כיצד להבחין בין דולר אמיתי ליורו לבין זיוף

היכולת להבחין בין שטרות אמיתיים לבין מזויפים לא הייתה פופולרית במיוחד בשנים האחרונות. המטבע נשמר בחשבונות, והתשלומים בדולרים ובאירו בוצעו באמצעות כרטיסי בנק. ואם היה צורך במזומן, ניתן היה לקבל אותו בחינם בקופה של הבנק או למשוך הכל מאותו חשבון ישירות בכספומט. לא היה צורך לפנות למשרדי חליפין בלתי מובנים או להשתמש בשירותיהם של אישים מפוקפקים בסמטאות חשוכות.

אבל כעת ויזה ומסטרקארד הפסיקו לעבוד ברוסיה, כך שלא תוכל לשלם עם כרטיסים אלה בחו"ל. מדינה אָסוּר אזרחים לקנות מזומן עבור רובל. והסר אותו מהחשבון פחיתרק אם הוא נפתח לפני 9 במרץ 2022 ורק בסכום של עד 10 אלף דולר, השאר יינתן ברובל.

אבל אנשים עדיין צריכים לפעמים מטבע, והם הולכים לטריקים שונים. וכל אזור אפור הוא תמיד שדה פעולה לרמאים. לכן, היכולת להבחין בין שטרות מזויפים לאמיתיים עלולה להיות שוב מבוקשת.

מה לעשות אם אתה בודק את האירו

אתר האינטרנט של הבנק המרכזי האירופי פירט הוראות, המבינים את המאפיינים העיקריים של האותנטיות של שטרות כסף. ושם אתה יכול לראות את הניואנסים לשטרות של העיצוב הישן והחדש. נתמקד בגרסה העדכנית ביותר של האירו. הנה כמה טיפים מהמחלקה.

הרגישו את השטר

האירו מודפס על נייר כותנה. זה דק יותר מהרגיל, והוא מרגיש מישוש. והחשבון צריך להיות פריך ומוצק.

אם הכסף מרגיש חלק למגע, זה אמור להתריע. הודות לשיטת הדפסה מיוחדת מוטבעים שטרות אותנטיים. אתה יכול להרגיש את זה כשאתה מחליק את האירו עם האצבעות.

תהפוך את החשבון

בצד הקדמי של השטר, מימין, יש פס עם הולוגרמה. עליו ראש אירופה (גיבורת המיתוס היווני העתיק, לא חלק מהעולם), שלט האירו, ערך השטר ודימוי ראשי מיניאטורי מתוכו. כל זה מנצנץ כאשר הוא מוטה.

צילום מסך: אתר הבנק המרכזי של אירופה

בפינה השמאלית התחתונה ישנו מספר הולוגרפי המציין את ערך השטר.

צילום מסך: אתר הבנק המרכזי של אירופה

בחלק מסעיפים של הצעת החוק, ערך הנקוב שלה והמילה "יורו" בשפות שונות מיושמים במיקרו-דפוס.

צילום מסך: אתר הבנק המרכזי של אירופה

בחנו את השטר מול האור

סימן מים מוחל על האירו על ידי שינוי עובי הנייר. ניתן לראות זאת בשדה הלבן של השטר, אם בוחנים אותו באור. המעברים בין חלקים כהים לבהירים של התמונה צריכים להיות חלקים.

צילום מסך: אתר הבנק המרכזי של אירופה

בנוסף, אם יסתכלו על השטר מול האור, חלק מההולוגרמה יהפוך לשקוף ויראה דיוקן של אירופה. אבל שיטת האימות הזו עובדת רק עבור עותקים עם ערך נקוב של 20 יורו ומעלה.

צילום מסך: אתר הבנק המרכזי של אירופה

כמו כן, פס מגן המובנה בשטר תופיע באור. המילה יורו והערך מוחלים עליה.

צילום מסך: אתר הבנק המרכזי של אירופה

למדוד את החשבון

לאירו של ערכים שונים יש גדלים שונים. זה עוזר לאנשים לקויי ראייה להבחין בין שטרות כסף. וזו גם יכולה להיות דרך לזהות זיוף. הגדלים הקבועים של שטרות אמיתיים הם כדלקמן:

  • 5 יורו – 120 × 62 מ"מ;
  • 10 יורו – 127 × 67 מ"מ;
  • 20 יורו – 133 × 72 מ"מ;
  • 50 יורו – 140 × 77 מ"מ;
  • 100 יורו – 147 × 77 מ"מ;
  • 200 יורו – 153 × 77 מ"מ;
  • 500 יורו (זמין רק בעיצוב הישן) – 160 × 82 מ"מ.

בדוק את השטר באולטרה סגול

ברור שזו לא הדרך הקלה והמשתלמת ביותר. אבל אם יש לך פתאום מקור של אור אולטרה סגול, השתמש בו ובדוק את הסימנים הבאים:

  • סיבים אדומים, כחולים וירוקים המוטבעים בחומר השטר נראים בכל האזור.
  • בצד הקדמי, הכוכבים על דגל האיחוד האירופי, כמו גם הכוכבים הגדולים והעיגולים הקטנים, זוהרים בצהוב, וכך גם חלק מהעיצוב הראשי.
צילום מסך: אתר הבנק המרכזי של אירופה
  • מאחור, רבע העיגול במרכז זוהר בירוק. מספר השטר והפס באמצע מודגשים באדום.
צילום מסך: אתר הבנק המרכזי של אירופה

השווה את הצעת החוק לאמיתית חד משמעית

הזיופים די גבוהים. אם אתה קובע את האותנטיות של האירו, מונחה רק על ידי התיאור, קיים סיכון לטעות. לכן, הבנק המרכזי האירופי מייעץ בכל מצב לא מובן להשוות בין שטרות שיש לכם לגביהם ספקות לאלו שאתם בטוחים בהם לחלוטין. למד את כל סימני האותנטיות על המדגם כדי להבין מה באמת צריך להיות כסף.

מה לעשות אם אתה בודק דולרים

הפדרל ריזרב בארה"ב מתייחס למדינה מלאה אֲתַר, המסביר כיצד לזהות את האותנטיות של המטבע האמריקאי. אם אתה מאוד קפדן, דובר אנגלית או שולט במתרגם מקוון, חקור את המשאב בזמן הנוח שלך. זה שימושי מכיוון שהעיצוב של השטרות השתנה. נתמקד בגרסה האחרונה של הופעת השטרות. באופן כללי, העצה תהיה כזו.

הרגישו את השטר

דולרים עשויים מתערובת של כותנה ופשתן. כלומר, שטרות כסף שונים למגע מנייר רגיל. קודם כל, העובי – שטרות הם לא כל כך עבים. בנוסף, נייר כסף מעט מחוספס ועמיד יותר. והתמונות והאותיות המודפסות עליו מוטבעות, מה שמושג באמצעות הדפסת אינטגליו.

כדי לוודא שיש הקלה, אפשר לשים את השטר על משטח ישר ולהעביר את הציפורן על הבגדים שבדיוקן. הציפורן צריכה להיצמד לבליטות.

שקול הצעת חוק

בנייר של דולר אמיתי, ניתן לראות סיבים אדומים וכחולים. זייפנים בדרך כלל מנסים לחקות זאת עם חותם. לכן, אם הסיבים הצבעוניים אינם שזורים בשטר, אלא מצוירים למעלה, זהו סימן לזיוף.

כעת מועצת הפדרל ריזרב מנפיקה ערכים של 1, 2, 5, 10, 20, 50 ו-100 דולר. בצד הקדמי, כל אחד מהם מתאר דיוקן של מדינאי אמריקאי מפורסם. וכדאי לזכור מי קיבל איזה ערך כדי להימנע ממצבים שבהם פשוט הוחלו עוד אפסים על השטר.

וגם – ככל שהערך גדול יותר, כך יש לשטר יותר רכיבי ביטחון. לכן, נבין היכן בדיוק לחפש, בהתאם לערך של היחידה הכספית.

1 דולר

פני הצעת החוק מתארים את הנשיא הראשון של ארצות הברית, ג'ורג' וושינגטון. בצד שמאל של הדיוקן יש את החותם של הבנק הפדרלי של ארה"ב, מימין את החותם הירוק, המתייחס למשרד האוצר. אלמנטים אלו חייבים להיות קיימים על כל השטרות, ולכן לא נחזור על עצמנו עוד.

מתחת לחתימה השמאלית ומעל הימין מופיע המספר הסידורי של השטר.

השטר של 1 דולר מונפק בעיצוב משנת 1963, ומלבד איכות הנייר והדפסה מובלטת, אין לו תכונות אבטחה מיוחדות.

2 דולר

על השטר – הנשיא השלישי של ארצות הברית, תומס ג'פרסון. השטר של 2$ נחשב נדיר ומגיע בעיצוב משנת 1976. אחרת, ניתן להחיל עליו את אותו תיאור כמו על הדולר.

5 דולרים

השטר מתאר את הנשיא ה-13 של ארצות הברית, אברהם לינקולן. מימין לדיוקן נמצא החותם הגדול של ארצות הברית המתאר נשר ומגן בסגול. החותם והדיוקן מוקפים בכוכבים סגולים.

בתוך הגבול השמאלי והימני של השטר מוחל הטקסט החוזר FIVE DOLLARS. בצד ההפוך, בפינה הימנית התחתונה, יש מספר סגול גדול 5. הטקסט USA FIVE נראה לאורך אחד הקצוות שלו.

בצד ימין למטה, בחזית, מצוינת שנת ההנפקה של הסדרה. זה יכול להיות 2006, 2009 או 2013.

לשטר של 5 דולר יש חוט אבטחה הנראה דרך האור והופך לכחול תחת אור אולטרה סגול. כמו כן, צריכים להיות סימני מים משני צידי הדיוקן: דוגמה אנכית של שלוש חמישיות משמאל וחמישיה גדולה מימין.

10 דולר

על השטר דיוקן של אחד מהאבות המייסדים של ארצות הברית, אלכסנדר המילטון. מתחתיו ובתוך גבולות השטר ניתן לראות את הטקסט THE UNITED STATES OF AMERICA ו-TEN DOLLAR USA.

משמאל לדיוקן תמונה כתומה גדולה של הלפיד של פסל החירות. בגרסה קטנה יותר, הוא משוכפל עם צבע מתכתי מימין לתחתית הדיוקן. בצד האחורי ניתן למצוא עשר גדול בירוק. בחזית בפינה דומה יש גם את המספר 10, אבל כבר הולוגרפי. הוא משנה את צבעו מירוק לנחושת.

מימין לדיוקן יש סימן מים – בצורת דיוקן של המילטון. חוט האבטחה זוהר בסגול באור אולטרה סגול. ניתן לציין את הסדרה בצד ימין למטה – 2004א, 2006, 2009 או 2013.

20 דולר

על פניו של הפתק מופיע הנשיא השביעי של ארצות הברית, אנדרו ג'קסון. הדיוקן שלו כסימן מים נמצא גם בצד ימין ונראה מבעד לאור. ברקע, מימין לפנים, המילים TWENTY USA, ומשמאלו נשר גדול. הטקסט והתמונה מודפסים בכחול. העותק של הנשר משוכפל בצבע ירוק מתכתי לימין ולתחתית הדיוקן.

הטקסט USA20 מוחל באותיות קטנות לאורך הגבול של שלוש האותיות הראשונות של האותיות הכחולה TWENTY USA. בצד שמאל של הדיוקן בגבול השטר, בחתימת האוצר, ניתן למצוא את הביטוי THE UNITED STATES OF AMERICA 20 USA 20.

בצד הקדמי של השטר יש מספר הולוגרפי 20, מנצנץ מירוק לנחושת, בצד ההפוך יש "20" ירוק גדול סטנדרטי. חוט האבטחה הופך לירוק באור אולטרה סגול, ועליו נראית הכתובת USA TWENTY.

שנות סדרה תקפות הן 2004, 2004A, 2006, 2009 ו-2013.

50 דולר

על השטר אנו ממתינים לפורטרט של הנשיא ה-18 של ארצות הברית, יוליסס סימפסון גרנט. הוא גם שוכפל בצורה של סימן מים, הנראה דרך האור. משמאל לדיוקן דגל כחול עם כוכבים, מימין דגל אדום עם פסים.

בצד ימין התחתון של הפנים יש כוכב כחול מתכתי קטן. ניתן לראות כתובות זעירות FIFTY, USA ו-50 בתוך שני כוכבים כחולים משמאל לדיוקן. חמישים חוזרים בגבולות הצדדיים של השטר. ניתן לראות את ארצות הברית של אמריקה על הצווארון של גרנט.

בצד הקדמי יש מספר הולוגרפי 50, ססגוני מירוק לנחושת, בצד האחורי יש "50" ירוק גדול סטנדרטי. USA 50 נראה על פס האבטחה המובנה, הפס זוהר בצהוב באור אולטרה סגול.

סדרות שנים מתאימות הן 2004, 2004A, 2006, 2009 ו-2013.

100 דולרים

על השטר אחד מהאבות המייסדים של ארצות הברית, בנג'מין פרנקלין. הדיוקן שלו משוכפל כסימן מים. מימין לפרנקלין ביטויים ממגילת העצמאות ועט כתום. באותו צד, מלמטה, נראית קסת דיו בצבע נחושת. בה, כשהשטר מוטה, מופיע פעמון ירוק.

בפינה הימנית התחתונה של השטר, ניתן למצוא את המספר ההולוגרפי 100, אשר משנה את צבעו מנחושת לירוק. בצד האחורי מספר מוזהב גדול 100.

בצווארון של פרנקלין כתוב באותיות קטנות "ארצות הברית של אמריקה" ומאה ארה"ב לאורך הנוצה. פס המגן זוהר ורוד באולטרה סגול, יש לו את הכתובות USA ו-100. כמו כן, בשטר שזור פס כחול שלאורכו נעים הכיתוב 100 ותמונות פעמונים כשהם מוטים.

שנות סדרה מתאימות הן 2009 ו-2009A.

קרא גם 🧐

כיצד למכור סחורה ברחבי הארץ אם אין משלוח עצמי

איך להעביר כסף לחו"ל