מהי תוכנית פיננסית וכיצד כותבים אותה

למה אתה צריך תוכנית פיננסית

לרוב האנשים יש רצונות הקשורים לכסף. אחד רוצה לקנות רכב ודירה, השני רוצה לחיות בנוחות בפנסיה, והאחרון אפילו מקווה לבנות מקלט לחיות חסרות בית. אבל אם תשאלו את כולם מה הם עושים כדי להגשים את שאיפותיו, מעטים יתנו תשובה ברורה.

כדי להפוך חלום למטרה ולהפוך אותו בר השגה, תוכנית פיננסית תועיל. זהו מסמך המגדיר יעדים פיננסיים וכיצד להשיגם.

במה שונה תוכנית פיננסית מתקציב?

אתה יכול להבין את ההבדל בצורה מדויקת יותר על ידי התבוננות בדוגמה של ארגון. מבחינתה, המקבילה לתוכנית פיננסית היא תוכנית עסקית. זהו מסמך רחב היקף המכיל ניתוח שוק, רשימת משימות, יעדים ארוכי טווח ומקורות השקעה. והכי חשוב – התוצאה אליה החברה חייבת להגיע לאחר זמן מוגדר.

הדבר נכון גם לגבי תוכנית אישית. זה יכול להיות לטווח קצר, למספר שנים, או לטווח ארוך, לעשרות שנים. רק במקום התוצאות של החברה, יהיו לה מטרות של אדם.

תקציבים אישיים וארגוניים כאחד הם חשבונאות קפדנית של הוצאות והכנסות, כמו גם תחזית מפורטת של הוצאות לעתיד הקרוב. בדרך כלל למשך שנה. לפעמים נערך מסמך לתקופה של עד שלוש שנים – ולא רק עבור ארגונים, אלא גם, למשל, עבור שלם רוּסִיָה. אפשר לתכנן לתקופה ארוכה יותר, אבל זה די חסר תועלת: יותר מדי גורמים יפריעו בעתיד והכל יצטרך להיות מחושב מחדש.

התקציב אינו משכפל את התוכנית הפיננסית, אלא משלים אותה. כדי להשיג את המטרות שלך, אתה צריך להבין מה קורה עם ההכנסות וההוצאות. התחזית של האחרון תעזור למנוע הוצאות מיותרות.

איך להכין תוכנית פיננסית

ישנם מספר שלבים עיקריים.

הגדירו יעדים פיננסיים

זה יכול להיות קשה, כי אתה צריך לא רק לזכור את הרצונות שלך, אלא גם לממש אותם. לדוגמה, זה דבר אחד לחלום על בית כפרי שבו אתה יכול ללכת לסוף השבוע. זוהי הפשטה הקשורה לרגשות. לצורך המטרה, צריך פרטים: איזה בניין אתה רוצה, באיזה אזור, מה המחיר של בניינים כאלה עכשיו? מתי אתה מצפה לקנות בית כזה? כמה זה יעלה עד אז?

הפרטים יעזרו למצוא את האפשרות הטובה ביותר ולגבש מועדים ברורים להשגת המטרה.

נניח שבית קיץ עם שירותים ברחוב, שנמצא במרחק של כמה שעות, יעלה פחות מבניין בירה בפרברים עם אפשרות לגור בחורף. בהתאם לכך, המועד האחרון להגשמת החלום יהיה שונה.

ייתכנו מספר יעדים פיננסיים. ניתן לעקוב אחריהם בו-זמנית או ברצף. אבל בכל מקרה עדיף לתת להם עדיפות – לא תמיד הכל הולך כמו שהיינו רוצים.

ציין תוכניות חיסכון

אם יש עוד זמן רב לפני התאריך בו קבעתם את השגת המטרה, קיים סיכון גדול לדחיית כל פעולה אקטיבית לזמנים טובים יותר. אז אתה צריך נקודות בקרה קטנות כדי לנווט. כדי לעשות זאת, עליך לחלק את סכום היעד במספר התקופות למעקב אחר ההתקדמות.

לדוגמה, אתה רוצה לקנות מכונית בעוד ארבע שנים, שעולה כעת מיליון רובל. לא קל לחזות את מחיר המכונית בעתיד, אבל נניח שנתמקד ב-1.2 מיליון. אז אתה צריך לחסוך 300 אלף בשנה, ו-25 אלף בחודש.

כמות די גדולה. לכן, אולי כדאי למתן את התיאבון, או להגדיל את הזמן שלוקח להשגת המטרה. אם הכל מתאים לכם, נותר להבין מאיפה להשיג כסף כדי לחסוך אותו.

תחשוב על החיים

זה נשמע פילוסופי, אבל יש מחשבה מעשית מאחורי זה. אנשים נוטים להעריך את המצב הפיננסי ולתכנן חיסכון תוך התחשבות במצב הפיננסי הנוכחי. זה נכון והגיוני: באילו נתונים יש לך, אתה משתמש בהם. אבל עם מטרות ארוכות טווח, אתה צריך לחבר פנטזיה.

למשל, החלטתם לגייס כסף לגיל מבוגר נוח, אבל עכשיו אתם מתחת לגיל 40. המשמעות היא שלפחות 20 שנים של עבודה פעילה לפנינו. אין זה סביר שכל השנים הללו תרוויחו ותוציאו באותו אופן.

אתה יכול לחוות דברים נעימים כמו להביא ילדים או דברים לא נעימים כמו פיטורים. כולם יבצעו התאמות להשגת יעדים פיננסיים. ניתן לתכנן אירועים מסוימים, כמו הגעת בני משפחה חדשים. ואם את עומדת ללדת, עדיף לקחת זאת בחשבון במסמך.

תתמודד עם הכספים

כאן צריך להתמודד עם התקציב, עליו כבר דיברנו. חשוב להבין כמה אתם מרוויחים ומוציאים – יתרה מכך, על פני תקופה ארוכה, ולא בחודש. אולי שום דבר לא נשבר ב-30 הימים האחרונים, לא היית צריך לשלם עבור ביטוח, ואפילו החימום כבר היה כבוי, מה שהפחית את חשבון החשמל.

לכן, עליכם לנתח את היתרה לתקופה ארוכה יותר על מנת להבין מה קורה עם הכספים שלכם באופן כללי וכמה כסף נשאר. ככל שתוכל לדחות יותר, כך תתקדם מהר יותר לעבר המטרה שלך. איך להשיג את ההבדל הזה הוא השלב הבא.

חשבו כיצד להגדיל את ההפרש בין הכנסות להוצאות

במובן הגלובלי, יש שתי אפשרויות: להוציא פחות ולהרוויח יותר. לראשון יש חסרון עצום – אין מספיק מקום לתמרון. אי אפשר להתכווץ בלי סוף בהוצאות, במיוחד לאורך זמן. וחלקם ממילא לא מוציאים יותר מדי.

אבל מבחינת רווחים, אין הגבלות, הכל תלוי במצב הרוח, הנכונות לעבודה וכושר ההמצאה. זה עשוי להיות העסק שלך במקום או בנוסף לעבודה הישנה שלך, או פשוט עלייה בהכנסה מעסק הליבה שלך. אבל לצמיחה בקריירה, תצטרך תוכנית נפרדת: לאיזה כיוון להתפתח, מה ללמוד וכו'.

החליטו כיצד לאחסן חסכונות

עדיף לא במגירה – כך החיסכון יימס בהדרגה בגלל האינפלציה. כלומר, השטרות יישארו זהים, רק שניתן יהיה לקנות איתם פחות. הכסף צריך להיות רווחי. לפחות קצת.

אם המטרה הפיננסית היא לטווח קצר, עדיף לבחור בדרכים פחות מסוכנות (אך גם פחות רווחיות) להשקיע אותן. למשל, פיקדון בנקאי. מהמר עליהם עכשיו נָמוּך, אבל עדיין לא אפס. אפשרות נוספת היא אגרות חוב. בקנייתם ​​אתה, כביכול, מלווה כסף למי שהנפיק את ניירות הערך לתקופה מסוימת. והלווה מבטיח להחזיר את הכספים בתאריך המיועד, ועל הדרך משלם עמלה.

אם אנחנו מדברים על 10, 20 שנים, אפשר לשקול דרכים אחרות להשקעה – למשל, השקעה במניות, תעודות סל או משהו דומה.

מה לזכור

  1. תוכנית פיננסית עוזרת לגבש יעדים ואבני דרך ספציפיים להשגתן. זה יכול להיות לטווח קצר או לכל החיים.
  2. זה בסדר גמור עם מספר יעדים, רק החישובים יהיו קצת יותר מסובכים. תצטרך לחלק את החסכונות ל"סלים" שונים.
  3. שמירה על תקציב להשגת יעדים פיננסיים חשובה.
  4. יעיל יותר להגדיל את החיסכון באמצעות רווחים גדולים. אבל זה לא מבטל חיסכון סביר.
  5. חיסכון לפני הגעה ליעד הפיננסי צריך להיות מושקע במקום כלשהו כך שההכנסה מהם לפחות תפצה על האינפלציה.

קרא גם 🤑📔💰

איך לקנות כרטיסי רכבת זולים

9 דרכים קלות לחסוך כסף ללא לחץ