה זולה יותר מקנייה (או תשלום מלא, כמו במקרה של אירוח משותף). בשיתוף לא משלמים על כל המוצר או השירות, אלא רק על חלק ממנו. לדוגמה, אם אדם גר בעיר עם תחבורה ציבורית מפותחת והוא זקוק לרכב כדי לנסוע מדי פעם בעסקים, השכרת רכב תהיה משתלמת יותר מאשר להחזיק כזה.

איך לחסוך כסף עם שיתוף

גלה אילו סוגי שיתוף זמינים בעיר שלך

בוודאי תגלו הרבה דברים חדשים אם תתעניינו בשאלה. אולי בכל יום שישי יש מסיבות החלפה מחתרתית שבהן קל להשיג דברים ייחודיים ולתת את שלך. או שאתה יכול לאחסן את שכר הדירה שלך במוסך לחורף ולאחסן את האופניים שלך שם. זה המצב כאשר ידע הוא כוח.

עזוב דברים שאתה לא צריך

ניתן להחליף או למכור אותם – לפי שיקול דעתך. בכל בית יש פיקדונות של מה שכבר לא נעשה בו שימוש. בשבילך זה זבל, בשביל מישהו זה אוצר. בתמורה תקבלו כסף או דבר אחר שכבר שימושי – זה נשמע טוב.

אל תפחד מחפצים משומשים

אנשים רבים נזהרים ממוצרים שמישהו כבר השתמש בהם. זה עדיין יכול להיות מוצדק כשמדובר בבגדים או נעליים. למרות שגם בחנות נוסו כל כך הרבה פעמים לפניך עד שהחידוש בסימן שאלה. אבל יש הרבה דברים שלמעשה לא באים במגע עם הגוף. אם תחפש אותם תחילה באתרים מסווגים בחינם, תוכל לחסוך הרבה.

מדברים על שיתוף

ככל שיותר אנשים יודעים על שיתוף, כך יש יותר אפשרויות לשיתוף. אחרי הכל, יהיו לך אנשים בעלי דעות דומות שאיתם תוכל לשתף.

קרא גם 🤑🤑🤑

*פעילויות של Meta Platforms Inc. והרשתות החברתיות שלה פייסבוק ואינסטגרם אסורות בשטח הפדרציה הרוסית.

כיצד לפתוח את מפת העולם ולמה היא יכולה להיות שימושית

9 דרכים ליהנות מחסכון, לא מלחץ