השקעה מבריקה. האם כדאי עכשיו להשקיע במתכות יקרות?

מה קרה

מאז 1 במרץ, אנשים ברוסיה מאי לקנות מתכות יקרות במטילים ללא מע"מ. יוזמי הצעת החוק הסבירו את ביטול המס של 20% ברצון לתת יותר הזדמנויות להשקעה במתכות יקרות, ולא במטבע חוץ.

הַחְלָטָה נתמך משרד האוצר:

"על רקע מצב גיאופוליטי לא יציב, השקעה בזהב תהיה חלופה אידיאלית לקניית דולרים. המטבע האמריקאי תנודתי יותר, נתון לסוגים שונים של סיכונים. בגלל זה, היא לא יכולה להתחרות במתכות יקרות", הסביר שר האוצר אנטון סילואנוב.

במקביל, הבנק המרכזי הציג הגבלות לקנות מזומן. מבין הכלים לחיסכון בכספים אישיים, היו פיקדונות רובל בשער מוגדל, פיקדונות במטבע חוץ עם סיכון להמרה לרובל בסגירה, נדל"ן או נכסי מגן – למעשה מתכות. הזינוק בביקוש לחדש מְאוּשָׁר כמה בנקים גדולים.

מדוע מתכות יקרות נקראות נכס הגנתי

מניות ומזומנים הם נכסים בעלי ערך נקוב. הם מגיבים לכל שינוי במשק, ובמשבר נוטים לפחת. חתיכת מתכת היא תמיד חתיכת מתכת. גם את ההחזר שלו קשה לחזות בדיוק מוחלט, אבל הוא שומר על ערך מסוים גם בזמנים קשים.

הסוגים העיקריים של נכסי הגנה הם זהב, כסף, פלטינה או פלדיום. מאמינים ששתי המתכות הראשונות עולות במחיר במהלך שפל כלכלי. כך, למשל, עקב משבר הקורונה באוגוסט 2020, מחיר הזהב מְנוּקָב שיא כל הזמנים של 2,000 דולר לאונקיה. גם עלות הכסף היא חדה קפץ. לאחר שהכלכלה התאוששה מעט מההלם של הנעילה העולמית, מחירי המתכות הללו ירדו. זו ההתנהגות הרגילה שלהם. עם זאת, אם תגלגלו אחורה את הטבלאות לפני 10-15 שנים, תוכלו לראות שגם עם משיכות שנתיות, העלות של אותו זהב גדלה. אז זה לא סביר שניתן יהיה לעשות הון במהירות על מכירות פומביות של מתכות אלה, אבל זה בהחלט אפשרי לחסוך חיסכון.

פלטינה ופלדיום לא כל כך פופולריים בקרב משקיעים פרטיים, ויש לכך סיבה. מתכות אלו משמשות בתעשייה, כך שמחירן צפוי לעלות בתקופות של צמיחה כלכלית. יחד עם זאת, קשה לחזות את מחיר הפלטינה והפלדיום, מכיוון שהוא מושפע מגורמים רבים, כמו היקף הייצור ורמת הצריכה העולמית. אבל למתכות האלה יש פוטנציאל.

אלכסנדרה קרסנובה

עיתונאי פיננסי, מחבר ערוץ טלגרם Moneyhack.

פוטנציאל העלייה למחירי הזהב הוא כעת די גבוה. התשואה שלו בדולרים היא כ-8.5% לשנה. עם אינדיקטורים כאלה, אפשר בהחלט לומר שהזהב עוזר להגן על חיסכון מפני אינפלציה. כסף הוא מתכת נדיפה יותר, עדיף לשמור בה נתח קטן מהחיסכון כדי לא לספוג הפסדים במקרה של קפיצה.

פלדיום יכול גם לצפות לעלייה במחיר. ככלל, ככל שהכלכלה הירוקה תתפתח בצורה פעילה יותר, כך הביקוש לפלדיום יהיה גבוה יותר. ואת נתח השוק הדומיננטי שלה כורה החברה הרוסית נורילסק ניקל, שלא נפלה תחת הסנקציות.

מהן הדרכים להשקיע במתכות יקרות?

אתה לא צריך להיות עשיר להפליא כדי לקנות נכס יקר. אתה יכול להשקיע אפילו כמה אלפי רובל. הכל תלוי באיזו שיטת השקעה ובנק תבחרו.

מְטִיל

יתרונות:

 • זוהי חתיכת מתכת פיזית שניתן לגעת בה ואף לקחת אותה הביתה. אתה תשלם רק עבור המתכת, לא עבור העיבוד שלה.
 • המטילים מגיעים בגדלים שונים. אם יש לך חיסכון צנוע, אתה יכול לקנות רק כמה גרמים של מתכת.
 • אם אסטרטגיית ההשקעה שלך שמרנית ואתה קונה מטילי לעשר שנים, אז לא תצטרך לשלם מס הכנסה אישי על מכירתו. כמו כן, על פי הכללים החדשים, מחיר המכירה של מטיל אינו כולל 20% מע"מ.
 • בבנקים ניתן לקנות מטיל מכל ארבע המתכות הזמינות.

מינוסים:

 • אחסן את המטיל בזהירות. לפני רכישת נכס ממך, הבנק ימנה בדיקה. אפילו שריטה בקושי מורגשת תפחית את ערך המתכת.
 • אחסון בכספת אינו כלול במחיר הבר ויכול להיות יקר למדי.
 • אם החלטתם למכור את המטילי תוך שלוש שנים ממועד הרכישה ומחירו גבוה ממחיר הרכישה, תצטרכו למלא החזר מס ולשלם מס הכנסה אישי.
 • גם תעודת היצרן תצטרך להיות מאוחסנת בקפידה במשך עשרות שנים. כל פעולה עם מטיל ללא תעודה אינה חוקית.
 • לא בכל סניף מוכרים מטיל. לפני הקנייה, למד היטב את המידע על מתכות יקרות באתר האינטרנט של הבנק הנבחר.

מטבעות להשקעה

יתרונות:

 • זה נכס פיזי כמו מטיל. ערכו של מטבע קשור למחיר המתכת ממנה הוא עשוי.
 • פעולות עם מטבעות אינן חייבות במע"מ. כמו במקרה של מטילים, הבעלים פטור מתשלום מס הכנסה אישי בעת מכירת נכס אם הוא בבעלותו יותר משלוש שנים.
 • אין צורך בתעודת יצרן למכירה.
 • לפעמים נומיסמטיסטים מעוניינים במטבעות השקעה נדירים, ולכן יש סיכוי למכור את הנכס שלך לאספן במחיר גבוה יותר.

מינוסים:

 • ההבדל בין מחיר הקנייה והמכירה (המרווח) גדול מאוד. לדוגמה, ב-29 במרץ 2022, Sberbank מכר ויקטוריוס מוזהב במשקל 3.11 גרם תמורת 27,000 רובל, וקנה ב-22,000.
 • מטבעות מונפקים רק בזהב וכסף.
 • אם תחליט למכור את המטבע בשלוש השנים הראשונות ולהרוויח כסף על העסקה, אז לא ניתן להימנע מתשלום מס הכנסה.

חשבון מתכת לא אישי – OMS

יתרונות:

 • אתה קונה מתכת "וירטואלית". כלומר, אינך צריך לדאוג לגבי האחסון והמראה של הנכס.
 • אתה יכול לקנות זהב, כסף, פלטינה ופלדיום ב-OMS.
 • לא צריך ללכת לסניף כדי לפתוח CHI. הבנקים מאפשרים לעשות זאת באמצעות אפליקציות.
 • CHI נוח כי הוא מאפשר לך להרוויח על הצעות מחיר. אתה יכול למכור גרמים של מתכות יקרות לבנק בכל עת ולקבל הכנסה.
 • אם בבעלותך מתכת וירטואלית במשך שלוש שנים או יותר, אזי לא תצטרך לשלם מס הכנסה אישי על ההכנסה שהתקבלה ממסחר על גידול ציטוטים.

מינוסים:

 • CHI אינו מכוסה במערכת ביטוח פיקדונות, כך שאם יקרה משהו לבנק, לא תקבלו פיצוי.
 • אם תחליט לסגור את החשבון לפני שלוש שנים מיום יצירתו, אזי תצטרך לשלם מס הכנסה על כל ההכנסות ממסחר במתכות.

קרנות נאמנות מתכת ותעודות סל

ולבסוף, אתה לא יכול לקנות את המתכת היקרה בעצמך מהבנק, אלא להשתמש בשירותי חברות הניהול. כלומר, השקיעו בקרנות נאמנות מתכת או בתעודות סל. אולם כיום, אסטרטגיה כזו נראית מסוכנת למדי.

אלכסנדרה קרסנובה

ככלל, מפעילי קרנות נאמנות ותעודות סל הן חברות זרות. עכשיו די קשה להם ליצור אינטראקציה עם שוק המניות הרוסי. אתה יכול להשקיע כסף ולמצוא את עצמך בלימבו ללא יכולת לנהל את הנכס או אפילו למשוך כספים. באופן כללי, אם יש רצון להשקיע במתכות יקרות, יותר בטוח ומשתלם היום לקנות מטילים או מטבעות.

מהם האתגרים והסיכונים שיש להיות מודעים אליהם?

ראשית, חשוב להבין שקניית תכשיטי זהב או פלטינה אינה קשורה לנושא ההשקעה במתכת. המחיר של מוצרים מוגמרים בדרך כלל גבוה פי כמה מעלות המתכת הטהורה. הוא כולל את עלויות החנות, כגון שכירות ומשכורות לעובדים. אבל בקנייה או במשכון יוצע לכם מחיר רק עבור כמות המתכת.

שנית, מתכות הן השקעה לטווח ארוך. אם פתאום תצטרכו כסף, למשל, לרכישת דירה או טיפול רפואי, לא ניתן יהיה להשתמש בנכס באופן מיידי.

סיכון משמעותי נוסף הוא אובדן "הצגה" של הנכס שלך: נזק, דפורמציה. או גניבה פשוטה. מתכת פיזית עדיף לאחסן בקפסולה בצנצנת. ואם אתם מתכננים לשמור את המטילי או המטבעות בבית, הגיוני לרכוש כספת.

באופן כללי, סיכונים קיימים בכל אסטרטגיית השקעה, ונכסים דפנסיביים אינם יוצאי דופן. לכן, כדאי לשקול הכל היטב לפני שתוציא את כל החסכונות שלך על קניית מתכת.

קרא גם 🧐

סקר: באיזה מתזמן משימות אתה משתמש?

10 פריצות פשוטות לחיים ביתיות שיפתיעו אותך