9 דרכים ליהנות מחסכון, לא מלחץ

אתה יכול להאזין לכתבה. הפעל את הפודקאסט אם תרצה.

אנו נוטים לחשוב שחיסכון פירושו קיצוץ בעלויות, הוצאה פחות וניהול קיום ללא שמחה. עם זאת, ישנן דרכים אחרות לחסוך כסף מבלי למנוע מעצמך הכל.

1. הגדירו יעד אליו אתם רוצים להגיע

לחסוך לשם חיסכון זה חסר טעם. אתה צריך לעשות את זה כדי להשיג משהו. עם זאת, המטרה של "לחיות טוב יותר" אינה מתאימה: יש צורך במשהו מוחשי ומוחשי.

לאחר שבחרתם כיוון מסוים, אתם מתחילים להבין למה בדיוק אתם חוסכים וכמה זמן זה ייקח.

לדוגמה, אתה צריך לחסוך 500,000 רובל עבור תשלום המשכנתא הראשון בשנתיים. או שאתה רוצה לצאת לחופשה לטורקיה בעוד 6 חודשים, ותצטרך 50,000 רובל בשביל זה. במקרה הראשון, תצטרך לחסוך 20,800 רובל בחודש, ובשני – 8,300 רובל. קיבלנו סכומים ספציפיים, ועכשיו אתה יודע כמה אתה צריך להפחית את ההוצאות שלך כדי להשיג את המטרה שלך.

2. החלף את הקניות בבידור אחר

עבור רבים, קניות היא דרך להפיג מתחים ולעודד את עצמך. לאחר שקנינו חולצה חדשה, פלטת צלליות נוספת או חכה אחרת לדיג, אנו מרגישים מאושרים יותר לזמן מה. מסתבר שקניות הן מקור לשמחה, ואנחנו לא באמת צריכים את הדברים שקנינו. הדרך הזו להטעין ולעודד את עצמך פוגעת בתקציב.

אחרי הכל, להוציא כסף רק כדי להימנע מלהיות אומלל זה אסון.

חשבו מה עוד נותן לכם רגשות חיוביים וממריץ אתכם: ארוחת ערב משפחתית, מפגש עם חברים, ערב לבד עם ספר או טיול עם הכלב. למד ליהנות מפעילויות יומיומיות במקום להתנחם בקניות בקניון.

אם אתם מבינים שאתם במצב דיכאון ועומדים להוריד חצי מהמשכורת, עצרו בעצמכם. נסו לעבור על פני מרכז הקניות ולפנות, למשל, למגרש המשחקים כדי לרכוב על הנדנדות.

3. סרב להוצאות קטנות

ההוצאות הקטנות הן קפה לדרך, לחמנייה במאפייה, עוגות גבינה, יוגורטים, נסיעות במונית, סיגריות, עסקיות צהריים, מנויים לנייד, בירה שנייה בבר וכדומה. ככלל, אנחנו פשוט לא שמים לב אליהם, ולכן אנחנו נפרדים בקלות מכסף.

אין צורך להוציא הכל לחלוטין, אחרת לא תרצה להמשיך לחיות.

ראשית, נתח על מה הכסף מושקע והאם אתה יכול לסרב לדברים האלה (או להחליף אותם באנלוגים זולים יותר). אי אפשר לדמיין חיים בלי קפה – אל תוותרו עליו כדי לא לסבול. אבל אם אתה יכול למצוא לפחות עמדה אחת שאתה יכול למחוק בלי הרבה חרטה, עשה זאת. ואז אתה יכול להתחיל לחסוך בלי לחץ.

אבל חשוב לזכור: את הכסף שנחסך אי אפשר לבזבז על דברים אחרים. אתה צריך לשים אותם בצד למטרה שלך.

4. דמיינו שזה משחק

אם אתה מהמר, ארגן לעצמך אתגר פיננסי. הימר עם חבר או עם עצמך והמצא פרס. ההתרגשות לא תאפשר לך ללכת למרחקים, והניסוי עצמו ילמד אותך איך להוציא כסף בחוכמה. אתגרים יכולים להיות שונים מאוד. לדוגמה, כך:

  • חי 7 ימים עבור 700 רובל. חווינו את האתגר הזה על עצמנו, צפו בסרטון כאן.
  • אל תוציא רובל אחד ליום (למעט כסף לנסיעות).
  • סרב לפריט הוצאה אחד – מסיבות, קפה לדרך, עסקיות צהריים – למשך שבוע.

5. אל תגביל את עצמך בכל דבר

חיסכון צריך להתאים לאורח החיים שלך. אם תגזימו, אז תתחילו לחוות לחץ, תרחמו על עצמכם, ובסופו של דבר תשתחררו על ידי רכישה נמהרת. זה כמו עם ירידה במשקל: תחילה שבי על דיאטה קפדנית, ואז אכלו יותר מדי שוקולד.

אל תהיה שתלטן והתייחס לעצמך בחמלה. למה לאסור הכל ולעבור ללחם ומים? התחילו בקטן ופתחו את ההרגל לחסוך בהדרגה.

6. מצא דרכים לא ברורות לחסוך

חיסכון הוא לא רק גבולות קשים. יש דרכים עדינות יותר. לדוגמה, ניתן לקבל כרטיס עם קאשבק וריבית על היתרה ולעקוב מדי פעם אחר הנחות ומבצעים בחנויות.

אם מניקוריסטית אישית לא כל כך חשובה לך, מצא קופון לשירות מתאים. אם נראה שאתה משלם יותר מדי על תקשורת, החלף את המפעיל (בתוך כך יוצע לך תעריף טוב יותר – אל תסרב). אם אתם אוהבים מאפים, בואו בערב כשהמחירים מוזלים.

אתה יכול לצחצח את זה, אבל אלה הם כלים פיננסיים אמיתיים שיחסכו עלויות ללא סבל מיותר. גם אם תחסוך רק אלף רובל בחודש על זוטות כאלה, תקבל 12 אלף רובל בשנה.

7. להרוויח ריבית

הקדישו בצד את הכסף שאתם חוסכים בכל חודש. ובשביל זה פתחו פיקדון כדי שתטפטף עליהם ריבית.

ריבית היא כסף יש מאין, הבונוס שלך על חיסכון מודע.

אם אתה חושש שייתכן שיידרשו כספים בכל עת, אך אינך יכול למשוך אותם מההפקדה, נסה כלים אחרים. לדוגמה, ביישומים של בנקים רבים ישנה פונקציה של "בנק חזירון" או "חשבון חיסכון" – ניתן למשוך משם כסף בכל עת.

8. קבלו רשימת משאלות

לפעמים זה כמעט בלתי אפשרי לסרב לרכישה. ראיתם משהו מגניב בחנות, ואפילו בהנחה: חולצת משי, שעון חכם, סניקרס מקולקציה חדשה. אין לך סיבה לא לקנות את הפריט הזה, אבל הרכישה לא כלולה בתקציב. אם תוציא כסף, תצא מהתוכנית.

כדי להימנע ממצבים כאלה, התחל רשימת משאלות. הוסף שם דברים שאתה באמת רוצה, ועיין ברשימה מדי פעם.

אתה תראה כמה אתה רוצה לקנות על ידי כניעה לחולשה רגעית.

ככלל, לאחר מספר ימים, העניין בקנייה אובד. אם זה קורה, הסר דברים מיותרים מרשימת המשאלות. ומה שבכל זאת תרצו – בקשו מתנה מחברים, הורים או קולגות לחג הבא. אז אהובים יפסיקו להתעסק במוחם לגבי מה לתת לכם, ותקבלו את המתנות הרצויות.

9. שנה את הגישה שלך

אנחנו מתקשים לחסוך כסף כי אנחנו תופסים את זה כהפסד: לקחת מעצמנו כספים בהווה למען משהו לא מובן בעתיד. הכלכלן שלמה בנרצי הצעות הפתרון המקורי לבעיה: "לחסוך יותר לא היום, אלא מחר". "מחר" – לא פשוטו כמשמעו, אלא כשהמשכורת שלך תעלה. צריך להתחיל לחסוך מכל סכום ולהגדיל את הניכויים בהדרגה, עם כל העלאה.

לדוגמה, אתה מתחיל לחסוך 3% מהשכר שלך. מדובר בכמות כמעט בלתי מורגשת שלא תשפיע על הנוחות ואיכות החיים. כאשר ההכנסות עולות, הגדל את גודל ה"מחסן" ל-8% לחודש, ולאחר מכן – ל-13, 18 ו-23%. אתה יכול גם לדחות חלק מהבונוס. ואם הכל יסתדר, הנה מה שאתה יכול להשיג:

שָׁנָה הַכנָסָה לדחות כל חודש יהיה בעוד שנה
2019 30,000 רובל 3% 10 800 רובל
2020 35,000 רובל שמונה% 33 600 רובל
2021 42,000 רובל שְׁלוֹשׁ עֶשׂרֵה% 65 520 רובל
2022 50,000 רובל שמונה עשרה% 108,000 רובל
2023 60,000 רובל 23% 165 600 רובל
סך הכל 386 520 רובל

הדבר הטוב בגישה הזו הוא שאתה לא מרגיש שאתה מקצץ בהוצאות, מה שאומר שאתה חוסך וחוסך כסף בלי יותר מדי לחץ.

קרא גם 😩💰🤑

מה זה שיתוף ואיך חוסכים בצריכה משותפת

מה זה UnionPay ואיפה זה עובד